Këngëtarja shqiptare sjell projektin “Ninull”, album me këngët e djepit

Ninullat e fëmijëve duke përfshirë edhe këngët që gjyshja ia ka kënduar si fëmijë, artistja shqiptare nga Italia, Hersi Matmuja ka vendosur t’i sjellë në një album të quajtur “Ninull”.

Ajo për këtë ka treguar në një lidhje të drejtpërdrejtë.

“Ky projekt ështe mjaft i rëndësishëm, pasi ka qenë një rilindje e vogël muzikore dhe shpirtërore, sidomos ninulla e nënës time që unë këndoj në shqip, sepse më kujton fëmijërinë time. Ky projekt shoqëron të gjitha nënat që në muaj e shtatzënisë. Kjo CD është një ndër CD-të që do jenë pjesë e një projekti në vendin ku unë jetoj. Do të jetë një projekt me ninulla nga e gjithë bota, sepse sipas studimeve ninullat janë shumë të rëndësishme që kur fëmijët janë në barkun e nënës. Më pas kur fëmija të vij në jetë fëmija do të jetë në gjendje të njoh zërin e nënës teksa këndon”, tregon Hersi Matmuja.

“Djali i mikeshës saj italiane është rritur me ninullën e nënës Hersi, me ninullë shqiptare”, tregon Hersi në një intervistë në “Ftesë në 5” së bashku me bashkëpuntoren e saj italiane, instrumentisten Ilaria Fantin.

Këngëtarja shqiptare, jeton në Itali prej më shumë se 10 vitesh. Ajo ka mbaruar studimet e larta në Konservatorin “Santa Cecilia” të Romës në vitin 2014 dhe ka një karrierë të suksesshme artistike. / KultPlus.com

Këngëtarja Hersi Matmuja rikthehet në Shqipëri për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar

Hersi Matmuja rikthehet në Shqipëri, pas pesë vitesh, për t’u bërë pjesë e kauzës së drejtë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.”

Lajmin e bëri të ditur Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit. Sipas Aleancës, “e ngjitur për herë të parë në skenën e Teatrit Kombëtar Hersi Matmuja, ambasadorja jonë e kulturës jashtë vendit, na përcolli emocionin e saj nëpërmjet muzikës folklorike shqiptare, të sjellë në një format të ri dhe të personalizuar në stil prej saj.

Ajo preferon të këndojë në shqip, duke mbajtur gjuhën, si lidhjen me veten dhe vendin.

Iu përgjigj menjeherë kërkësës tonë për t’u bërë pjesë e Festivalit për Mbrojtjen e Teatrit, duke e futur në agjendën e saj artistike, Tiranën dhe Kukësin vendlindjen e saj.

Pak e njohur për publikun shqiptar brenda kufijve, Hersi është modeli i artistit shqiptar e cila përhap nëpër Europë vlerat e kulturës dhe traditës shqiptare. Padyshim një artiste e talentuar dhe për më tepër frymëzuese që të përcjell vlera njerëzore dhe artistike”. /KultPlus.com

Këngëtarja shqiptare këndon këngën “Baresha” në Itali (VIDEO)

Këngëtarja shqiptare Hersi Matmuja ka zgjedhur ta këndojë këngën “Baresha” nga Nexhmije Pagarusha në një prej paraqitjeve të saj.

Në një koncert në Itali, Matmuja – e cila ka përfaqësuar Shqipërinë në Eurovizion para disa vitesh, ajo zgjodhi të sjellë në versionin e saj këngën e vështirë shqipe.

Matmuja është e shkolluar në Itali dhe shihet se kur vjen puna te notat akute klasike, ajo nuk ka asnjë problem, shkruan KultPlus.

“Baresha” mbetet ndër këngët vokalisht më të vështira për tu performuar, të cilën para disa vitesh e krijoi Rexho Mulliqi për ta sjellë në jetë zëri i Nexhmije Pagarushës.

Hersi Matmuja është këngëtare shqiptare e cila morri pjesë në Eurovizion në vitin 2014-të me këngën “One Nights Anger”, por nuk arriti të kualifikohej për në finale. / KultPlus.com