Fotot e artistëve që ngritin vetëdijen mbi shëndetin mendor mashkullor

Një ekspozitë me fotografitë e artistëve shumë të famshëm synon që ta ngritë vetëdijen mbi shëndetin mendor mashkullor.

Yje si Kanye West, Skepta, Grace Jones, Damon Albarn, Jarvis Cocker, Arctic Monkeys, The Prodigy dhe të tjerë do të jenë pjesë e saj.

Ekspozita mban titullin “Më Dëgjo me Kujdes”, ndërkaq fotografitë janë vepër e fotografit të shquar të muzikës, Andrew Cotterill.

Ndërkaq ai ka bashkëpunuar me ilustruesin, Ben Tallon, i cili është përkujdesur për fjalët përreth imazheve të tyre.

Ekspozita do të jetë e hapur për dy javë duke filluar nga data 23 maj./KultPlus.com

112-vjeçarja kujton përfundimin e Luftës së Parë Botërore

Personi më i vjetër qe vazhdon të jetë akoma gjallë në Britani thotë se njerëzit ishin “duke bërtitur, duke qeshur dhe duke kënduar” kur e kuptuan se kishte mbaruar Lufta e Parë Botërore.

Grace Jones, 112-vjeçare ka kujtime të forta për gëzimin që u përhap në mbarë vendin, por gjithashtu kujton dhembjen e humbjes së vëllait dhe fillimit të luftës.

“Kjo ka qenë një periudhë shumë e dhimbshme”, tha Grace me lot në sy.

“Do të doja që të jetë edhe vëllai me ne tani”, shtoi ajo.

Grace kujton momentin kur babai i saj e kishte gjetur vëllain vrarë.

“Ai vetëm u ul dhe filloi të qajë”, u shpreh ajo duke thënë se ishte një humbje e madhe pasi ishte i vetmi djalë në familje. 112-vjeçarja thotë se ato ditë mund t’i kujtojë shumë qartë, përcjellë Insajderi.

Ajo në fund me pak fjalë e përshkroi momentet kur përfundoi lufta dhe u ribashkuan me më të dashurit, duke kënduar e vallëzuar.

Due, u shënua 100 vjetori i armëpushimit të vitit 1918 që përfundoi Luftën e Parë Botërore.