“Renaissance World Tour”, publikohet traileri i filmit të Beyoncé

Beyoncé ka njoftuar se do të publikohet një film për turneun e saj, i cili është filmuar në një dokumentar të quajtur “Rilindja: Një film nga Beyoncé”. Dokumentari nxjerr në pah përgatitjen, por edhe performancat e saj shpërthyese që nga koncerti i parë në Stokholm, deri tek i fundit, në Kansas City, Missouri.

Filmi do të dalë në kinema më 1 dhjetor në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Meksikë.

Titulli i filmit është: “Rilindja: Një film i Beyoncé“, i cili përfshin ndër të tjera rezultatin e punës së palodhur të këngëtares ndërkombëtare por edhe pjesëmarrjen e saj në çdo aspekt të produksionit, mendjen e saj krijuese dhe qëllimin e saj për ta krijuar atë.

Në trailerin e filmit, Beyonce shihet si në prapaskenë, ashtu edhe në skenë.

 “Kur jam duke performuar, nuk jam gjë tjetër veçse e lirë”, thotë Beyoncé në video, ndërsa shfaqen skena të saj dhe tre fëmijëve të saj, 11-vjeçarja Blue Ivy Carter, e cila madje shoqëron nënën e saj dhe binjakët 6-vjeçarë Shir dhe Rum./KultPlus.com


Beyonce sot feston ditëlindjen e 42-të

4 shtatori shënon ditën e lindjes së 42-të këngëtares me famë botërore Beyonce, shkruan KultPlus.

Beyoncé Giselles Knowles, ka lindur më 4 shtator 1981 në Houston, Texas. Përveq se është një këngëtare ajo është edhe aktore amerikane.

Ajo ka qenë anëtare e grupit muzikor Destiny’s Child dhe është bashkëshortja e reperit të njohur Jay-Z. Këngëtarja në vitin 2006 u nda nga grupi Destiny’s Child për të vazhduar karrierën e saj solo si këngëtare.

Albumi i saj i parë solo titullohet “Dangerously in love”, i cili u publikua ne vitin 2003. Më pas Knowles lëshoi në treg albumin e saj të dytë më 4 shtator 2006 i cili titullohej “B’Day” dhe u bë një nga albumet më të suksesshëm te vitit.

Beyoncé e vazhdoi karrierën e saj me albumin “I Am…Sasha Fierce” gjatë 2009 dhe në 2011 nxori në treg “4”. Në 2013, Knowles publikoi një album surprizë që mbante emrin e saj “Beyoncé” dhe pas tre vitesh gjen sukses me albumin dhe videon “Lemonade”.

Në 16 qershor 2018 se bashku me Jay-Z nxori albumin e saj te 7 qe titullohet “Everything is love.” Knowles ka marrë 22 çmime grammy dhe është këngetarja më e nominuar dhe që ka fituar më shumë çmime në MTV Video Music Awards./KultPlus.com

Mbretëresha Beyoncé, e stolisur edhe një herë tjetër me shkëlqimin e Valdrin Sahitit

Ikona e muzikës, Beyoncé, së fundmi është shfaqur edhe një herë tjetër me një veshje të stilistit kosovar, Valdrin Sahiti, shkruan KultPlus.

Ky i fundit e tregon këtë sukses përmes një postimi të bërë në “Facebook”, duke thënë mes të tjerash: “Faleminderit mbretëreshë, që na besove punën edhe një herë tjetër”.

“👑 Mbretëresha @beyonce faleminderit që na zgjodhët edhe një herë! 🙌 Talenti juaj i pashoq vazhdon të na frymëzojë dhe fuqizojë të gjithëve. Nga performancat tuaja magjepsëse deri te mesazhet tuaja të fuqishme, ju jeni një fener i vërtetë frymëzimi. 🌟 Jemi përgjithmonë mirënjohës. 💖 #BeyonceAppreciation #QueenBey #Inspiration”, shkruan Sahiti.

Beyonce përfundon turneun e veshur si ‘Barbie’

Trendi i madh që mbizotëron për momentin me veshjet rozë për shkak të filmit Barbie, nuk la pa prekur as Beyoncen, e cila e adoptoi trendin në daljen e saj të fundit në skenë.

Queen Bey përfundoi turneun e saj “Rilindja” në Karolinën e Veriut, ku u shfaq në skenë e veshur me rozë.

Ajo kishte zgjedhur një fustan me një shpatull të zhveshur, shoqëruar me një pallto rozë. Çizmet rozë me diamante fallso, getat rrjetë dhe syze dielli rozë, kompletuan pamjen e saj.

Superylli ka ndarë disa fotografi nga pamja e saj me miqtë e saj online përmes llogarisë personale në Instagram./abcnews/KultPlus.com

Beyonce paraqitet me veshje nga Valdrin Sahiti (FOTO)

Beyonce, këngëtarja me famë botërore sërish është paraqitë me veshje të disenjatorit kosovar Valdrin Sahiti, shkruan KultPlus.

Paraqitjen me veshjen e Sahitit e ka prezantuar edhe vetë këngëtarja Beyonce, sikurse që ka njoftuar edhe Valdrin Sahiti.

Beyonce fustanin nga brendi i Valdrin Sahitit e ka të kombinuar me ngjyrë të zezë dhe atë metalike, dhe duket të jetë shumë glamuroz./ KultPlus.com

Beyonce, përgjegjëse për rritjen e inflacionit në Suedi

Beyonce filloi turneun e saj botëror dhe shteti i parë në Evropë ku ajo interpretoi ishte në Suedi. Vendi pa një rritje të rezervimeve në hotele dhe restoranteve. Sipas statistikave ekonomike inflacioni u rrit me afro 10% muajin e kaluar.

Suedia raportoi inflacion më të lartë se sa pritej prej 9.7% në maj.

Rritja e çmimeve për hotelet dhe restorantet qëndronte pas kësaj rritje.

Michael Grahn, ekonomist në Danske Bank, tha se ai mendonte se Beyonce ishte fajtore për këtë rritje.

Nuk ka dyshim se turneu i parë solo i këngëtares pas shtatë vitesh shënon një moment të madh ekonomik. Të paktën një vlerësim sugjeron se fitimet mund të arrijnë pothuajse 2 miliardë paund deri në kohën kur përfundon në shtator.

Kërkimet për akomodime në qytete e turneut u rritën, raportoi Airbnb. Biletat për shumë koncerte u shitën brenda disa ditësh dhe çmimet u rritën në tregun e rishitjes.

Koncertet e Stokholmit, ku Beyonce luajti në një turmë prej 46 mijë personash për dy netë, thuhet se erdhën fansa nga e gjithë bota, veçanërisht SHBA, ku dollari është më i fortë kundrejt koronës dhe ndihmoi që biletat në vendin nordik të dukeshin një vjedhje relative.

Në një email për Washington Post muajin e kaluar, Visit Stockholm e përshkroi bumin e turizmit në qytet si “efekti Beyonce”.

Inflacioni në Suedi arriti kulmin në 12.3% në dhjetor. Shkalla prej 9.7% muajin e kaluar ishte më e ulët nga 10.5% në prill, tregojnë shifrat zyrtare.

Që një yll të ketë një ndikim të tillë është shumë e pazakontë, tha Grahn për Financial Times.

Ai ka shkruar në rrjetet sociale se pret që situata të kthehet në normalitet në qershor./KultPlus.com

Beyonce nderoi Tina Turner gjatë koncertit në Londër

Beyonce nderoi Tina Turner gjatë koncertit të saj në Londër të hënën mbrëma me një interpretim të hitit River Deep, Mountain High.

Video u shpërnda në rrjetet sociale nga fansat e pranishëm. Koncerti i Beyonce u zhvillua në stadiumin Tottenham Hotspur, transmeton Indeksonline.

Beyonce u bëri thirrje pjesëmarrësve që “të bërtasin që Tina të dëgjojë se ju e doni atë”. 

Në faqen e saj zyrtare, Beyonce postoi një foto të dy grave teksa këndonin së bashku këngën Proud Mary në ndarjen e çmimeve Grammy./Indeksonline/KultPlus.com

Beyonce nderon Tina Turner në koncertin e Parisit

Beyonce i bëri një nderim të përzemërt Tina Turner gjatë koncertit të saj në Paris duke thënë se ajo nuk do të ishte në këtë skenë, nëse nuk do të ishte për këngëtaren e ndjerë.

Superylli i Pop-it ndërpreu performancën e saj në “Stade De France” për të kujtuar yllin amerikano-zviceran që vdiq të mërkurën në moshën 83-vjeçare në shtëpinë e saj në Zvicër, pas një sëmundjeje të gjatë.

Turner, një nga zërat më të famshëm të rock-ut, bëri duet me Beyonce në vitin 2008 në çmimet Grammy, ku ato performuan këngën e saj hit “Proud Mary”.

“Unë dua të nderoj Tina Turner. Nëse jeni një fanse e imja, ju jeni një fanse e Tina Turner sepse unë nuk do të isha në këtë skenë pa Tina Turner, kështu që unë dua që ju thjesht të bërtisni, që ajo të ndjejë dashurinë tuaj”, tha Beyonce.

Beyonce është aktualisht në turneun e saj botëror “Rilindja” dhe ka planifikuar të performojë për pesë netë në stadiumin “Tottenham Hotspur” të Londrës nga e hëna.

Pas vdekjes së Turner, fituesja e “Grammy” Beyonce ishte ndër yjet botërore që e vlerësuan këngëtaren për kontributin e saj në botën e muzikës.

Duke ndarë një foto të performancës së tyre në Grammy në faqen e saj të internetit, Beyonce shkroi: “Mbretëresha ime e dashur. te dua pafund”./KultPlus.com

‘Grammy Awards 2023’: Beyonce thyen të gjitha rekordet

Beyonce ka bërë historinë e Grammy. Fitorja e saj për albumin më të mirë të vallëzimit/elektronik për ‘RENAISSANCE’ e vendosi totalin e saj Grammy në 33, më së shumti nga të gjitha kohërat.

Pasi fitoi çmimin për albumin më të mirë të kërcimit/muzikës elektronike, Beyoncé tani mban rekordin e të gjitha kohërave për shumicën e fitimeve Grammy. Ndërsa George Solti kishte mbajtur më parë atë nder të jashtëzakonshëm. Mbretëresha Bey tani ka kaluar dirigjentin klasik falë pjesërisht rekordit të saj të fuqishëm të vitit 2022, RENAISSANCE. Me 32 çmime Grammy tani në kutinë e saj të trofeut – dhe potencialin për të shtuar edhe më shumë në vazhdim këtë mbrëmje – mega-ylli prodhoi një moment tjetër të pashoq të Grammy.

Çmimi për lidhjen e rekordeve erdhi herët në ceremoni – aq herët në fakt sa Beyonce nuk kishte arritur ende. Grammy për këngën më të mirë R&B u pranua në emër të saj, nga Nile Rodgers duke ndarë historinë e tij të “CUFF IT” dhe duke ofruar fjalë falënderimi. Në fakt, para fillimit të ceremonisë së këtij viti, Beyoncé kishte shënuar një tjetër rekord: ku bashkë me bashkëshortin e saj, Jay-Z, u shpallën si artistët më të nominuar në historinë e Grammy.

Kur erdhi koha për fitimin e rekordeve Grammy, vetë Beyoncé ishte e pranishme, e cila mbërriti në skenë me një ovacion të fortë dhe një duartrokitje të pamasë. Pasi falënderoi Zotin dhe familjen e saj, ajo ishte e sigurt që do të veçonte një grup që pati një ndikim të veçantë në këtë rekord.

“Do të doja të falënderoja komunitetin queer,” buzëqeshi ajo, duke vlerësuar zërat e hershëm në sferën e kërcimit dhe elektronik, si dhe xhaxhain e saj Jonny, i cili frymëzoi “RILINDJE”.

Shikoni listën e plotë të fituesve dhe të nominuarve në GRAMMY 20. / KultPlus.com

PHOTO: FRAZER HARRISON/GETTY IMAGES

Pas pesë vitesh shkëputje, Beyonce u rikthehet performancave live

Beyoncé u rikthye në skenë pas 5 vitesh shkëputje nga performancat live, ajo dha koncertin e saj të parë në Dubai. Këngëtarja dhuroi një shfaqje të paharrueshme në hotelin luksoz Atlantis the Royal Resort.

E cilësuar si një “fundjavë ku ëndrrat e tua bëhen destinacioni yt”, shfaqja e Beyoncé-s përmbante 19 këngë që përfshinin gjithë karrierën e saj, duke përfshirë një duet surprizë të “Brown Skin Girl” me vajzën e saj 11-vjeçare, Blue Ivy, ndërsa bashkëshorti dhe prindërit e saj ishin në audiencë.

Megjithatë, ajo nuk performoi asnjë këngë nga albumi i saj shumë i vlerësuar i vitit 2022, Renaissance. Performanca e Beyoncé në resortin luksoz të Dubait është parë si e diskutueshme nga disa, të cilët janë ankuar për situatën e të drejtave të njeriut në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ngjarja u ndoq kryesisht nga të famshëm dhe gazetarë elitarë, duke përfshirë Kendall Jenner, Liam Payne, Ronan Keating, Rochelle dhe Marvin Humes, Chloe dhe Halle Bailey dhe redaktori britanik i Vogue Edward Enninful.

Të gjithë të pranishmit u udhëzuan të vendosnin telefonat e tyre dhe pajisjet e mundshme të regjistrimit në një kasë për të parandaluar të shpërndarjen e videove pa autorizim, por pamjet nga koncerti u publikuan përfundimisht në mediat sociale.

Disa nga të pranishmit madje arritën ta transmetonin koncertin drejtpërdrejt në rrjetet sociale, për kënaqësinë e shumë mbështetësve që nuk ishin në gjendje të merrnin pjesë. Lizzo postoi në Twitter të shtunën: Unë e kam parë Beyoncé të performojë live 10 herë në jetën time… dhe sot hera e 11-të ishte në një IG live dhe nuk më vjen turp.

Këngëtarja 41-vjeçare, fituese e shumë çmimeve, shoqërohej nga grupi libanez i kërcimit Mayyas. Sipas informacioneve nga Bloomberg, Beyoncé thuhet se ka marrë 24 milionë dollarë për paraqitjen e saj të suksesshme. /abcnews.al/ KultPlus.com

Beyonce dhe Jay Z, artistët më të nominuar në të gjithë historinë e çmimeve ‘Grammy’

Ikona e popit Beyonce mori të martën më së shumti nominime për Grammy 2023 me nëntë gjithsej, duke e vënë atë në një lidhje me bashkëshortin e saj, reperin Jay-Z, si artistët më të nominuar të të gjitha kohërave, transmeton KultPlus.

Beyonce dhe Jay-Z kanë gjithsej 88 nominime për çmimet muzikore të votuara nga kolegët. Jay-Z mori pesë nominime për vitin 2023 për kontribute në këngën e Rilindjes dhe DJ Khaled, “God Did”.

Në vitin 2021, Jay-Z e çoi totalin e tij në 83 nominime, duke kaluar ish-Beatle Paul McCartney. Megjithatë, për çmimet e vitit 2023, artisti “Run This Town” u takua me bashkëshorten e tij Beyonce.

Pas Beyonce këtë sezon, Grammy është Kendrick Lamar me tetë nominime dhe Adele dhe Brandie Carlile me nga shtatë./ KultPlus.com

Artistja më e nominuar për çmimet Grammy në histori

Të kesh konkurrent partnerin, shpeshherë mund të duket argëtuese. Të gjithë mund ta keni provuar si ndjesi në video-game apo situata të tjera të përditshme.

Në të njëjtën mënyrë po argëtohet edhe Beyonce me Jay-Z. Vetëm se ‘loja’ e tyre është më e madhe. Ata po konkurrojnë midis njëri-tjetrit se kush do të jetë artisti më i nominuar për çmimet Grammy në histori.

Ishte Jay-Z, por sot është Beyonce.

Ajo është nominuar për 87 çmime Grammy gjatë gjithë karrierës, duke tejkaluar rekordin e mbajtur më parë nga bashkëshorti i saj.

Gjithashtu ky triumf e bën atë artisten e parë grua që ka tejkaluar 80 nominime. / KultPlus.com

Beyonce shkëlqen e veshur nga kreatorja shqiptare, Lena Berisha (VIDEO)

Krijimet e disenjatorëve shqiptarë jo rrallë tërheqin vëmendje. Madje, shpesh yjet botërore janë paraqitur me krijime të disenjatorëve shqiptarë, paraqitje që janë pasuar më kritika pozitive, shkruan KultPlus.

Beyonce, duket sikur është një prej yjeve botërorë që i admiron disenjatorët shqiptarë.

Në videon e fundit për “Tiffany & Co”, Beyonce ka zgjedhur një krijim nga Lena Berisha, kreatorja e famshme nga Prizreni dhe padyshim që ka shkëlqyer me fustanin e argjendtë me gurë të çmuar.

Lena Berisha e ka shpërndarë videon e Beyonces duke shkruar: The Queen Beyoncé in Lena Berisha for Tiffany & Co.

Kjo nuk është hera e parë që Beyonce vishet nga një disenjatorë shqiptarë, pasi më heret ajo është parë edhe me krijimet e valdrin Sahitit dhe Kujta&Meri. / KultPlus.com

Beyonce promovon partneritetin me ‘Tiffany & Co’, shkëlqen në veshjet me ngjyrë të zezë dhe ari (FOTO)

Fansat e Beyonce u trajtuan me një sërë postimesh të reja të premten teksa këngëtarja shfaqi një numër fotografish në rrjetin social Instagram.

Artistja pothuajse 41-vjeçare, ka veshur kombinime të ndryshme të veshjeve të zeza dhe ari në foto dhe video për partneritetin me kompaninë Tiffany’s, transmeton KultPlus.

Ajo u pa në pjesë të shumta diamanti, si dhe bizhuteri ari teksa kënga e saj “Summer Renaissance” luante në prapvijë të klipeve.

Thjeshtësia dramatike u frenua në fotosesionet, të cilat shfaqën Beyoncen në materiale të zeza moderne.

Në një foto të ndarë me ndjekësit e saj prej 274 milionë, ajo shikonte nga korniza e kamerës. Flokët e saj biondë ishin të stiluar në një pjesë anësore, ndërsa ajo mbante një gjerdan të trashë, me zinxhir dhe byzylyk që përputheshin bashkë.

Në një tjetër portret tërheqës, ajo ka pozuar në një tapet të gjelbër të harlisur, e veshur me një ‘body’ asimetrike. Ajo kishte jastëkë të mprehtë të shpatullave, një prerje dekolte dhe kishte vetëm material vetëm në njërën këmbë.

“Yoncé”, siç i referohej vetes në këngën e saj të vitit 2013 ‘Partition’, e plotësoi veshjen me këpucë të larta me platformë ari. Dhe ajo e mbylli pamjen me një kapele të pjerrët.

Një imazh i tretë shfaqi Beyoncen me një fustan të zi të gjatë, të përqafuar për trupi, me një prerje tjetër të ijeve.

Beyonce nuk tha asgjë në mbishkrimin e fotografive, duke qëndruar në përputhje me markën e saj të “mistikës”. Megjithatë, ajo grumbulloi qindra mijëra pëlqime nga baza e saj besnike e fansave ‘Beehive’ në vetëm disa minuta.

Këngëtarja e ka shfaqur krijimtarinë e saj të pakufishme në videoklipe, ku e ka kthyer kamerën nga vetja në një segment. Ndërsa shtrihej në një karrige të shtrirë prej lëkure të zezë, ajo mbajti një videokamerë retro VHS teksa luante regjisorin dhe subjektin.

Ajo mbante byzylykë të grumbulluar nga linja legjendare e bizhuterive, me të cilët ajo është marrë për shkak të partneritetit në të kaluarën.

Beyonce, emri i plotë i së cilës është Beyonce Giselle Knowles Carter, publikoi albumin e saj të shtatë në studio më 29 korrik.

Fushata e saj e fundit me shitësin e bizhuterive quhet “Lose Yourself in Love” dhe është ndërtuar mbi idenë e ‘festimit të individualitetit, dashurisë dhe lidhjes universale’.

“Beyonce është një frymëzim për shumë njerëz, sepse ajo mishëron këto cilësi”, tha në një njoftim për shtyp zëvendëspresidenti i produkteve dhe komunikimit të “Tiffany & Co.”, Alexandre Arnault.

“Ne jemi të nderuar të vazhdojmë partneritetin tonë për të dytin vit radhazi dhe të sjellim një epokë të re emocionuese të dashurisë”, vazhdoi ai. / KultPlus.com

Beyonce publikon albumin “Renaissance”

Albumi i shumëpritur i yllit botëror, Beyonce është publikuar.

Fillimisht ajo zbuloi këngën kryesore nga albumi i saj i shtatë i shumëpritur, “Break My Soul” që është incizuar në studio, “Renaissance”, e cila pasoi me listën e 16 këngëve që e përbëjnë këtë album.

Projekti i parë në listë shihet të jetë kënga “I’m That Girl” dhe më pas pasohet me “Cozy”, “Alien Superstar”, “Cuff It dhe Energy”.

“Break My Soul” është kënga e radhës, për të vazhduar tutje me “Church Girl”, “Plastic Off The Sofa”, “Virgo’s Groove”, “Move”, “Heated”, “Thique” dhe “All Up In Your Mind”.

Kënga e 14-të e albumit quhet “America Has A Problem” për të vazhduar me “Pure/Honey” dhe për ta mbyllur me “Summer Renaissance”.

Albumi i ri tashmë është në dispozicionin e publikut përmes të gjitha platformave muzikore, si Spotify, YouTube dhe të tjerë. / KultPlus.com

Beyonce publikon listën e gjatë të këngëve që do të jenë pjesë e albumit “Renaissance” 

Ka disa jave që kur Beyonce njoftoi se do të lansoj në muajin korrik albumin e ri.

Fillimisht ajo zbuloi këngën kryesore nga albumi i saj i shtatë i shumëpritur.

 “Break My Soul” që është pjesë e albumit të saj të shtatë të incizuar në studio, “Renaissance” u pëlqye mjaft shumë nga publiku i cili po pret me padurim përbërjen tjetër të albumit.

Jemi pak më shumë se një javë larg publikimit të albumit dhe Beyonce ka vendosur që të zbuloi listën e këngëve që e përbëjnë këtë album të shumëpritur e që janë plot 16 këngë.

Albumi i plotë do të publikohet të premten e ardhshme, më 29 korrik.

Projekti i parë në listë shihet të jetë kënga “I’m That Girl” dhe më pas pasohet me “Cozy”, “Alien Superstar”, “Cuff It dhe Energy”.

“Break My Soul” është kënga e radhës, për të vazhduar tutje me “Church Girl”, “Plastic Off The Sofa”, “Virgo’s Groove”, “Move”, “Heated”, “Thique” dhe “All Up In Your Mind”.

Kënga e 14-të e albumit quhet “America Has A Problem” për të vazhduar me “Pure/Honey” dhe për ta mbyllur me “Summer Renaissance”.

“Me gjithë izolimin dhe padrejtësinë gjatë vitit të kaluar, mendoj se të gjithë jemi gati të arratisemi, të udhëtojmë, të duam dhe të qeshim sërish”, tha ajo vitin e kaluar për sa i përket albumit. / KultPlus.com

Beyonce publikon këngën e re “Break My Soul”, një këngë ritmike e shumëpritur

Beyonce njoftoi javën e kaluar se do të lansoj në muajin korrik albumin e ri.

Por tashmë Beyoncé ka zbuluar këngën kryesore nga albumi i saj i shtatë i shumëpritur.

Në orët e hershme të mëngjesit të së martës, Beyonce lansoi “Break My Soul” që është pjesë e albumit të saj të shtatë të incizuar në studio, “Renaissance”. 

Kënga e fundit e Beyonce ishte “Black Parade”, e cila u publikua në vitin 2020 për të përkujtuar Qershorin. Albumi i saj vizual “Black Is King” u publikua në të njëjtin vit. Albumi i saj i fundit i plotë ishte “Lemonade” i vitit 2016. / KultPlus.com

Beyonce paralajmëron rikthimin me albumin ‘Renaissance’ në fund të korrikut

Superylli i muzikës, Beyonce, zbuloi titullin e atij që duket të jetë albumi i saj i parë solo në gjashtë vjet, “Renaissance”, pas “Lemonade”, transmeton KultPlus.

Kryesuesja e listës thjesht renditi fjalët “act i Rilindjes” dhe datën 29 korrik në biografinë e saj. Faqet e transmetimit Spotify dhe Apple gjithashtu postuan vepra arti për rekord.

Fansat kishin pritur lajme nga fituesja e çmimit Grammy pasi këngëtarja fshiu foton e saj të profilit nga platformat e mediave sociale javën e kaluar.

Albumi i fundit në studio i krijuesit të hitit “Crazy in Love” dhe “Single Ladies (Put a Ring on It)” “Lemonade” u publikua në vitin 2016.

Ajo ka bashkëpunuar me artistë të tjerë vitet e fundit, duke përfshirë reperen Megan Thee Stallion, si dhe ka kuruar albumin e kolonës zanore për ribërjen e vitit 2019 të “The Lion King”.

Duke e shpallur Beyoncen si yllin e kopertinës së numrit të korrikut të British Vogue, redaktori Edward Enninful tha se ai kishte dëgjuar muzikën e saj të re në një darkë në shtëpinë e yllit në fillim të këtij viti.

Duke rrëfyer takimin në një artikull, ai shkroi: “Krijimi ka qenë një proces i gjatë, shpjegon ajo, me pandeminë që i jep asaj shumë më shumë kohë për të menduar dhe rimenduar çdo vendim. Ashtu siç i pëlqen.”./ KultPlus.com

‘If i were a boy’, kënga e Beyonce-s e cila u bë himn i dhimbjes dhe vuajtjes së gruas (VIDEO)

”If i were a boy” (Sikur të isha djalë) nga këngëtarja e njohur amerikane Beyonce, u publikua për herë të parë në vitin 2008. Kënga flet për një dashuri të humbur, por që theksi bie në fatin e trishtë e të qenurit grua, shkruan KultPlus.

”If i were a boy”, erdhi përmes zërit të fuqishëm e ikonik të Beyonce-s për tu bërë kështu një himn i vuajtjes dhe dhimbjes së gruas. Kjo këngë, bëri bujë të madhe në skenën e muzikës ndërkombëtare, duke mbetur kështu ndër këngët më të dëgjuara të këngëtares edhe pas 13 vitesh që nga lansimi.

Kënga flet qartazi se nëse ajo do të mund të ishte një djalë, do ta trajtonte partnerin e saj me respekt dhe do ta trajtonte atë si duhet. Ajo ndër të tjera shprehet përmes këngës se burrat nuk e dinë se si ndihet të lëndohesh nga personi që duan.

Në fund të këngës ajo kupton se ka nevojë për një person që e trajton ashtu siç e meriton dhe e vlerëson si një njeri. Dhe kur djali ose burrat të kuptojnë gabimet e tyre do të ishte vonë për ta. Ata do të dëshironin të ktheheshin në kohë për të rregulluar gjithçka.

KultPlus sjell videon dhe tekstin e kësaj këngë.

If I were a boy, even just for a day
I’d roll outta bed in the mornin’
And throw on what I wanted, then go

Drink beer with the guys
And chase after girls
I’d kick it with who I wanted

And I’d never get confronted for it
‘Cause they’d stick up for meIf I were a boy
I think I could understand
How it feels to love a girl

I swear I’d be a better manI’d listen to her
‘Cause I know how it hurts
When you lose the one you wanted
‘Cause he’s taken you for granted
And everything you had got destroyed

If I were a boy

I would turn off my phone
Tell everyone it’s broken
So they’d think that I was sleepin’ aloneI’d put myself first
And make the rules as I go
‘Cause I know that she’d be faithful

Waitin’ for me to come home, to come homeIf I were a boy
I think I could understand
How it feels to love a girl
I swear I’d be a better manI’d listen to her
‘Cause I know how it hurts

When you lose the one you wanted (wanted)
‘Cause he’s taken you for granted (granted)
And everything you had got destroyed

It’s a little too late for you to come back
Say it’s just a mistake
Think I’d forgive you like that
If you thought I would wait for you
You thought wrongBut you’re just a boy
You don’t understand

Yeah, you don’t understand, oh
How it feels to love a girl, someday
You’ll wish you were a better man

You don’t listen to her
You don’t care how it hurts
Until you lose the one you wanted
‘Cause you’ve taken her for granted
And everything you have got destroyed

But you’re just a boy. / KultPlus.com

Beyonce u shkruan letër emocionale fansave pas ditëlindjes së 40-të: Ndihem më mirë se kurrë më parë

Ikona e pop muzikës, Beyonce, mbushi 40 vjet më 4 shtator të këtij viti, ajo me 23 shtator, të enjtën, i’u drejtua fansave të saj e një letër emocinale, përcjell KultPlus.

Nuk thonë kot se ‘’kur jeta të jep limon, ti bë limonadë”, kështu edhe Beyonce në letrën e saj shkroi se po jeton ditët më të mira të jetës së saj, dhe duke shijuar frytet e punës së saj, po bën ‘limonadë’ nga limonët që të jep jeta.

Ylli i muzikës pop “qau nga gëzimi” duke deklarur se ditëlindja e saj ishte dita më e bukur e jetës së saj. “Sa më e pjekur të bëhem, aq më shumë kuptoj dhe aq më shumë rritet gëzimi im”, shkroi ajo në letrën, postuar në faqen e saj zyrtare.

“Ekziston një liri dhe çlirim duke e ditur se kam arritur në anën tjetër të sakrificës sime. Më në fund po i jap vetes leje të shijoj farat që kam punuar aq shumë për të mbjellë gjithë jetën time”.

“Unë jam shumë mirënjohëse që jam rritur. Kushdo që u përpoq të kushtëzonte që gratë të ndihen të moshuar ose të pakënaqur kur mbushim 40 vjeç, e ka gabim. Kjo ka qenë absolutisht koha më e mirë që kam ndjerë në jetën time”, ka shkruar ajo.

“Ky është viti i parë që unë e kuptoj vërtet se çfarë do të thotë të jesh gjallë dhe të jetosh në këtë moment. Është hera e parë që kam një kuptim se sa e brishtë është vërtet jeta, sa e vështirë mund të jetë jeta ndonjëherë, dhe për këtë arsye sa e rëndësishme është të ndalesh dhe të nuhasësh trëndafilat në kohë të mira. Mendova se e dija në 21 ose 30 vjeçe … por nuk e dija” vazhdoi tutje Beyonce./ KultPlus.com

10-10-2019 Celebrity Selfies Pictured: Beyonce PLANET PHOTOS www.planetphotos.co.uk [email protected] +44 (0)1959 532 227

Kënga biografike për babanë e Venus dhe Serena Williams e Beyonce mund të nominohet për ‘Oscar’

Beyonce pothuajse ka fituar çdo çmim të mundshëm në botën e muzikës, mirëpo ka diçka që ajo ende nuk e ka fituar dhe kjo gjë mund të ndodh tani.

Këngëtarja ka punuar një këngë që shfaqet në filmin e ri të  “King Richard” që pati premierën e parë publike në Festivalin e Filmit “Telluride” në 2021, transmeton KultPlus,

Kënga titullohet “Be Alive” dhe mund të fitojë të drejtën për nominim për Oscar për kategorinë “Kënga më e mirë origjinale”.

“King Richard”, me kryepersonazh Will Smith tregon se si yjet e tenisit Venus dhe Serena Williams u bënë lojtaret e suksesshme që janë sot, pas stërvitjes nga babai i tyre, Richard Williams. Filmi do të publikohet më 19 nëntor. / KultPlus.com

Mandatory Credit: Photo by Joel C Ryan/Invision/AP/Shutterstock (10672756a) Beyonce at the “Lion King” premiere in London. President Barack Obama along with his wife, Michelle, delivered speeches, during YouTube’s “Dear Class of 2020” virtual ceremony. The duo, along with a wide-ranging, star-studded lineup including Beyoncé, Lady Gaga and Tom Brady, offered inspirational messages in hopes of uplifting new graduates YouTube Virtual Commencement, London, United Kingdom – 14 Jul 2019

Beyonce feston 5 vjetorin e albumit ‘Lemonade’

Albumi i këngëtares u lançua më 23 prill të vitit 2016 me një film shoqërues njëorësh në HBO.

Beyoncé ndihet “mirënjohëse” në 5-vjetorin e albumit të saj vizual ikonik, Lemonade.

Të premten, këngëtarja shënoi pesë vjetorin e albumit me shumë ndikim në Instagram, duke ndarë një seri fotografish së bashku me një mesazh për fansat e saj.

“Unë jam mirënjohëse që kjo pjesë e punës ka bërë kaq shumë jehonë me kaq shumë njerëz,” shkroi ajo në mbishkrim. “Unë jam shumë mirënjohëse për të gjithë shpirtrat e bukur të përfshirë në realizimin e një prej pjesëve të mia të preferuara të artit. Ndërsa festoj pesë vjet LEMONADE, unë i inkurajoj të gjithë të vazhdojnë shërimin, dashurinë, faljen dhe lartësimin.”

“Shpresoj të gjesh gëzim sot”, përfundoi ylli 39-vjeçar.

Lemonade, i cili përfshin këngët “Hold Up”, “Formation”, “All Night” dhe “Freedom”, u lançua më 23 prill 2016. Albumi u shoqërua me një video një orë të gjatë që u shfaq premierë në HBO./ KultPlus.com

Vajza e Beyonce bën histori, fiton ‘Grammy’ në moshën 9 vjeçare

Në moshën nëntë vjeçare, Blue Ivy Carter është tashmë një fituese e një çmimi Grammy. Vajza e madhe e Beyonce-s dhe Jay-Z mori në shtëpi çmimin e saj të parë “Grammy” të Dielën, vetëm disa orë para ceremonisë televizive.

Blue Ivy fitoi trofeun e artë për videoklipin më të mirë për këngën “Brown Skin Girl”. Blue është bërë kështu muzikantja e dytë më e re që merr një Grammy, pas Leah Peasall. Videoja muzikore është realizuar për filmin “Black is king” të Beyonces.

Blue Ivy tashmë ka marrë një çmim BET, Soul Train Music Award dhe NAACP Image Award për këtë këngë. Beyoncé gjithashtu mori në shtëpi një GRAMMY për performancën më të mirë rap për bashkëpunimin e saj me Megan Thee Stallion në “Savage”. 39-vjeçarja ka fituar gjithsej 26 çmime Grammy gjatë karrierës së saj muzikore./ KultPlus.com

Beyonce dhe Taylor Swift bëjnë histori në Grammy Awards

Beyonce thyen rekord me fitoren e saj të 28-të, në Grammy Awards.

Beyonce tani është  gruaja më e shpërblyer në historinë  e Grammy-t, duke kaluar këngëtaren bluras Alison Krauss. “Jam shumë e nderuar, jam shumë e ngazëllyer”, tha ajo teksa pranoi trofeun e saj për performancën më të mirë të R&B.

Grammy i 28-të, i Beyonces u prezantua për nder të Paradës së  zezë, një  festë  e fuqisë  së zezë, të  cilën e shfaqi në Qershor të vitit të kaluar.

“Si artiste, besoj se është detyra ime të pasqyroj kohën dhe ka qenë një kohë kaq e vështirë,” tha ajo ndërsa mblodhi çmimin. Kështu që unë doja të lartësoja, inkurajoja, festoja të gjitha mbretëreshat e bukura të zeza dhe mbretërit që vazhdojnë të më frymëzojnë dhe frymëzojnë botën”.

Ajo tani është barazuar me 28 Grammy të super-producentit Qunicy Jones. Vetëm dirigjenti klasik Sir Georg Solti ka më shumë, gjithsej 31.

Talyor Swift gjithashu bëri histori në ceremoninë  e së  Dielës, duke u bërë  artistja e parë  femër që ka fituar albumin e vitit, tre herë .

Taylor u shpërblye për albumin e saj, Folklore, pas fitoi më parë me albumin Fearless në 2010 dhe opusin pop 1989 në 2016.

Çmimin e albumit të vitit, tre herë  e kanë fituar vetëm tre artistë të tjerë siç jane: Frank Sinatra, Paul Simon dhe Stevie Wonder.

Beyonce ishte gjithashtu pjesë e një momenti tjetër historik , kur Megan Thee Stallion u bë artistja e parë femër që fitoi çmimin e këngës më të mirë rap.

Muzikanti i Hjustonit mori çmimin për hitin e saj të parë Savage (Remix), në të cilin Beyonce jep një varg të ftuar. / KultPlus.com