Genc Prelvukaj sjell këngën “Hajde ti kthejmë”, shpalos një histori dashurie (VIDEO)

“Gentvs II” është albumi që këngëtari Genc Prelvukaj po e shpalos kohëve të fundit, shkruan KultPlus.

Vetëm një javë pas publikimit të këngës “Ditë e natë”, Prelvukaj sot ka sjell këngën “Hajde ti kthejmë” duke i shpalosur kështu publikut një histori dashurie.

Me tekst dhe muzikë të Prelvukajt, kënga vjen e shoqëruar me video ku na shfaqen pamje të një çifti në kohë të mira.

Për të dëgjuar këtë projekt të radhës të këngëtarit, po ju sjellim videon më poshtë. Përveç në YouTube, këngën e gjeni edhe në çdo platformë tjetër online. / KultPlus.com

Këngëtarja shqiptare sjell projektin “Ninull”, album me këngët e djepit

Ninullat e fëmijëve duke përfshirë edhe këngët që gjyshja ia ka kënduar si fëmijë, artistja shqiptare nga Italia, Hersi Matmuja ka vendosur t’i sjellë në një album të quajtur “Ninull”.

Ajo për këtë ka treguar në një lidhje të drejtpërdrejtë.

“Ky projekt ështe mjaft i rëndësishëm, pasi ka qenë një rilindje e vogël muzikore dhe shpirtërore, sidomos ninulla e nënës time që unë këndoj në shqip, sepse më kujton fëmijërinë time. Ky projekt shoqëron të gjitha nënat që në muaj e shtatzënisë. Kjo CD është një ndër CD-të që do jenë pjesë e një projekti në vendin ku unë jetoj. Do të jetë një projekt me ninulla nga e gjithë bota, sepse sipas studimeve ninullat janë shumë të rëndësishme që kur fëmijët janë në barkun e nënës. Më pas kur fëmija të vij në jetë fëmija do të jetë në gjendje të njoh zërin e nënës teksa këndon”, tregon Hersi Matmuja.

“Djali i mikeshës saj italiane është rritur me ninullën e nënës Hersi, me ninullë shqiptare”, tregon Hersi në një intervistë në “Ftesë në 5” së bashku me bashkëpuntoren e saj italiane, instrumentisten Ilaria Fantin.

Këngëtarja shqiptare, jeton në Itali prej më shumë se 10 vitesh. Ajo ka mbaruar studimet e larta në Konservatorin “Santa Cecilia” të Romës në vitin 2014 dhe ka një karrierë të suksesshme artistike. / KultPlus.com

Albumi i Orës vazhdon suksesshëm, i pari në Angli dhe i pesti në iTunes

Rita Ora ka shënuar rikthimin e saj në skenën muzikore nëpërmjet paralajmërimit të publikimit të 4 këngëve, shkruan KultPlus.

Përmbledhje e tyre një mini album (EP) të quajtur “Bang”, po rezulton me sukses.

Nëpërmjet rrjeteve sociale, Ora ka bërë të ditur se albumi i saj ka zënë vendin e parë për nga dëgjueshmëria në Mbretërinë e Bashkuar dhe vendin e pestë në botë në iTunes.

Katërshja që i gëzoi artdashësit e Ritës përbëhet nga këngët “Mood”, “The One”, “Bang Bang” dhe “Big”. / KultPlus.com

Albumi i Elina Dunit vlerësohet me çmim në Festivalin prestigjioz muzikor

Këngëtarja shqiptare që ka shkelur skenat evropiane, Elina Duni, është vlerësuar për albumin e saj më të ri, shkruan KultPlus.

“Lost Ships” në ngjarjen muzikore Presto Music Awards 2020 është vlerësuar si “Jazz recordings of the year Winners 2020”.

Ky çmim padyshim që përbën një sukses, duke pasur parasysh pjesëmarrjen e artistëve të shumtë nga vende të ndryshme.

Albumi më i ri i Dunit, “Lost Ships” iu dedikohet të gjithë emigrantëve. / KultPlus.com

“BTS” vazhdon të shënojë suksese me albumin e ri

Ka qenë një javë e rëndësishme për grupin “BTS” pasi bënë histori me t’u bërë bendi i parë i muzikës K-Pop që u shpërblye me çmim Grammy. Por sukseset e tyre nuk mbarojnë këtu.

“BTS” ka arritur që për herë të pestë të pozicionohet në vendin e parë të toplistës “Billboard 200”, transmeton Koha.

Të dielën më 29 nëntor, “Billboard: zyrtarisht e bëri të ditur lajmin se albumi i ri i bendit nga Korea Jugore, “BE”, ka debutuar në pozitën e parë në toplistës së 200 albumeve më të mira në Amerikë.

Tani ata janë shndërruar në bendin e parë që me dy albume të ndryshme, “Map of the Soul: 7” dhe “BE”, ka arritur të pozicionohet në maje të toplistës “Billboard 200”, në vitit 2020.

Tutje, “BE” është albumi i pestë i bendit i incizuar në studio që po e shënon këtë sukses, dhe deri më tani “BTS” është grupi i parë dhe i vetëm nga Korea Jugore që e kryeson toplistën e albumeve më të mira, me pesë incizime të ndryshme.

Dhe në mënyrë impresionuese, shtatë djelmoshave të bendit iu deshën vetëm dy vjet e gjashtë muaj, që ta arrijnë këtë sukses.

Bendi i fundit që e kryesoi toplistën “Billboard 200” me pesë albume radhazi në kohë kaq të shpejtë, ishte grupi legjendar “The Beatles” i cili arriti të pozicionohet në vendin e parë ndërmjet viteve 1966 dhe 1968.

“The Beatles” po ashtu ishin bendi i fundit që e ka arritur këtë sukses historik, në kohë rekord prej një viti e pesë muajsh. / KultPlus.com

23 vite nga publikimi i albumit të grupit muzikor Metallica

Ishte 18 nëntori i vitit 1997 kur rok grupi i njohur, Metallica i gëzuan dashamirët e muzikës së tyre, nëpërmjet publikimit të albumit ‘’Reload’’, shkruan KultPlus.

Ky album i përbërë prej 13 këngësh do të ishte vazhdimi i albumit të tyre paraprak, ‘’Load’’. Këto krijime të reja artistike do të priteshin tejet mirë nga publiku. ‘’Reload’’ debutoi në numrin një në billboard  e shumëta dhe arriti të shitej me 436,000 kopje që në javën e parë.

Rok grupi muzikor dha 3 muaj mund pa ndërprerë, në mënyrë që albumi të dilte edhe më mirë sesa që ishte planifikuar nga ta.  Ideja

Reload u regjistrua në ‘The Plant’, një studio me pllaka druri në Sausalito, California. Sesioni u prodhua nga Bob Rock, i cili gjithashtu prodhoi dy albumet e mëparshme të Metallica. Vepra artistike e albumit tregon një foto nga Andres Serrano.

Disa nga këngët të cilët e përbëjnë këtë album janë: ‘’Fuel’’, ‘’The memory remains’’, ‘’Devil’s dance’’, ‘’The Unforgiven II’’ dhe shumë të tjera që vazhdojnë edhe sot të dëgjohen tejet shumë. /KultPlus.com

Publikohet albumi i shumëpritur i Ava Max

Këngëtarja shqiptare e cila qëndron shpesh në krye të toplistave të muzikës botërore, ka publikuar së fundmi albumin e saj të shumëpritur “Heaven and Hell”, shkruan KultPlus.

Maxi, e cila kohë më parë u nominua në MTV Video Music Awards 2020, e bëri këtë të ditur përmes një tweeti për fansat e saj të cilët i ka falënderuar për përkrahjen dhe dashurinë e treguar.

“Pritja për #HeavenAndHell më në fund ka mbaruar! Avatarë, faleminderit për të gjithë dashurinë që më keni dhënë në çdo hap të rrugës. Jam shumë krenar për këtë album dhe shpresoj që të ju bëjë të kuptoni sa të fortë jeni dhe të mos pushoni kurrë së qeni vetja juaj e vërtetë. Ju dua”, shkruan Max. /KultPlus.com

Gashi publikon albumin e ri, frymëzohet nga vitit ’80: Gjithmonë kam dashur të jetoja në atë kohë

Viti 2020 ka qenë një vit i vështirë për të gjithë. Që nga vdekja e parakohshme e Juice WRLD, Kobe Bryant dhe Pop Smoke, ditët e këtij viti kanë qenë të mbushura me trishtim dhe dëshpërim. Madje ky vit shënon edhe fillimin e një pandemie që tashmë ka lënë shumë njerëz të vdekur. Prandaj, me të gjitha gjërat që janë duke ndodhur është më se e natyrshme që çdo kush dëshiron që të arratiset në një kohë dhe vit më të mirë. E premtja e kësaj jave, mundësoj një arratisje të tillë, pasi që Gashi bëri publik albumin e tij të ri të titulluar “1984”, shkruan DefPen, transmeton KultPlus.

Projekti i ri i Gashit është një tribut për një vit që ka frymëzuar procesin e krijimit të këtij albumi. Nga vizualet e deri tek muzika, ky projekt mund të konsiderohet edhe kapsulë kohore.

“Unë nuk isha gjallë gjatë asaj dekade, por lidhem aq shumë me gjithçka nga ajo epokë. Unë e dua gjithçka rreth kulturës së viteve ’80, nga muzika, filmat e deri tek moda. Gjithmonë kam dashur të jetoja në atë kohë”, tha ai për albumin e tij të ri.

“Prindërit e mi u martuan në 1984 dhe disa nga këngët më të mira të bëra ndonjëherë ishin nga vitet ’80. Unë thjesht kam dashur të bëj muzikë që ti bëjë njerëzit të ndjejnë mënyrën sesi ndjehem unë kur dëgjoj ndonjë gjë nga ajo epokë”, ka thënë Gashi. / KultPlus.com

Mentor Mripa sjellë në treg albumin e tij të parë

Mentor Mripa ka njëzet vjet që është bërë emër i dëgjuar dhe respektuar i radios, por edhe skenës e ekranit. Kohë pas kohe ai sjellë projekte të ndryshme, duke i qëndruar gjithmonë besnik stilit të tij, shkruan KultPlus.

Kësaj radhe Mripa për gjithë adhuruesit e këngës së tij ka sjellë në treg albumin e tij të parë me këngë të vjetra qytetare.

Orkestrimin dhe incizimin e këtyre këngëve e ka bërë Hysni Klinaku.

Mripa është shprehur i lumtur që pas një kohë të gjatë ky album tashmë është në duart e publikut si dhe falënderon të gjithë ata që i ndihmuan në këtë rrugëtim.

“Te dashur Miq! Sot doli ne shitje, pas shume kohesh albumi im me kenge te vjetra qytetare. Orkestrimin dhe inqizimin e te gjitha ketyre kengeve e beri Hysni Klinaku, me te cilin e beme perzgjedhjen e ketyre kengeve. Per albumin tim nga zemra e falenderoj : familjen time, Hysni Klinakun , Agron Sylen , Hekuran Hoxhen , Driton Fazliun , Agron Rexhen , Avni Selmanin , Shtypshkronjen Iliria , dhe Produksionet Ardi dhe Arboni ( Afrim Sekiraqa dhe Florim Haliti ). Falenderimi me i madh i takon Zotit qe ma mundesoj daljen ne treg te ketij albumi , uroj qe te ju pelqej. Ju Falemnderit sinqerisht!”, ka shkruar Mripa në faqen e tij në Facebook. / KultPlus.com