Perry, këngëtarja me më së shumti fitime për vitin 2018

Katy Perry gjatë vitit 2017 fitoi vetëm 33 milionë dollarë, duke zënë vendin e nëntë për këngëtaret më të paguara gjatë një viti.

Ylli amerikan sivjet është ngjitur suksesshëm në skenë, duke fituar 83 milionë dollarë që prej qershorit 2017 deri në qershorin e vitit 2018, raporton Forbes.

34-vjeçarja këtë periudhë e kaloi në turneun botëror “Witness” ndërsa 20 milionë dollarë i fitoi nga pjesëmarrja si gjyqtare e “American Idol”.

Vendin e parë si artistja me më së shumti fitime, Katy e siguroi me albumin e saj “Witness’ që shiti 180 mijë kopje vetëm në javën e parë të publikimit.

Në pozitën e dytë është pozicionuar Taylor Swift me 80 milionë dollarë fitime. Pozitën e tretë e ka siguruar Beyonce me 60 milionë dollarë fitime./ KultPlus.com

Forbes shpall Beyoncen si gruan më të paguar në muzikë gjatë vitit 2017

Revista “Forbes” e ka shpallur Beyoncen si gruan më të paguar në industrinë e muzikës për vitin 2017, pasi që ajo gjatë këtij viti ka arritur të fitoi 105 milionë dollarë, përcjellë KultPlus.

Frobes në listën e publikuar dje ka raportuar se 36 vjeçarja ka arritur të fitoi 105 milionë dollarë gjatë një periudhe njëvjeçare që shtrihet nga qershori 2016 deri në qershor të këtij viti. Fitimet e saj kryesisht erdhën falë turneut të saj botërore të albumit “Lemonade”.

Beyonce pasohet nga Adele e cila gjithashtu pati një vit të suksesshëm. Turneu i saj i ndihmoi asaj që të grumbulloi rreth 69 milionë dollarë, përcjellë KultPlus.

Taylor Swift, Celine Dion dhe Jennifer Lopez kompletojnë listën e pesë femrave që kanë arritur të grumbullojnë më së shumti të ardhura në biznes./ KultPlus.com