Autori i librave të ‘Game of Thrones’ është vetizoluar në ‘Westeros’, do ta përfundojë librin e radhës

Autori i serisë së librave të ‘Game of Thrones’ më në fund do ta përfundojë librin e gjashtë në vetizolim.

George R.R. Martin, autori i serisë së librave ‘A Song of Ice and Fire’ në të cilat është bazuar edhe seriali i famshëm ‘Game of Thrones’, ka njoftuar se po punon në përfundimin e librit gjashtë të serisë.

Derisa fansat kanë shprehur shqetësimin se autori 71 vjeçar mund ta pësojë nga koronavirusi dhe të mos mund ta përfundojë librin, ai i ka siguruar se po ndjehet shumë mirë dhe është vetizoluar dhe nuk po takohet me askënd.

Madje, ai ka treguar se më shumë po e kalon kohën në Westeros se në botën reale, duke treguar se po i shfrytëzon ditët në karantinë për të përfunduar librin që e ka filluar para nëntë viteve, “The Winds of Winter”.

Kështu, Martin jo vetëm se është mirë por fansat, më në fund, edhe mund ta kenë librit e parafundit të serisë së ‘A Song of Ice and Fire’, i cili nuk ishte gati për përfundimin e episodave të serialit të HBO dhe shumë ngjarje janë sajuar pasi nuk e kishin librin për skenarin oigjinal nga autori. E nëse izolimi për shkakt të Covid-19 do të zgjasë, ku i dihet, mund ta kemi edhe librin e fundit të paralajmëruar nga autori, “A Dream of Spring”.

Libri i pestë, “A Dance With Dragons” është publikuar në vitin 2011 dhe Martin ka punuar dhe premtuar që do ta përfodojë edhe “The Winds of Winter” vazhdimisht që atëherë./Gazeta Express/ KultPlus.com

Shkrimtari i ‘Game of Thrones’: Seriali nuk ishte i mirë për mua

Shkrimtari George R. R. Martin e ribotoi dhe tha se ishte i lumtur që “Game of Thrones”, që ishte bazuar në librat e tij nga “The Winds of Winter”, kishte përfunduar.

Autori i njohur ka pranuar se shkrimi i një skenari për një seri popullore ka ngadalësuar përfundimin e kësaj serie, e cila duhet të quhet “Erërat e dimrit”.

Ai pranoi në një intervistë për Observer se nuk mendonte se seriali ishte i mirë për të.

“Në vend që të më ndihmonte për t’i mbaruar librat, ajo në të vërtetë më ngadalësoi. Unë shkruaja çdo ditë, edhe kur ishte një ditë e mirë. Por do të ndihej keq, sepse çdo ditë do të mendoja, ‘Zot, më duhet ta mbaroj librin. Kam shkruar katër faqe në vend të 40”, tha shkrimtari i njohur.

Episodi i tetë dhe i fundit i serialit popullor u transmetua në muajin maj. Disa episode të fundit kanë marrë mjaft komente negative, madje është nisur edhe një peticion për të regjistruar episodin e fundit.

Martin, megjithatë, tha që i kushtoi shumë vëmendje këtyre komenteve dhe se njerëzve “duhet t’u lejohet të kenë teoritë e tyre”, raporton Independent.

Libri i fundit që shkroi Martin ishte “Dancing with Dragons” dhe doli në shitje në vitin 2011. Ai ende nuk ka mbaruar punën për romanin e fundit.

Martin gjithashtu është përfshirë në shkrimin e një serie që do të merret me kohën që çon deri në luftën për Fronin e Hekurt, në të cilën Naomi Watts do të luajë një rol kryesor. / KultPlus.com