Unaza me 12,638 diamantë, vendos rekord botëror në ‘Guinness’

Sa diamante mund të mbajë një unazë e vetme? Përgjigjja, sipas librit të ri të rekordeve botërore “Guinness”, është 12.638 sish. Harshit Bansal, themeluesi i “Renani Jewels”-it në Meerut, Indi, ka vendosur rekordin botëror me diejnin e tij mbresëlënës.

Unaza, e quajtur Marigold, ose “Unaza e prosperitetit”, në formën e një luleje, ka një brez rrethor të zbukuruar me mijëra diamante natyrore 38.08 karat, sipas “Guinness”-it. Unaza peshon pak më shumë se 165 gramë, transmeton KultPlus.

Bansali tha se u frymëzua për herë të parë për të thyer rekordin për një unazë të  mbushur me diamante më 2018, ndërsa studionte disenjin e bizhuterive në Surat, Indi. Dy vjet më vonë, kompania e tij përfundoi modelin e unazës më 30 nëntor 2020. Synimi ishte që të përfshinte më shumë se 10.000 diamante.

Bansali tha se ai tashmë kishte kthyer kërkesat nga blerësit që kishin bërë ofertat e para.

“Ne nuk kemi plane për ta shitur unazën. Është një çështje krenarie për ne. Marigold është e paçmuar ”.

Rekordi i mëparshëm – 7.801 diamante në një unazë – u vendos gjithashtu në Indi nga argjendarët “Hallmark Jewellers” me bazë, në Hyderabad. / KultPlus.com

Rekordet më interesante Guinnes në fushën e librave

Në gusht të vitit 1955 u botua libri i parë i rekordeve Guinness, një botim me 198 faqe që u bë menjëherë një nga më të shiturit e atij viti. Libri është një përmbledhje e arritjeve dhe rekordeve nga më të çuditshmet. Dhe meqë ne jemi faqe dedikuar librit, bëmë një kërkim mbi disa nga rekordet Guinnes pikërisht në fushën e letrave.

1. Libri më i trashë i publikuar ndonjëherë

Është plot 322 mm trashësi dhe është publikuar nga “HarperCollins” në Londër, në maj 2009. Libri përmban të gjithë krijimtarinë e “zonjës së krimit”, Agatha Christie. Ai përbëhet nga 4,032 faqe dhe peshon 8.04 kg.

2. Libri i shitur më ngadalë

Ky rekord i përket përkthimit të testamentit të ri nga David Wilkins. I botuar nga Universiteti i Oksfordit në vitin 1716, në vetëm 500 kopje, libri ka shitur vetëm një kopje çdo 20 javë.

3. Koleksioni më i madh me libra me autografe

Richard Warren nga Kalifornia ka koleksionuar 2381 libra me autografe nga autorët përkatës. Ai e nisi koleksionin në vitin 1970, kur ishte 16 vjeç. Gjatë këtyre viteve ai ka udhëtuar nëpër botë, duke u kërkuar autorëve t’i nënshkruanin librat. Historia e tij u bë e njohur dhe disa autorë ia dërgonin vetë librat e tyre të nënshkruar.

4. Personi më i ri që ka botuar libër

Në këtë rast është një vajzë vetëm 4 vjeçe. Dorothy Straight nga Uashingtoni shkroi “Si nisi bota” në vitin 1962, në moshën 4-vjeçare, edhe pse libri u botua 2 vite më vonë. Vajza e shkroi librin për gjyshen dhe prindërit e saj menduan t’ia dërgonin një botuesi.

5. Maratona më e gjatë e leximit

Është plot 113 orë e 15 minuta, e arritur nga Deepak Sharma Bajagain nga Nepali, e realizuar më 19 – 24 shtator 2008. Ai lexoi me zë 17 libra të ndryshëm nga 13 autorë. /KultPlus.com