Traileri i serialit “House of the Dragon”, premiera më 21 gusht

Ngjarjet në serialin e ri “House of the Dragon” ndodhin 200 vite para atyre në serialin e popullarizuar “Game of Thrones”.

Seriali “House of the Dragon”, trailerin e të cilit e lansoi HBO, paraqet tregimin e zhurmshëm të House Targaryen nën sundimin e Mbretit Viserys I.

Dhe natyrisht, në mendjet e secilit personazh ka një qëllim, e ai është të marrin Fronin e Hekurt.

Seriali “House of Dragons” bazohet në librin e autorit George Martin të tituluar “Fire & Blood”, që paraqet Vallëzimin e Dragonjëve, luftën civile në mes Aegon II e Rhaenyra, të cilët luftojnë për fron pas vdekjes së babait të tyre.

Seriali “House of the Dragon” do të shfaqet premierë me 21 gusht 2022 në HBO. Ai ka dhjetë episode./21Media/ KultPlus.com

Vdes aktori i ‘Game of Thrones’, John Stahl

Aktori i “Game Of Thrones”, John Stahl, ka vdekur në moshën 68-vjeçare, ka konfirmuar agjentja e tij, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Aktori skocez luajti rolin e Rickard Karstark në dy seri të shfaqjes së famshme të fantazisë HBO.

Ai ishte gjithashtu i njohur për interpretimin e Inverdarroch në telenovelën e gjatë Take The High Road.

Një deklaratë, agjentja e tij Amanda Fitzalan Howard e përshkroi atë si “një aktor me aftësi të jashtëzakonshme dhe një njeri të fortë të teatrit skocez”.

Stahl, i cili ishte nga Sauchie, gjithashtu u shfaq në prodhime të shumta teatrale gjatë karrierës së tij, duke përfshirë shfaqjet në The Royal Shakespeare Company dhe The National Theatre.

Skenaristi skocez Peter May e kujtoi gjithashtu aktorin duke e theksuar si ai kishte marrë pjesë së fundmi në dasmën e tij në internet.

Ai tha: “Tmerrësisht i trishtuar kur dëgjova se miku im i vjetër, John Stahl, ka vdekur. Kam shkruar kaq shumë skena për personazhin e Inverdarroch që ai portretizoi në Take The High Road.

“Vetëm kohët e fundit mora pjesë në dasmën e tij në internet. E pamë për herë të fundit në Adelaide, Australi, për një ribashkim argëtues. RIP John.”/ KultPlus.com

REX FEATURES

‘Game of Thrones’ kalon në teatër

“Game of Thrones” po lëviz në bordet e teatrit, dhe autorët e adaptimit presin që ajo të bëhet një hit në kinematë në West End të Londrës dhe Broadway të Nju Jorkut.

Detyra e adaptimit teatral u mor nga britanikët, dramaturgu Dancan McMillan dhe regjisori Dominic Cook, dhe shfaqjet e para priten në vitin 2023.

Në adaptim, ata bashkëpunojnë me babanë e sagës letrare, shkrimtarin amerikan George R. R. Martin, pas serisë letrare të të cilit “Këngët e Akullit dhe Zjarrit” u xhirua seria televiziv kult.

Komploti i shfaqjes do të jetë një turne në Harenhol, rreth 17 vjet para sezonit të parë të serisë televizive HBO.

“Janë të paktë ata që e dinin gjakderdhjen për të ndjekur kur familjet fisnike dhe regjimenti u mblodhën në Harenhol për të shoqëruar kalorësit më të mirë të mbretërisë në një turne të madh,” shpjegon George R. R. Martin.

Shfaqja teatrore “do të shfaqë shumë nga personazhet më të famshëm” nga saga letrare dhe seria e suksesshme televiziv që u filmua për tetë sezone dhe u transmetua nga 2011 deri më 2019.

Dramaturgu Dancan McMillan tashmë ka provuar fuqinë e tij në përshtatjen e romanit të George Orwell “1984” dhe “Qytetit të Qelqit” të Paul Oster për teatër.

“Ëndrra jonë është të krijojmë Westeros (një vend imagjinar për Games of Thrones) në Broadway dhe West End, por edhe në Australi,” tha Martin, i cili filloi punën në projekt para pandemisë së koronavirusit. / KultPlus.com

Game of Thrones së shpejti me një vazhdim të ri

Seriali i njohur do të fillojë së shpejti xhirimet dhe do të përmbajë 10 episode.

Kush mendoi se seriali i famshëm “Game of Thrones” përfundoi e ka shumë gabim. Vazhdimi këtë herë do të quhet “House of the Dragon” dhe do të nisë xhirimet së shpejti duke u nisur edhe nga situata e Covid-19.

Sikur ka ndodhur edhe herët e tjera, seriali do të transmetohet në platformën e njohur HBO MAX. Në serial do të përshkruhen tregimet e mbretërve “Targaryen” që kishin sunduar prej kohësh në “Westeros”.

Seriali është vendosur 300 vjet para ngjarjeve të Game of Thrones dhe tregon historinë e “House Targaryen”. Nëntë familje fisnike bëjnë luftë kundër njëra-tjetrës në mënyrë që të fitojnë kontrollin mbi tokën mitike të Westeros. Ndërkohë, një forcë po rritet dhe kërcënon ekzistencën e burrave.

Ende mbetet e paqartë se kur do të dali në kinema pasi gjithçka do të varet nga koronavirusi. Paddy Considine do të interpretojë mbretin Viserys Targaryen. Emma D’Arcy do të luajë rolin si trashëgimtare e Mbretit, ndërsa Olivia Cooke është gruaja e dytë e Mbretit, Mbretëresha Alicent Hightoëer.

“Game of Thrones” ka fituar shtatorin e vitit 2018 çmimin Emmy si seriali dramatik më i mirë. Edhe ky serial do të përmbajë 10 episode. / Klan News / KultPlus.com

ADN zbulon detaje të ngjashme të një ujku me atë që shfaqet në “Game of Thrones”

Një specie e zhdukur ujku, e cila shërbeu si frymëzim për një krijesë mitike në serialin e njohur “Game of Thrones”, ka pak gjëra të përbashkëta me ujqërit gri që enden sot në Amerikën e Veriut, ka zbuluar një studim i ri.

I njohur si Canis dirus, që do të thotë “qen i frikshëm”, ishte menduar se ujqërit e tmerrshëm ishin thjesht një version më i mprehtë i ujkut gri. Sidoqoftë, një studim i ri i botuar në revistën Nature ka zbuluar se sa ndryshe ishin ata në të vërtetë.

Mishngrënësit prehistorikë endeshin në Amerikën e Veriut derisa u zhdukën rreth 13,000 vjet më parë. Fosilet e ujqërve të drejtpërdrejtë janë ndër më të zakonshmet e rikuperuara në Gropat e Tar Tarit në Los Anxhelos, shkruan CNN.

“Rrëfimi në vazhdim ka qenë se ujqërit gri dhe të frikshëm ishin të lidhur ngushtë, si motra ose kushërira, ose ndoshta e njëjta kafshë”, tha autori kryesor i studimit Angela Perry, një arkeolog në Universitetin Durham në Mbretërinë e Bashkuar, për CNN përmes emailit.

“Ne ishim mjaft të kënaqur me atë vlerësim për 150 vjet, pasi kjo ishte ajo që sugjeronin ngjashmëritë në skeletet e tyre. Tani gjenetika ka zbuluar se ato janë të një lidhjeje më të largët, pasi janë ndarë nga njëri-tjetri rreth 6 milion vjet më parë”, tha Perry. /Koha/ KultPlus.com

Vdes aktorja e ‘Game of Thrones’, Diana Rigg

Ka vdekur në moshën 82 vjeçare aktorja Dame Diana Rigg, e cila ishte pjesë e serive të famshme “Game of Thrones” dhe “The Avengers”, raporton BBC, transmeton KultPlus.

Te “Game of Thrones” ajo kishte luajtur rolin e Olenna Tyrell, derisa te “The Avengers” rolin e Emma Peel.

“Ajo vdiq sot në mënyrë paqësore. Ishte në shtëpi me familjen e saj, që ka kërkuar privatësi në këtë kohë të vështirë”, ka thënë agjenti i saj.

Më 1990 ajo kishte fituar çmimin aktorja më e mirë në Bafta TV për rolin e saj në “Mother Love”. E gjithashtu kishte fituar një çmim special Bafta në vitin 200 për “The Avengers”, të cilin e ndante me yjet e tjerë Honor Blackman, Joanna Lumley dhe Linda Thorson.

Dame Diana gjithashtu ishte e nominuar nëntë herë për çmimet Emmy, derisa e kishte fituar atë për rolin e saj Znj. Danvers në “Rebecca” më 1997. / KultPlus.com

Autori i librave të ‘Game of Thrones’ është vetizoluar në ‘Westeros’, do ta përfundojë librin e radhës

Autori i serisë së librave të ‘Game of Thrones’ më në fund do ta përfundojë librin e gjashtë në vetizolim.

George R.R. Martin, autori i serisë së librave ‘A Song of Ice and Fire’ në të cilat është bazuar edhe seriali i famshëm ‘Game of Thrones’, ka njoftuar se po punon në përfundimin e librit gjashtë të serisë.

Derisa fansat kanë shprehur shqetësimin se autori 71 vjeçar mund ta pësojë nga koronavirusi dhe të mos mund ta përfundojë librin, ai i ka siguruar se po ndjehet shumë mirë dhe është vetizoluar dhe nuk po takohet me askënd.

Madje, ai ka treguar se më shumë po e kalon kohën në Westeros se në botën reale, duke treguar se po i shfrytëzon ditët në karantinë për të përfunduar librin që e ka filluar para nëntë viteve, “The Winds of Winter”.

Kështu, Martin jo vetëm se është mirë por fansat, më në fund, edhe mund ta kenë librit e parafundit të serisë së ‘A Song of Ice and Fire’, i cili nuk ishte gati për përfundimin e episodave të serialit të HBO dhe shumë ngjarje janë sajuar pasi nuk e kishin librin për skenarin oigjinal nga autori. E nëse izolimi për shkakt të Covid-19 do të zgjasë, ku i dihet, mund ta kemi edhe librin e fundit të paralajmëruar nga autori, “A Dream of Spring”.

Libri i pestë, “A Dance With Dragons” është publikuar në vitin 2011 dhe Martin ka punuar dhe premtuar që do ta përfodojë edhe “The Winds of Winter” vazhdimisht që atëherë./Gazeta Express/ KultPlus.com

Shkrimtari i ‘Game of Thrones’: Seriali nuk ishte i mirë për mua

Shkrimtari George R. R. Martin e ribotoi dhe tha se ishte i lumtur që “Game of Thrones”, që ishte bazuar në librat e tij nga “The Winds of Winter”, kishte përfunduar.

Autori i njohur ka pranuar se shkrimi i një skenari për një seri popullore ka ngadalësuar përfundimin e kësaj serie, e cila duhet të quhet “Erërat e dimrit”.

Ai pranoi në një intervistë për Observer se nuk mendonte se seriali ishte i mirë për të.

“Në vend që të më ndihmonte për t’i mbaruar librat, ajo në të vërtetë më ngadalësoi. Unë shkruaja çdo ditë, edhe kur ishte një ditë e mirë. Por do të ndihej keq, sepse çdo ditë do të mendoja, ‘Zot, më duhet ta mbaroj librin. Kam shkruar katër faqe në vend të 40”, tha shkrimtari i njohur.

Episodi i tetë dhe i fundit i serialit popullor u transmetua në muajin maj. Disa episode të fundit kanë marrë mjaft komente negative, madje është nisur edhe një peticion për të regjistruar episodin e fundit.

Martin, megjithatë, tha që i kushtoi shumë vëmendje këtyre komenteve dhe se njerëzve “duhet t’u lejohet të kenë teoritë e tyre”, raporton Independent.

Libri i fundit që shkroi Martin ishte “Dancing with Dragons” dhe doli në shitje në vitin 2011. Ai ende nuk ka mbaruar punën për romanin e fundit.

Martin gjithashtu është përfshirë në shkrimin e një serie që do të merret me kohën që çon deri në luftën për Fronin e Hekurt, në të cilën Naomi Watts do të luajë një rol kryesor. / KultPlus.com

Ylli i “Game of Thrones” nominon vetveten për një çmim të Emmy Awards

Gwendoline Christie, ylli i serialit të famshëm “Game of Thrones”, ka nominuar vetveten për një çmim Emmy pasi këtë gjë nuk e ka bërë HBO.

Aktorja, e cila u paraqit në këtë seri të njohur si Ser Brienne, u emërua në kategorinë për aktoren më të mirë mbështetëse në serie.

HBO konfirmoi se të nominuar janë Lena Headey, Maisie Williams dhe Sophie Turner. Aktori Alfie Allen dhe Carice van Houten gjithashtu kanë nominuar vetveten.

“Nuk mund ta besoj, faleminderit univers”, shkroi Christie në llogarinë personale në Instagram me rastin e nominimit të vetvetes.

Seriali është nominuar në 32 raste për çmimin prestigjioz Emmy, i cili është numri më i madh i nominimeve për një seri në një vit.

“The Hollywood Reporter” shkruan se Christie, Allen dhe Van Houte duhej të paguanin 225 dollarë për ta nominuar vetveten, gjë që është një praktikë e pazakontë për aktorët. /Telegrafi/ KultPlus.com

‘Game of Thrones’ i nominuar për 32 kategori të ndryshme në Emmy Award

Sezoni i fundit i serialit më të famshëm në botë “Game of Thrones” ka pranuar kritika të ndryshme, disa prej tyre jo edhe aq të mira, mirëpo televizioni amerikan e ka vendosur në top listën e serialeve më të mirë edhe këtë vit.

Kjo nuk është hera e parë që “Game of Thrones” i dominon çmimet Emmy. Vitin e kaluar GOT ishte nominuar 22 herë për kategori të ndryshme, 9 prej të cilave i fitoi, përfshirë këtu edhe çmimin për dramën më të mirë.  /KultPlus.com

Shkrimtari i “Game of Thrones”: Nuk do të ndryshojë asgjë në librat e ardhshëm

Shkrimtari George R.R. Martin tha se pavarësisht nga reagimet negative rreth përfundimit të serialit televiziv, “Game of Thrones”, nuk do të ndryshojë asgjë në librat e ardhshme të “A Song of Ice and Fire”.

Katër sezonet e para të “Game of Thrones” në masë të madhe janë bazuar në pesë prej romaneve të Martinit.

Për zhgënjimin e fansave, Martini në një intervistë për revistën Entertaiment Weekly tha se fati i personazheve kryesore do të mbetet i njëjtë, për shkak se dëshiron të shkruajë një libër siç e kishte menduar më parë.

“Unë jam i tunduar për të ndryshuar atë -” Oh, Zot, jo. Unë duhet të mendoj për diçka të ndryshme, por kjo është e gabuar, sepse kisha planifikuar një vend të caktuar. Dhe nëse e ndryshoni atë vetëm për shkak se dikush e kuptoi ndryshe, atëherë ajo do ta shkatërron tërë strukturën”, tha Martin.

Shkrimtari tha se ishte nën presion të madh për të përfunduar librin para fundit të serialit, por tani është nuk do të nxitohet pas përfundimit të serialit.

“Ajo do të jetë gati kur është gati”, ka thënë Martin duke folur për botimin e librit të ardhshëm. /Telegrafi/ KultPlus.com

Vazhdimi i serisë “Game of Thrones”, pa Targarianët dhe Lanisterët

Shkrimtari George RR Martin tregon detajet e serisë së HBO-s, ku do të luajnë Naomi Watts dhe Miranda Richardson. Aty do të ketë kuçedra, ujq, mamutë dhe të vdekur që ecin, transmeton Telegrafi.

Seriali i cili momentalisht po filmohet në Irlandën e Veriut, ndodh mijëra vjet përpara ngjarjeve të shtjelluara te “Loja e froneve” (Game of Thrones) dhe “tregon për botën e dalë nga epoka e artë e heronjve në çastin më të errët të saj”.

Martin tha vitin e kaluar se seritë do të tregojnë Westerosin si një vend ndryshe, pa Selinë e Mbretit, pa Fronin e Hekurt dhe pa Targarianët.

“Valiria ka nis të rritet me kuçedrat dhe perandorinë e madhe që do të ndërtojë”, ka thënë ai.

Ai zbuloi se familja Stark patjetër do të shfaqet, por jo edhe Lanisterët.

Shkrimtari zbuloi se Westerosi 5000 vjet më parë u nda në 100 feude të ndryshme.

“Ne flasim për Shtatë Mbretëritë e Westerosit, ishin Shtatë Mbretëri në kohën e pushtimit të Aegonit”, thotë ai. “Por nëse shkon më tej, janë nëntë mbretëri, 12 mbretëri e më herët 100 mbretëri. Kjo është koha për të cilën flasim”.

Martini po shkruan “Erërat e dimrit”, romanin e gjashtë nga seria “Kënga për akullin dhe zjarrin”. Në maj premtoi se do ta përfundojë para verës 2020, kur do të udhëtojë në Zelandë e Re për një takim të shkrimtarëve të fantashkencës. /Telegrafi/

Zbulohet logoja e vazhdimit të ‘Game of Thrones’

Janë ende të pakta informacionet mbi serialin e ri spin-off të “Game of Thrones”, ku do të tregohen ngjarjet e lidhura me periudhën e Natës së Gjatë.

Titulli me të cilin njihet tani mund të jetë konfirmuar nga rrjedhje informacioni në një faqen interneti.

“Watchers on the Wall” publikoi një foto të asaj që duket si logoja e serialit, një e shkruar e thjeshtë “Blood Moon”, me dy fjalët e ndara nga ajo që duket si një shigjetë.  Prej HBO-së ende nuk ka pasur një konfirmim. Naomi Watts qetësoi fansat e zhgënjyer nga finalja e “Game of Thrones”, duke thënë se asgjë e tillë s’do të ndodhë me serialin prequel.

Fama që mori Dubrovniku nga seriali “Game of Thrones”Ivan Vukoviç është një prej ciceronëve më të njohur në Kroaci, i cili e kalon pjesën më të madhe të kohës si guida e turistëve në një kryeqytet që nuk ekziston në të vërtetë, por në serialin e famshëm GOT dhe ai është “King Landing”, Kryeqyteti i Westeros, të Shtatë Mbretërive.

Sipas 38-vjeçarit Vukoviç, fama që mori Dubrovniku nga ky serial, regjistrimet e të cilit filluan në vitin 2011, ka pasur avantazhe dhe disavantazhe.

Seriali “Games of Thrones” ka qenë një ndihmë e madhe për biznesin e tij dhe ka sjellë një numër të madh turistësh në qytet.

“Seriali ka qenë befasues. Numri i turistëve është rritur aq shumë saqë ne nuk dimë si t’i menaxhojmë turmat e turistëve, të cilat gjatë sezonit turistik arrijnë dhe e tejkalojnë pikun”, thotë z. Vukoviç. Më shumë se gjysma e tureve turistike kanë të përfshirë vizitën në “King’s Landing”. Pjesa tjetër e tyre janë përqendruar në historinë e vërtetë të Dubrovnikut, një trashëgimi kulturore në mbrojtje të UNESCO-s, që daton prej shekullit VII, me shumë kisha, muze dhe kështjella të ndërtuara buzë Adriatikut.

Për vendasit nuk përbën çudi kur turma të mëdha turistësh mblidhen në shkallët e stilit barok të jezuitëve dhe bërtasin “Turp, Turp, Turp”, duke përsëritur një prej skenave më të famshme të serialit, ku një prej protagonisteve kryesore Cersei Lannister, detyrohet të shëtisë e zhveshur nga këtu deri në Red Cape, pas rrëfimit të tradhtisë bashkëshortore.

Mbipopullimi nga turistët

Edhe Niko Grljevic, i cili ka një piceri pranë shkallëve të famshme të jezuitëve, shprehet se shitjet në biznesin e tij janë shtuar nga rritja e numrit të turistëve. Një lokal pranë picerisë së tij ofron për të gjithë turistët e fiksuar pas serialit GoT, një koktej që e ka quajtur “Mojito of Shame”. Në rrugën kryesore shiten hapëse shishesh me elemente të serialit, për vetëm 40 euro, bluza me personazhe të tij për 34 euro dhe gota birre për 20 euro.

Z. Grljeviç është një prej kroatëve autoktonë i cili ndryshe nga shumica e kroatëve të tjerë, ka vendosur të qëndrojë në vendin dhe në shtëpinë e tij, duke mos e dhënë atë me qira apo duke mos e shitur, siç kanë bërë shumë prej bashkëkombësve, gjë që ka ulur në mënyrë drastike numrin e banorëve vendas.

Sipas të dhënave të Institutit të Ekonomisë në Zagreb, pas transmetimit në televizionin HBO të sezonit të dytë të serialit “Games of Thrones”, Dubrovniku tërhoqi më shumë se 244,000 turistë, të cilët shpenzuan rreth 126 milionë euro në këtë qytet midis viteve 2012 dhe 2015. Shtimi i numrit të turistëve plus fluksi normal i tyre, ngriti vitin e kaluar shqetësimet e një krize të “mbipopullimit nga turistët”, kur më shumë se 1.2 milionë turistë zbarkuan në një qytet ku banojnë vetëm 42,000 vendas.

Autoritetet janë shprehur se po mundohen të menaxhojnë kohën e zbarkimit të turistëve, të cilët vijnë me anije nga vende të ndryshme, si dhe kanë vendosur kamera në qytet për të kuptuar orët kur fluksi i turistëve arrin pikun. Por vendasit janë të shqetësuar dhe skeptikë nëse do të arrihet ekuilibri i duhur. Gordan Prisliç, një pensionist 70-vjeçar, pranon se seriali GoT ka pasur disa efekte pozitive në rritjen e numrit të turistëve në këtë qytet, por thekson se mbipopullimi është një shqetësim më i madh se rritja e numrit të turistëve.

“Në verë, as pëllumbat nuk kanë më vend se ku të qëndrojnë”, shprehet z. Prisliç, duke shprehur shqetësimin dhe frikën për këtë rritje të vrullshme në numrin e turistëve, si një prej shkatërrimtarëve të mundshëm në të ardhmen të këtij qyteti antik. Ciceroni Vukoviç vë në dukje se si qyteti i vjetër është shndërruar në një qendër tregtare për turistët ku shiten produkte të ndryshme artizanale, në të cilat padyshim që nuk mungojë elementët e serialit GoT. Ai shprehet se edhe në postimet e ndryshme në Instagram, hashtagu i dytë pas Dubrovnikut është Game of Thrones (Dubrovnik#Game of Thrones#).

Gjatë tureve në këtë qytet, ai i dërgon turistët edhe në një vend ku uji del nga një shatërvan mesjetar, duke i nxitur turistët që të pinë ujë këtu, duke qenë se kjo mund të jetë e vetmja gjë për të cilën ata nuk duhet të paguajnë.
Duke dashur të promovonte më shumë vlerat e qytetit të Dubrovnikut, z. Vukoviç dikur mbante të veshur një bluzë me mbishkrimin “Dubrovniku është shumë më tepër nga King’s Landing”. Por tani nuk e vesh më pasi ka frikë se do të humbasë një numër të madh njerëzish që e mbështesin atë në rrjetet sociale. Për shumë të rinj të ditëve të sotme, filmat, serialet dhe rrjetet sociale online vlerësohen më shumë sesa historia e një vendi, tha në fund ai./ AFP Relaxnews / KultPlus.com

Aktori i Game of Thrones” Në fillim të xhirimeve të filmit nuk kisha para, flija në furgon

Jason Momoa i bëri për vete adhuruesit me rolin e Khal Drogos në serinë Game of Thrones, pas së cilës vazhdoi të luante role dhe të arrinte suksese gjithnjë e më të mëdha. Sot ai e ka një jetë luksoze, ndërsa dikur nuk kishte para as për biletën e aeroplanit, të cilën e kujtoi.

“Po e kërkoja telefonin tim dhe e gjeta këtë. Fotografia është bërë në një nga parkingjet e makinave në Irlandë ku isha me mikun tim më të mirë. Atëherë po e bënim një pushim nga xhirimi i ‘Game of Thrones’, por nuk kishim para të shkonim në shtëpi kështu që e morëm me qira një furgon dhe udhëtonim nëpër Irlandë duke e kërkuar versionin më të mirë të Guinnessit,” shkroi aktori i ri në Instagram, duke shtuar se pikërisht atëherë e zbuloi se Guinness ishte njësoj i mirë në të gjitha vendet, shkruan KOHA Ditore.

Ai shtoi se atëherë u takua me shumë njerëz të shkëlqyer dhe përjetoi momente edhe më të bukura, dhe se do t’i kujtojë përgjithmonë ato.

“Ende më mungon familja ime, ndërsa më duket sikur po filloj vetëm tani,” shkroi dhe e përfundoi tekstin me fjalinë se nga miku i tij Brian do të kërkonte më shumë fotografi.

Edhe pse Momoa u shfaq vetëm në sezonin e parë, ai vazhdoi ta ndiqte ekipin nëpër të gjitha shtatë sezonet e mbetura dhe i mbështeti ata me gjithë zemër deri në fund. / KultPlus.com

Aktori i filmit ‘Game of Thrones’ përfundon në një qendër rehabilitimi pas mbylljes së sezonit

Aktori i njohur i serialit shumë të ndjekur dhe të pëlqyer nga të gjithë ‘Game of Throne’  Kit Harington ka përfunduar në një qendër rehabilitimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Aktori  britanik 32 vjeçar që kishte dhe një nga rolet kryesore në këtë serial një muaj më parë është parë teksa futet në një qëndër rehabilitimi në Kënetikët shkruan NewYork Post.

Harrington i cili ka luajtur personazhin Jon Snow në tetë vitet e transmetimit të tij thuhet se episodin e fundit ai e ka pritur i shtruar në  këtë qëndër rehabilitimi.

Një mik i tij ka deklaruar arsyeja pse aktori është shtruar në këtë qendër rehabiliti është kryesisht prej stresit dhe alkoolit.

‘Kit ka vendosur të tërhiqet për pak kohë si një mundësi për të zgjidhur disa çështje personale’ është shprehur agjenti i tij.

Qendra ku ai është shtruar që kushton 120 000 dollar në muaj ju mëson klientevë të tij  se si të menaxhojnë stresin dhe emocionet negative.

Gjithashtu  një mbështetje të madhë aktori po merr dhe nga gruaja e tij Rose Leslie./KultPlus.com

Harington reagon ndaj kritikëve të “Game of Thrones”: Shkoni në djall

Seriali i shumëpërfolur “Game of Thrones”  në sezonën e tij të fundit ka marrë shumë kritika sa i përket përfundimit. Ripërseritja e sezonit të fundit ka marrë një nismë për peticon e cila ka marrë afro 1.3 milion nënshkrime.

Shikuesit kritikuan pothuajse  gjithçka që nga  kush fitoi fronin në finalen e shfaqjes së fundit deri tek pijet,  duke mos përjashtuar edhe kritikat lidhur me pamjet e errëta të filmimeve në të gjitha skenat gjatë këtij sezoni, mirëpo aktorët që kanë rolet kryesore kanë reaguar duke i dalë në mbrojte serialit.

Kit Harington, i cili ka luajtur karakterin e Jon Snow për tetë vitet e fundit, nuk u ndal kur u pyet për kritikët e shfaqjes në një intervistë me Esquire .

“Si ndihem në lidhje me shfaqjen tani është mjaft sfiduese,” tha ai. “Mendoj se nuk ka rëndësi se çfarë mendon dikush për këtë sezon. Unë nuk dua të them se do të flasim për kritikët këtu – por çfarëdo kritiku që shpenzon gjysmë ore duke shkruar për këtë sezon dhe gjykon mbi të, në kokën time mund t’iu them “shkoni në djall” sepse unë e di se sa shumë punë është dashur të bëhet për ta përfunduar”, ka thënë Harintong.

Harintong vazhdoi duke thënë se është në dijeni se njerëzit i kanë bërë presion vetes dhe kanë mbetur shumë netë pa gjumë, sepse ata kishin personazhet e tyre, ata kujdesishin për historinë.

Aktorja, Sophie Turner, i cili luajti Sansa Stark për tetë sezone, gjithashtu në një intervistë për “The New York Times” u shpreh  se nuk ishte e habitur nga reagimi, sepse shikuesit  gjithmonë “kanë një ide në kokat e tyre se si duan që një shfaqje të përfundoj ” dhe kur nuk ndodh sipas idesë së tyre  ata shprehin kritika dhe rebelohen.

“Të gjitha këto peticione dhe gjëra të tilla, mendoj se është një mosrespekt ndaj skudarës së GOT dhe shkrimtarëve , për të cilin  kanë punuar pa u lodhur për 10 vite e 11 muaj”, tha ajo.

Hempstead Wright, i cili kishte luajtur  rolin  Bran Stark, i tha  për “The HollyWood Reporter” se kërkesat e shikuesve ishin  “absurde”.

“Nuk mund ta kuptoj. Është thjesht qesharake”, tha ai. “Është qesharake që njerëzit mendojnë se mund të kërkojnë vetëm një fund tjetër, sepse nuk ju pëlqen.

“Game of Thrones” thyen çdo rekord audience

Pavarësisht kritikave nga fansat, episodi i fundit i “Game of Thrones” shkatërroi të dielën çdo rekord shikueshmërie, duke mbajtur para ekraneve plot 19.3 milionë njerëz.

Sezoni i fundit i HBO frymëzuar nga “A Song of Ice and Fire” të George R.R. Martin u kritikua pasi fansat mendonin se trajtimi i zhvillimeve të mëparshme të karaktereve nuk ishte në nivelin e duhur.

Megjithatë filmi përsëri theu rekord shikueshmërie.

Episodi i 73-të dhe i fundit i “Game of Thrones”, që u publikua mbrëmjen e së dielës në SHBA, theu rekordin e audiencës së këtij seriali dhe në historinë e kanalit HBO që e ka publikuar që prej vitit 2011, shkruan Oranews.

Çdo vit “Game of Thrones” ka pasur rritje të audiencës, një gjë e rrallë për shfaqjet televizive.

Në një rast tjetër, një seri do humbiste shikueshmërinë gjatë vazhdimit të filmit.

Sezoni i tetë kishte shikueshmëri të lartë sepse ishte e fundit e shfaqjes. Më shumë se një dekadë tregimesh po i vinte fundit dhe të gjithë dëshironin të dinin se çfarë do të ndodhte. / KultPlus.com

Shikuesit vunë re një gotë të kafesë Starbucks në episodin e fundit të serisë së “Game of Thrones”

Në xhirimet e fundit të serisë, “Game of Thrones”, shumëkush u befasua me një skenë.

Shumë nga fansat e “Game of Thrones” ishin të zemëruar pasi panë një filxhan kafeje të “Starbucks” në episodin e fundit të kësaj serie televizive që hyri në sezonin e fundit.

Gjegjësisht, në një tavolinë të ndotur që gjendet në këtë pjesë skenike gjatë kremtimit në kështjellën Winterfell.

Prodhuesit e serisë shpejt reaguan duke thënë se nuk ishte filxhan kafeje, por çaji.

“Gota e harruar në setin e xhirimit nuk ishte kafe, por çaj herbal të cilin e kishte porositur Daenerys”, kanë deklaruar ata të HBO

“Game Of Thrones” e pati premierën më 17 prill 2011 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa që prej 14 prillit të këtij viti, ka filluar sezoni i tetë dhe final.

INdryshe, seriali ka arkëtuar shifra të majme, ndërsa bashkë me serialin, është rritur shumë edhe fama e aktorëve protagonistë të tij. /KultPlus.com

Vlora Çitaku krahason “Game of Thrones” me Kosovën dhe Serbinë

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, e ka krahasuar serialin më të ndjekur në botë “Game of Thrones” me Kosovën dhe Serbinë.

“Game of Thrones! Pra, fitohet lufta e madhe…dhe ajo është fituar nga shtëpia Stark. Tani, për ta vënë atë në termin e Kosovës, Serbia është jashtë. Kush ulet në fron…me të vërtetë nuk ka rëndësi. Lufta e madhe është fituar. Sa për pjesën tjetër, mirë nëse nuk na pëlqen, ne do t’i mundim ata”, ka shkruar ajo në Facebook.

“Game of Thrones” është aktualisht seriali më i ndjekur dhe episodet e sezonit të fundit veç kanë nisur të dalin.

Image result for vlora citaku

Imazhe interesante nga xhirimet e serialit “Game of Thrones”

Seriali më i ndjekur i HBO, “Game of Thrones”, është drejt fundit dhe sytë e fansave janë të përqendruar te ekrani, por edhe në internet, për të rrëmuar për informacione më shumë mbi personazhet dhe aktorët.

TMZ ka publikuar disa fotografi të prapaskenave nga xhirimet, ku aktorët dalin disi nga roli dhe janë thjesht vetvetja.

“Game Of Thrones” e pati premierën më 17 prill 2011 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa që prej 14 prillit të këtij viti, ka filluar sezoni i tetë dhe final.Ky serial ka arkëtuar shifra të majme, ndërsa bashkë me serialin, është rritur shumë edhe fama e aktorëve protagonistë të tij.

Vendet magjike të Irlandës Veriore ku u xhirua “Game of Thrones” (FOTO)

F

Vendet ku u xhirua “Game of Thrones” në Irlandën Veriore janë bërë vërtet vende pelegrinazhi për fansat e serialit.

Derisa sezoni i fundit po fillon, ne do t’iu dërgojmë tek Westores e vërtetë.

Irlandë, “Game of Thrones”
Irlandë, “Game of Thrones”
Irlandë, “Game of Thrones”
Irlandë, “Game of Thrones”
Irlandë, “Game of Thrones”
Irlandë, “Game of Thrones”
Irlandë, “Game of Thrones”
Irlandë, “Game of Thrones”

Zbulohet data e sezonit të fundit të “Game of Thrones”

Adhuruesit e “Game of Thrones” (Fronit të Shpatave) e kanë ndjekur me besnikeri serialin për 8 vite. Tani, presidenti i “HBO”-së, Casey Bloys thotë se ka parë seritë përfundimtare të sagës së jashtëzakonshme, e shprehet i bindur se fansat do të mbeten të kënaqur me fundin e saj.

”Ato që pashë më krijojnë bindjen e plotë se, fansat e serialit do të mbeten mjaft të kënaqur me këtë sezon. Mënyra sesi seritë mbyllen është dramatike dhe emocionuese. Besoj se do të përmbushë pritshmëritë e të gjithëve”, tha Casey Bloys, president i ”HBO”-së.

Por, Bloys sigurisht që nuk dha detaje, duke vazhduar ta ruajë misterin deri në fund. Komploti i serive të fundit po mbahet i fshehtë me shumë fanatizëm, megjithatë fansat kanë arritur të krijojnë disa ide nga fotot e reja të bëra publike, në bazë të të cilave arritën të identifikojne 13 personazhet që do të kenë vijimësi dhe fatin që mund t’i presë ata.

Sezoni i tetë dhe i fundit i “Game of Thrones” nis më 14 prill. /a.a/ KultPlus.com

Aktorja e Game of Thrones tregon sakrificat e rolit, ‘Vite pa larë flokët’

Aktorja e serialit të njohur “Game of Thrones”, Sophie Turnerka treguar për sakrificat e saj gjatë xhirimeve të filmit. Asaj i duhet të përshtatej me karakterin dhe e kishte të ndaluar të lante flokët për gjatë gjithë kohës së xhirimeve.

“Në sezonet e para, më lejohej të laja flokët sepse isha një vajzë e re aristokrate. Rreth sezonit të pestë, më kërkuan të mos i laja më flokët dhe ishte e shpifur. Kishim dhe makineritë e dëborës që punonin  dhe copëzat e letrave të dëborës të ngecnin në yndyrën e flokëve. Ishte e shpifur.”- ka treguar ajo për InStyle.

Dhe në fakt, të rrish me flokë të palarë për javë të tëra është e tmerrshme. Kjo i shkaktonte shpesh dhe irritime të lëkurës, por tashmë ka marrë fund.

“Tani vendos paruke, kështu që mund t’i laj flokët kur të dua, gjë që është e këndshme. Por po, për disa vjet kam jetuar me flokë të yndyrshëm.” /KultPlus.com