“Pergjithmonë” me kujtimet për Blerim Pecin

Gili Hoxhaj

Shumë nga familjarët, miqtë e bashkëpunëtorët mbushën fletët e bardha të librit që qëndronte në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës. Aty janë shtrirë kujtimet ndër vite, e malli që është mbledhur tash e një vit pa aktorin Blerim Peci.

Nën patronatin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi sonte u mbajt akademi përkujtimore në njëvjetorin e ndarjes nga jeta të aktorit Blerim Peci, shkruan KultPlus.

Jeta e tij që nga komunikimi me fëmijët, e deri tek raportet me shumë miq e bashkëpunëtorë erdhën sot të përmbledhur në një dokumentar të titulluar “Përgjithmonë”. Ky dokumentar me autore Aferdita Sopjani-Peci e regji të Kastriot Kaqa Saqipit, prodhim i Radio Televizioni i Kosovës RTK, përmes kujtimeve të bashkëpunëtorëve të tij shpalosë jetën e Pecit që nga bankat e shkollës, hapat e parë në botën e aktrimit, depërtimin në televizion dhe punën e tij në ndërmarrjen “Trepça”.

Momente nga paraqitjet e tij në televizion, veçmas në në shown televiziv komedik, “Show Meselation” dhe në shown satirik të televizionit publik të Kosovës, RTK, “Vikendi”, bën që të pranishmit ta kujtojnë Pecin mes lotëve e të qeshurave.

Ministri Kujtim Gashi tha se aktivitetet e Pecit do të mbetën përjetësisht të freskëta në kujtimet e të gjithëve dhe do të jenë inspirim për të gjithë aktorët. Gashi tha se më 9 dhjetor 2017 ata humbën një mik, e publiku një aktor shumë të mirë.

“Sot po përkujtojmë njëvjetorin e vdekjes së të afërmit tuaj dhe ish miku tonë. Kujtimet tona do dhe të publikut për ta njohur Blerimin filluan në shfaqjen e tije briliante në projektin ‘Thyerja’. Nga këtu fillon publikimi i talentit të tij dhe njohja me e gjëë e publikut me Blerimin. Duke mbaruar fakultetin në Akademinë e Arteve, te profesor Enver Petrovci, pa dyshim talenti i tij i lindur, kurorëzohet edhe me dijen profesionale, e cila rezulton me shfaqje cilësore të cilat i dhanë emër të pranueshëm për publikun e Mitrovicës, të Kosovës dhe gjithë shoqërisë shqiptare”, ka thënë Gashi në fjalën e tij.

Drejtori i përgjithshëm i RTK-së, Mentor Shala theksoi se për nder të veprave e vlerave që Peci ka pasur, RTK ka përfshirë emrin e Blerim Pecit në njërin nga çmimet të cilin do ta ndajnë për personalitetet që kanë dhënë kontribut në botën e televizionit.

“Ajo që dua ta them sot se tash një vit nga ndarja me Blerim Pecin veçse vërehet mungesa e tij, vërehet për shkak të emisioneve të veçanta, zhanrit të veçantë dhe roleve të tij të veçanta”, u shpreh Shala sot në akademinë përkujtimore të mbajtur në Teatrin Kombëtar të Kosovs.

Skenaristi Skënder Sadiku, ka qenë një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Blerim Pecit në shumë projekte si “Kabare teatër”, “Show meselation”, e emisionit “Vikendi” e shumë projekte të tjera. Sadiku tha se Blerim Peci me sukses e kreu misionin e tij prej artisti, duke u rebeluar dhe duke i bërë njerëzit të qeshin.

“Secila kohë kërkon dhe i gjen heronjtë e vet, kur Kosovën e kaploi dhuna e paparë si në aspektin fizik dhe atë shpirtëror, aparteidit, vuajtjes, mjerimit, varfërisë, Beli iu përgjigj me rebelim artistik. Secila kohë e lyp qasjen e vetë. Secilës kohë dhe shoqëri i duhen njerëz, të cilët do të japin më shumë, do të rrezatojnë pozitivisht në negativitetin e skajshëm” ka thënë Sadiku, duke shtuar se Peci me veprimtarinë e tij ndau fatin e qytetit të Mitrovicës e të Kosovës.

Bashkëshortja e artistit Blerim Peci tregoi se nuk e kishte pasur të lehtë realizimin e dokumentarit dhe se kishte dyshuar nëse do kishte forcë për realizimin e tij, gjë që ia arriti me insistimin e regjisorit Saqipi. Ajo sonte tha se nëse ka pasur një fjalë të cilën Beli e ka dashur, ajo ka qenë faleminderit andaj sonte falënderoi të gjithë ata që përmes kësaj akademie përkujtimore e dokumentarit nderuan veprën e jetën e Pecit.

“Atë çka kam dashur ta them për Belin, do të keni mundësi ta shihni në dokumentarin për Belin”, u shpreh Peci.

Blerim Peci ka ndërruar jetë më 9 dhjetor të vitit 2017, ndërsa ishte raportuar se vuante nga sëmundja e mëlçisë./ KultPlus.com

Nesër në TKK mbahet akademi përkujtimore për artistin Blerim Peci

Nën patronatin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, të dielën (09.12.2018), duke filluar nga ora 18:00, në Teatrin Kombëtar të Kosovës do të organizohet akademia përkujtimore me rastin e një vjetorit të vdekjes së artistit Blerim Peci.

Aktori Blerim Peci ka ndërruar jetë më 9 dhjetor 2017. Blerim Peci ishte i njohur për një varg serish humoristike, përfshirë këtu edhe serinë televizive “Vikendi”./ KultPlus.com

Valdete Idrizi: In memoriam – Blerim Peci

Aktivistja Valdete Idrizi, edhe kandidate për të parën e qytetit të Mitrovicës, gjithmonë ka fjalë aq emocionuese kur flet kolegun Blerim Peci.

Aktori dhe komediani vdiq para disa ditësh ndërsa këtyre ditëve janë mbajtur edhe ceremoni përkujtimore por edhe transmetime emisionesh ku ai ka qenë protagonist.

Idrizi dje ka shkruar një tjetër kujtim për Pecin, In memoriam: BLERIM PECI, ku shprehë emocionet e saj dhe dhimbjen për humbjen e një njeriu të dashur e punëtor si Peci.

“Sa veshtire me shkru per Belin tone, tash qe nuk eshte ne mesin tone….. une qe nuk e kisha veq familjar po edhe shok te mire!
E keni njofte te gjithe si nje artist te mrekullueshem, nje aktor te madh, nje koleg e bashkepuntor te mire…. po Beli ishte edhe nje shok shume i mire, jo shume i mire po ishte me i miri nder ne, me i miri…. te gjithe do te kishin dashte me pase nje mik si ai. Beli ishte njeriu qe e kishte zemren aq te bardhe e aq te madhe saqe te gjithe ia kishim lakmi…. ai na ofroi miqesine e tij, dashurine e tij pa rezerve, perkujdesjen qe e kishte per ne, perkrahjen qe na e dha pa kerku asnjehere asgje…… Beli ishte i tille….. Beli ishte mire e rehat vetem kur njerezit rreth tij ishin mire e rehat, Beli dinte qe kafshaten e tij te fundit te ndante me te tjeret, edhe kur nuk i njihte por qe kishin nevoje…. ishte i ndijshem ndaj personave nevojtare…Beli ishte i tille….. Beli ishte gjithehere para neve te gjitheve, me idete e tija, me kreativitetin e tij, me guximin e tij, ishim shume perpara ne kohe…..
Idete e tij briliante e shume te guximshme arrinte t’i realizonte gjithehere me pune, edhe atehere kur ne nuk besonim qe ishin te realizueshme, ai na bindte qe kishte te drejte. Me kembengulje, me pune, perkushtim e seriozitet arrinte t’ia dilte…..Ani pse me meritori per te gjitha sukseset ne teater, Beli nuk donte ta merrte lavdin per sukseset por na i linte te gjitheve…….i tille ishte……Beli aq shume trashegimi na la, aq shume miresi, aq shume humanizem, e nuk e di a e merituam nje shok kaq te mire, nje bashkeqytetar kaq te mire….. edhe kur ishim te trishtuar, te merzitur ai me humorin e tij, me afersine e tij, na bente te ndihemi mire… gati secili ne qytet, dhe jo vetem, ka kujtime me Belin, kujtime te mira, sepse me Belin te tilla ishin kujtimet sepse i tille ishte ai…..me i miri..
Une e di qe une e kam borgj e besoj te gjithe miqte e tij e familjaret e ndjenje njejte, te gjithe ata qe arriten ta njohin qofte personalisht apo permes ekranit apo skenes se teatrit… e kemi borgj te punojme cdo sekond te jetes te jemi njerez me te mire, cdo dite e me te mire, te ofrojme dashuri, perkrahje e solidaritet te tjereve….. duhet te deshmojme se e kemi meritu nje shok te tille, nje bashkeqytetar te tille, nje familjar e nje koleg e bashkepunetor te tille..,.. une Beli jone te premtoj se do te punoj cdo dite, te jetesoj misionin tend, te bejme nje bote te mire.
E dashur Dita, Beli nuk ishte veq i juaji, veq i familjes, po ishte i te gjitheve.
Do te na mungosh Beli, do te me mungojne thirrjet e tua, keshillat e tua, kritikat e tua, nofkat me te cilat mu drejtojshe, sepse jeta nuk do te jete e njejte pa ty, as qyteti nuk do te jete i njejte pa ty, por do te jetojme me aq shume kujtime te mira qe na le…. do te te kujtojme me krenari e falemnderit shume Beli qe ishe pjese e jetes time, jetes tone…. isha e bekuar qe te njoha, qe nga femijeria, qe me lejove me qene mike e jotja…falemnderit e pusho ne paqe o njeri i mire e ti, veprat e tua e trashegimia qe na i le kombit tone, do te jetojne perhere. Ne do te te kujtojme perhere Beli se njerezit si ti jane te rralle”.

Peci ndërroi jetë para disa ditësh, në një mënyrë krejt të papritur, dukë lënë në gjysmë disa projekte artistike në të cilat po punonte. / KultPlus.com

Valdete Idrizi ngushëllon familjen Peci

Ish-kandidatja për kryetare të Mitrovicës, Valdete Idrizi, ka ngushëlluar familjen Peci për vdekjen e aktorit Blerim Peci.

“Oh çfarë lajmi i tmerrshëm bre, oh ç’na e këpute shpirtin bre Bel, shumë herët bre më ike e me na lanë, shume herët daja Bel, shoku jem. O Zot, çfarë humbje e madhe! Ngushëllime të gjithë familjes, miqve e bashkëpunëtorëve e ti pushofsh në paqe shoku jonë, Beli jonë!”, ka shkruar Idrizi në llogarinë e saj në Facebook.