Valdete Idrizi: In memoriam – Blerim Peci

Aktivistja Valdete Idrizi, edhe kandidate për të parën e qytetit të Mitrovicës, gjithmonë ka fjalë aq emocionuese kur flet kolegun Blerim Peci.

Aktori dhe komediani vdiq para disa ditësh ndërsa këtyre ditëve janë mbajtur edhe ceremoni përkujtimore por edhe transmetime emisionesh ku ai ka qenë protagonist.

Idrizi dje ka shkruar një tjetër kujtim për Pecin, In memoriam: BLERIM PECI, ku shprehë emocionet e saj dhe dhimbjen për humbjen e një njeriu të dashur e punëtor si Peci.

“Sa veshtire me shkru per Belin tone, tash qe nuk eshte ne mesin tone….. une qe nuk e kisha veq familjar po edhe shok te mire!
E keni njofte te gjithe si nje artist te mrekullueshem, nje aktor te madh, nje koleg e bashkepuntor te mire…. po Beli ishte edhe nje shok shume i mire, jo shume i mire po ishte me i miri nder ne, me i miri…. te gjithe do te kishin dashte me pase nje mik si ai. Beli ishte njeriu qe e kishte zemren aq te bardhe e aq te madhe saqe te gjithe ia kishim lakmi…. ai na ofroi miqesine e tij, dashurine e tij pa rezerve, perkujdesjen qe e kishte per ne, perkrahjen qe na e dha pa kerku asnjehere asgje…… Beli ishte i tille….. Beli ishte mire e rehat vetem kur njerezit rreth tij ishin mire e rehat, Beli dinte qe kafshaten e tij te fundit te ndante me te tjeret, edhe kur nuk i njihte por qe kishin nevoje…. ishte i ndijshem ndaj personave nevojtare…Beli ishte i tille….. Beli ishte gjithehere para neve te gjitheve, me idete e tija, me kreativitetin e tij, me guximin e tij, ishim shume perpara ne kohe…..
Idete e tij briliante e shume te guximshme arrinte t’i realizonte gjithehere me pune, edhe atehere kur ne nuk besonim qe ishin te realizueshme, ai na bindte qe kishte te drejte. Me kembengulje, me pune, perkushtim e seriozitet arrinte t’ia dilte…..Ani pse me meritori per te gjitha sukseset ne teater, Beli nuk donte ta merrte lavdin per sukseset por na i linte te gjitheve…….i tille ishte……Beli aq shume trashegimi na la, aq shume miresi, aq shume humanizem, e nuk e di a e merituam nje shok kaq te mire, nje bashkeqytetar kaq te mire….. edhe kur ishim te trishtuar, te merzitur ai me humorin e tij, me afersine e tij, na bente te ndihemi mire… gati secili ne qytet, dhe jo vetem, ka kujtime me Belin, kujtime te mira, sepse me Belin te tilla ishin kujtimet sepse i tille ishte ai…..me i miri..
Une e di qe une e kam borgj e besoj te gjithe miqte e tij e familjaret e ndjenje njejte, te gjithe ata qe arriten ta njohin qofte personalisht apo permes ekranit apo skenes se teatrit… e kemi borgj te punojme cdo sekond te jetes te jemi njerez me te mire, cdo dite e me te mire, te ofrojme dashuri, perkrahje e solidaritet te tjereve….. duhet te deshmojme se e kemi meritu nje shok te tille, nje bashkeqytetar te tille, nje familjar e nje koleg e bashkepunetor te tille..,.. une Beli jone te premtoj se do te punoj cdo dite, te jetesoj misionin tend, te bejme nje bote te mire.
E dashur Dita, Beli nuk ishte veq i juaji, veq i familjes, po ishte i te gjitheve.
Do te na mungosh Beli, do te me mungojne thirrjet e tua, keshillat e tua, kritikat e tua, nofkat me te cilat mu drejtojshe, sepse jeta nuk do te jete e njejte pa ty, as qyteti nuk do te jete i njejte pa ty, por do te jetojme me aq shume kujtime te mira qe na le…. do te te kujtojme me krenari e falemnderit shume Beli qe ishe pjese e jetes time, jetes tone…. isha e bekuar qe te njoha, qe nga femijeria, qe me lejove me qene mike e jotja…falemnderit e pusho ne paqe o njeri i mire e ti, veprat e tua e trashegimia qe na i le kombit tone, do te jetojne perhere. Ne do te te kujtojme perhere Beli se njerezit si ti jane te rralle”.

Peci ndërroi jetë para disa ditësh, në një mënyrë krejt të papritur, dukë lënë në gjysmë disa projekte artistike në të cilat po punonte. / KultPlus.com