Aksesorë me motive nga kultura trashëgimia shqiptare, unazë edhe me Skënderbeun (FOTO)

Gheg & Tosk boutique përfshinë bizhuteri origjinale të frymëzuara nga kultura dhe trashëgimia shqiptare, shkruan KultPlus.

Këto bizhuteri janë të punuara në formë esenciale të periudhës historike që i përkasin, pa diamante apo gurë të çmuar, por me materiale që i përshtaten kësaj periudhe si argjend, flori 14k , 18k ari, platin…, pat thënë nënjë intervistë më të hershme për KultPlus, Orges Kokoshari, themelues i brendit Gheg & Tosk.

“Gheg & Tosk” në Neë York ka lansuar shumë aksesorë me motive nga kultura dhe trashëgimia shqiptare, duke përfshirë edhe unazë me përkrenaren e Skënderbeut, helmetën ilire, unazë me shqiponjë dhe shumë aksesorë të tjerë, të cilat edhe shiten online./KultPlus.com

Komuniteti shqiptar në New York, në përgatitje për paradën shqiptare

Komuniteti shqiptar në New York, tash e sa vite ka shndërruar në traditë kremtën e 28 nëntorit në New York, ku parakalojnë shumë qytetarë shqiptarë të veshur kuq e zi, shkruan KultPlus.

Edhe këtë vit kanë filluar përgatitjet për këtë festë, ku tashmë brendi i aksesorëve Gheg e Tosk ka prezantuar helemetën ilire, helmetë kjo që do të prezantohet në këtë paradë. /KultPlus.com