Reperi Kanye West rivalizon Trumpin e Bidenin për president të SHBA-së

Reperi amerikan, Kanye West, ka njoftuar se do të kandidojë për president të SHBA-së, katër muaj para mbajtjes së zgjedhjeve.

21 herë fituesi i çmimit Grammy festoi Ditën e Pavarësisë së SHBA-së duke e dhënë këtë njoftim në Twitter, që është shoqëruar me reagime të ndryshme dhe dyshuese.

“Tani duhet të përmbushim premtimin e Amerikës duke i besuar Zotit, duke unifikuar vizionin tonë dhe duke ndërtuar të ardhmen tonë. Po kandidoj për president të SHBA-së”, ka shkruar ai në Twitter.

Ai ka marrë edhe përkrahjen e themeluesit të Teslas, Elon Musk, i cili i është përgjigjur, “E ke mbështetjen time të plotë”.

Një gjë të tillë ai e kishte paralajmëruar edhe më herët, kur në nëntor të vitit të kaluar kishte thënë se po planifikon të kandidojë në vitin 2024.

Ende nuk është bërë e ditur nëse ai ka paraqitur zyrtarisht kandidaturën e tij për president, por që ende ka kohë ta bëjë një gjë të tillë.

Kënga e re e Kanye Westit për protestat në ShBA (VIDEO)

Kanye West është kthyer me një këngë të re. Ai sapo ka publikuar këngën e tij më të re “Wash Us in the Blood”.

Videoklipi i “Wash Us in the Blood”, është krijuar nga videoartisti dhe bashkëpunëtori i Westit, Arthur Jafa, shkruan Pitchfork.

Kënga është miksuar nga Dr. Dre, derisa pjesë e saj është edhe reperi Travis Scott, transmeton KOHA.

Videoklipi i “Wash Us in the Blood”, nis me pamjet nga protestat që janë duke ndodhur në SHBA, e pjesë e saj janë edhe imazhet nga turi i Kanye West “Saint Pablo Tour”.

“Wash Us in the Blood” shënon kthimin e Kanye West, pas albumit të vitit të kaluar “Jesus Is King”, derisa kjo këngë do të jetë pjesë e albumit të titulluar “God’s Country”. /KultPlus.com

Kanye West paralajmëron projekte të reja dhe bashkëpunimin me Dr. Dre

Reperi amerikan, Kanye West, ka paralajmëruar se së shpejti do të sjellë disa projekte të reja, përfshirë edhe bashkëpunimin me Dr. Dre.

West e Dre pritet të sjellin një version të ri të këngës “Jesus is King”, transmeton KOHA.

Ylli amerikan gjithashtu ka nisur bashkëpunimin me Gap për të krijuar një linjë të veshjeve. Ai udhëheq labelin e modës Yeezy, që në bashkëpunim me Gap, pritet të sjellin linjën e re të veshjeve në vitin tjetër, shkruan BBC. /KultPlus.com

Forbes: Kanye West, reperi i dytë që bëhet miliarder

Pas rishikimit të financave të tij sipas kërkesës, Forbes thotë se Kanye West tani zyrtarisht është miliarder.

Një raport i ri nga revista amerikane vlerësoi se ylli i hip-hopit ka pasur prej 1.3 miliardë dollarësh, transmeton KultPlus.

E sipas Forbes kjo pasuri kryesisht vjen falë linjës së atleteve “Yeezy”, që kap vlerën e 1.26 miliardë dollarëve.

E me këtë rast Kanye West bëhet vetëm reperi i dytë që bëhet miliarder, pas Jay-Z.

Përkundër që është njëri nga reperët me më së shumti shitje në 20 vitet e fundit, fitimet nga muzika janë vogla krahasuar me ato nga atletet.

Labeli i tij “Good Music”, dhe të drejtat diskografike kapin vlerën e 90 milionë eurove, sipas Forbes.

Kurse pjesa tjetër e pasurisë së tij janë: 81 milionë dollarë në prona dhe 21 milionë në tokë. Kurse ekipi i reperit ka listuar 17 milionë euro kesh, dhe 35 milionë në aksione.

E përkundër këtyre vlerësimeve Kanye West ka thënë se është nënvlerësuar pasuria e tij, duke e vlerësuar në 3.3 miliardë dollarë. / KultPlus.com

Kanye West kontribuon në ushqyerjen e të moshuarve gjatë pandemisë së koronavirusit

Reperi 42-vjeçar, Kanye West, me shumë bujari po i përkrahë dy organizata bamirëse në Chicago dhe Los Angeles, të cilat kanë për qëllim t’i ndihmojnë personat në nevojë gjatë kësaj pandemie të koronavirusit.

Josephine Wade e cila e udhëheqë organizatën “We Women Empowered” në Chicago, tha: “Kur e morra lajmin se, Kanye West, dëshiron t’i ndihmojë të moshuarit në Chicago, që është vendlindja e tij, mbeta pa fjalë nga emocionet. Dhe vetëm me një telefonatë të thjeshtë, mund të themi se bota jonë ka ndryshuar.”

Organizata në fjalë siguron ushqim me dërgesë për personat e moshuar në rajonin e Chicagos ku reperi West është rritur, transmeton KultPlus.

Ylli i hitit “Jesus Walks” besohet se ka dhuruar të holla edhe për organizatën “The Dream Center Los Angeles”, e cila po ashtu sigurohet t’iu dërgojë ushqim në shtëpitë e tyre, të gjithë personave të prekur nga koronavirusi e të cilët janë në izolim.

Kanye dhe bashkëshortja e tij, Kim Kardashian West, kanë qenë mjaft aktiv në përpjekjen për ta ndihmuar publikun gjatë kësaj periudhe vetizoluese.

Kim është kujdesur ta shfrytëzojë platformën e saj në Instagram dhe t’iu bëjë thirrje 163 milionë ndjekësve të saj që të tregohen të kujdesshëm, të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur dhe të kontribuojnë në parandalimin e koronavirusit i cili sidomos për të moshuarit po rezulton të jetë vdekjeprurës. / KultPlus.com

Fotot e artistëve që ngritin vetëdijen mbi shëndetin mendor mashkullor

Një ekspozitë me fotografitë e artistëve shumë të famshëm synon që ta ngritë vetëdijen mbi shëndetin mendor mashkullor.

Yje si Kanye West, Skepta, Grace Jones, Damon Albarn, Jarvis Cocker, Arctic Monkeys, The Prodigy dhe të tjerë do të jenë pjesë e saj.

Ekspozita mban titullin “Më Dëgjo me Kujdes”, ndërkaq fotografitë janë vepër e fotografit të shquar të muzikës, Andrew Cotterill.

Ndërkaq ai ka bashkëpunuar me ilustruesin, Ben Tallon, i cili është përkujdesur për fjalët përreth imazheve të tyre.

Ekspozita do të jetë e hapur për dy javë duke filluar nga data 23 maj./KultPlus.com