Me flamuj kombëtar stoliset ura pranë Grykës së Kaçanikut

Kosova sot shënon 13 vjetorin e pavarësisë së saj. Atmosferë festive ndihet në çdo qytet, ndërsa dekorime nuk mungojnë askund.

Njësoj ndodh edhe në Kaçanik. Ai është mbuluar i tërë me flamujt kombëtar.

Njëri ndër atraksionet më të mëdha të këtij qyteti ura pranë Grykës së Kaçanikut është mbushur me flamujt Kuq e Zi./ KultPlus.com

Viti 1987, kur Esat Bicurri i këndonte Grykës së Kaçanikut (VIDEO)

Sot shënohet 30 vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut. Më 07 shtator të vitit 1990 delegatët e Kuvendit të atëhershëm të Kosovës, që kishin shpallur Deklaratën e Pavarësisë më 2 korrik të atij viti, e formalizuan atë deklaratë me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Për nder të kësaj date shumë të rëndësishme në historinë e Kosovës, KultPlus ju sjell këngën e njohur ‘Gryka e Kaçanikut’, të intepretuar nga Esat Bicurri në turne me grupin e TVP-së në Shqipëri, në vitin 1987.

Hej Kaçanik o shkamb e gur
Vritesh e pritesh për flamur!
Për flamurin e Skenderit
Luftojnë djemt’ e Idriz o Seferit
”, janë këto vargjet e famshme të kësaj këngë të cilat i dijmë secili prej nesh.

Më poshtë gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Esat Bicurri – Gryka e Kaçanikut, në turne me grupin e TVP-së në Shqiperi. Viti 1987..

Gepostet von Arkivi-RTK am Mittwoch, 21. November 2018

Ushton gryka e Kaçanikut
Morën zjarr këta gur’t e malit.
I: Përmbi çallmat e Anadollit
Ndizen hutat e shqiptarit! :I
Ref.:
I: Hej Kaçanik o shkamb e gur
Vritesh e pritesh për flamur!
Për flamurin e Skenderit
Luftojnë djemt’ e Idriz o Seferit! :I
Kurr nuk çarten o kullat tona
Vendit tonë i dalim zot.
Tirq e zhguna e xhubleta
Thurr i kemi o me barot.
Ref.:
Hej…
Sulen trimat nga Kabashi,
Nga Lubizhda e Stagova.
Th’rret me t’madhe Dërgut Pasha:

Ndihmë Sulltan se sot marova! / KultPlus.com