Zelensky kërkon krijimin e një gjykate speciale për krimet e Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky rinovoi thirrjen e tij për një gjykatë ndërkombëtare për të ndjekur penalisht krimet e luftës dhe agresionin rus kundër vendit të tij, në një fjalim të enjten pas vizitës në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) në Hagë.

”Pa drejtësi, paqja nuk është e mundur”, argumentoi Zelensky në fjalimin e tij.

Ai kujtoi gjyqin e liderëve të rangut të lartë nazistë në Nuremberg pas Luftës së Dytë Botërore, si një model për mënyrën se si të merren me rusët e implikuar në mizoritë në Ukrainë.

“Qëndrueshmëria e paqes lind nga drejtësia e plotë ndaj agresorit”, tha Zelensky.

Zelensky vlerësoi punën e ICC-së, e cila nisi hetimet menjëherë pas pushtimit rus dhe në mars lëshoi një urdhër arresti ndërkombëtar për presidentin rus Vladimir Putin për krime të dyshuara lufte.

Presidenti ukrainas vizitoi ICC më herët të enjten gjatë udhëtimit të tij të paparalajmëruar në Holandë./ atsh / KultPlus.com

Ambasada amerikane: Do të dalin para drejtësisë të gjithë kriminelët e luftës, pavarësisht kombësisë

Ambasadori i përgjithshëm për Zyrën e Drejtësisë Penale Globale, Morse Tan dhe ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett u takuan dje me kryeprokurorin e shtetit, Aleksandër Lumezi dhe prokurorët e Departamentit të Krimeve të Luftës në Zyrën e Prokurorisë Speciale të Kosovës.

Ambasada e SHBA-së njofton se të dy ambasadorët theksuan zotimin e Amerikës për t’i vënë para drejtësisë të gjithë kriminelët e luftës, pavarësisht kombësisë.

“Më 14 dhjetor, ambasadori i përgjithshëm për Zyrën e Drejtësisë Penale Globale, Morse H. Tan dhe ambasadori Kosnett u takuan me kryeprokurorin e shtetit Aleksandër Lumezi dhe prokurorët nga Departamenti i Krimeve të Luftës në Zyrën e Prokurorisë Speciale të Kosovës (PSRK), përfshirë edhe shefin Blerim Isufaj. Të dy ambasadorët ritheksuan zotimin e Shteteve të Bashkuara për të sjellë të gjithë kriminelët e luftës para drejtësisë, pavarësisht kombësisë së tyre. Ambasadori Kosnett tha se “përgjigja ndaj padrejtësisë është më shumë drejtësi”. Ndërsa ambasadori Tan foli lidhur me sfidat shqetësuese me të cilat përballet PSRK në përmbushjen e këtyre çështjeve të rëndësishme”, thuhet në komunikatën e ambasadës amerikane.

Në anën tjetër, Lumezi i ka informuar ambasadorët për disa hapa të ndërmarrë lidhur me hetimin e krimeve të luftës.

“Gjatë takimit, prokuroria kishte mundësinë t’u drejtohej ambasadorëve dhe t’i njoftoj me disa nga sfidat me të cilat përballen; Kryeprokurori i Shtetit Lumezi i informoi ambasadorët se për derisa zyra e tij kishte ndërmarrë hapa thelbësorë, PSRK trashëgoi më shumë se 900 raste të papërfunduara nga EULEX dhe u deshën më shumë resurse për të lëvizur para. Shefi Isufaj informoi grupin se mungesa e koordinimit me Serbinë dhe paaftësia për t’iu bashkuar INTERPOL-it dhe grupeve tjera ndërkombëtare, paraqitën pengesë në punën e tyre. Në fund, zëvendës-shefi Valdet Gashi foli për 19 aktakuzat që zyra e tij kishte ngritur që nga viti 2018, dhe një rast i cili arriti deri në gjykimin përfundimtar”, thuhet në komunikatë.

Zyra e Drejtësisë Penale Globale dhe ambasada amerikane u zotuan për  mbështetje shtesë për Departamentin e Krimeve të Luftës. / KultPlus.com