”+18” e regjisorit Rijani shpallet fituese në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrove në Shkup

Shfaqja “+18” nga David Mamet dhe Arian Krasniqi, me regji të Qendrim Rijanit është vlerësuar duke si shfaqja më e mirë e edicionit të 15-të të festivalit ndërkombëtar të Teatrove – ITF SKUPI FEST në Shkup, përcjell KultPlus.

”Falenderojmë për punën e mrekullueshme regjisorin Qendrim Rijani, ekipin fantastik të teatrit, organizatorët e Festivalit, jurinë e festivalit si dhe publikun e mrekullueshëm të Shkupit.

Ky çmim ndërkombëtar do të jetë një shtytje për të vazhduar punën tonë duke arritur synimet tona dhe duke ngritur kështu teatrin dhe qytetin tonë në një dimension të lartë artistik. Kështu duke u bërë konkurent rajonal ndërkombëtar, ne dëshmojmë se jemi vend me vlera të larta kulturore dhe artistike.

Teatri ka ekzistuar para nesh dhe do të ekzistoj përgjithmonë”, thuhet në njoftimin e faqes zyrtare të teatrit ”Hadi Shehu” në Facebook. / KultPlus.com

Sonte nis Festivali Ndërkombëtar i Teatrove në Elbasan

Sonte në Elbasan nis edicioni i 19-të i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove ‘Skampa’, shkruan KultPlus.

“Zgjimi”, është titulluar ky edicion i cili sjellë gjithsej 12 trupa teatrale nga trojet shqiptare, Evropa dhe Bota.

Në vigjilje të çeljes së këtij edicioni drejtori i festivalit, regjisori Adonis Filipi u shpreh se nga viti në vit ky event dallohet nga profili si një festival i formave të reja me zhvillimet bashkëkohore të festivaleve.

Festivali ka edhe kontekstin poetik pasi një sërë shfaqesh janë paraparë që të provokojnë shpirtin poetik dhe garanton interaktivitet. Adonis Filipi gjithashtu nënvizoi se qëllimi i festivalit nuk është synimi të sjellë vetëm trupa, por që nga themelimi i tij e deri më tani të kthehet edhe në një laborator të jetë pjesë përbërëse e edukimit përmes artit.

Ceremonia e këtij festivali nis sonte me fillim nga ora 18:00 me ekspozitë nga skenografi Fatbardh Marku. Festivali zgjatë deri më 27 tetor në Elbasan./ KultPlus.com