Jane Fonda: Jean-Luc Godard një regjisor i madh, por si person më vjen keq

Aktorja me famë botërore, Jane Fonda ishte e pranishme në Kanë për t’ia dorëzuar ”Palmën e Artë” skenaristes dhe regjizores Justine Triet për filmin e saj të mirënjohur “Anatomy of a Fall”, shkruan faqja indiewire.com.

Fonda e përdori kohën e saj në ”Croisette” për të ndarë mendimet e saj të pafiltruara për disa nga figurat më me ndikim në industri.

Duke u shfaqur në festival të premten, Fonda nuk bëri asnjë përpjekje për të fshehur ndjenjat e saj për njerëz si Jean-Luc Godard dhe kineastit Robert Redford.

“Ai ishte një regjisor i madh. I heq kapelën. Një regjisor i madh, por si burrë… jo”, shtoi Fonda për Godard.

Fituesja e Oskarit nuk i shtjelloi çështjet e saj me regjisorin “Breathless”, por ajo u bë më specifike kur ishte fjala për mendimet e saj për Redford.

Fonda kujtoi punën me Redford në katër filma duke filluar me “Këmbëzbathur në park” të vitit 1967.

Ajo tha se “ishte e dashuruar” me aktorin e famshëm të pashëm kur e takoi për herë të parë, por kuptoi se “ai thjesht ka një problem me gratë”.

Kur ata punuan së bashku në filmin e vitit 2017 “Our Souls at Night”, Fonda tha se ”mësoi të trajtonte disa tema me të”.

“Ai është gjithmonë në humor të keq dhe gjithmonë kam menduar se ishte faji im”, tha ajo për punën me Redford.

“Filmi i fundit që bëra me të ishte gjashtë vjet më parë. Unë isha rreth të 80-ave apo diçka e tillë. Më në fund kuptova që ”u rrita”.

Kur ai mbërriti në set me tre orë vonesë me humor të keq, e dija se nuk ishte faji im.

Komentet e Fondas për Godardin nuk janë hera e parë që aktorja shpreh ankesat e saj me regjisorët e vdekur francezë.

Kohët e fundit ajo kujtoi se ishte propozuar në mënyrë të papërshtatshme nga René Clément gjatë prodhimit të filmit të vitit 1964 ‘Joy House’./KultPlus.com

Aktorja amerikane Jane Fonda diagnostikohet me kancer

Aktorja dhe aktivistja e njohur, Jane Fonda është diagnostikuar me kancer.

Jane Fonda është diagnostikuar me limfomën jo-Hodgkin dhe ka filluar trajtimin e kimioterapisë, transmeton KultPlus.

Fituesja e çmimit “Oscar”, u shfaq optimiste teksa zbuloi të premten në rrjetin social Instagram duke vënë në dukje se ka filluar kimioterapinë.

“Ky është një kancer shumë i shërueshëm. 80% e njerëzve mbijetojnë, kështu që ndihem shumë me fat”, ka shkruar ajo.

‘Limfoma jo-Hodgkin’ është një kancer i sistemit imunitar. Fonda tha se do të bëjë kimioterapi për gjashtë muaj dhe se “po i trajton mjaft mirë trajtimet”, duke shtuar “dhe, më besoni, nuk do të lejoj asnjë nga këto të ndërhyjë në aktivizmin tim klimatik”.

Fonda ka qenë aktive në ndërgjegjësimin për krizën klimatike pasi u frymëzua nga aktivistja e re mjedisore Greta Thunberg.

Në vitin 2019, Fonda nisi “Fire Drill Fridays”, një përpjekje e mosbindjes civile për të rritur ndërgjegjësimin për sfidat mjedisore.

“Kanceri është një mësues dhe unë po i kushtoj vëmendje mësimeve që ai mban për mua,” shtoi Fonda për diagnozën e saj. “Një gjë që më ka treguar tashmë është rëndësia e komunitetit. Rritja dhe thellimi i komunitetit të dikujt në mënyrë që të mos jemi vetëm. Dhe kanceri, së bashku me moshën time — pothuajse 85 vjeç — definitivisht mëson rëndësinë e përshtatjes me realitetet e reja.”

Seriali televiziv Netflix i Fondas “Grace and Frankie” përfundoi sezonin e tij të fundit në prill. Fonda ka në punë projekte shtesë në ekran, sipas profilit të saj në IMDB.

Ndonëse nuk iu drejtua angazhimeve të vazhdueshme profesionale, Fonda tha se aktivizmi i saj do të vazhdojë.

“Ne po jetojmë në kohën më të rëndësishme në historinë njerëzore, sepse ajo që bëjmë ose nuk bëjmë tani do të përcaktojë se çfarë lloj të ardhmeje do të ketë dhe unë nuk do të lejoj që kanceri të më pengojë të bëj gjithçka që mundem, duke përdorur çdo mjet në kutinë time të veglave dhe kjo përfshin shumë vazhdimin e ndërtimit të këtij komuniteti të “Fire Drill Fridays” dhe gjetjen e mënyrave të reja për të përdorur forcën tonë kolektive për të bërë ndryshim”, shkroi ajo.

“Afatet e ndërmjetme po afrohen dhe ato janë përtej pasojave, kështu që ju mund të mbështeteni tek unë që të jem aty së bashku me ju ndërsa rritim ushtrinë tonë të kampionëve të klimës.” / KultPlus.com

Jane Fonda nderohet me çmimin ”Women In Film”

Jane Fonda do të nderohet me çmimin ”Women In Film” (WIF).

”Aktorja dhe aktivistja 83-vjeçare është njohur për arritjen e rrallë të të qenit një ikonë në botën e aktivizmit dhe tregimit të historive”, theksoi WIF.

Drejtoresha Ekzekutive e WIF, Kirsten Schaffer tha se “Jane Fonda ka kaluar gjithë karrierën e saj si një avokate e patrembur e njerëzve dhe planetit”.

“Pavarësisht se sa kushtoi karriera e saj apo edhe siguria e saj individuale, ajo i vuri nevojat e drejtësisë sociale përpara të tijve; gjetja e kuptimit dhe qëllimit, miqësisë dhe bashkësisë në ndjekjen e një bote më të mirë. Ajo dha një shembull dhe ne nuk mund të jemi më krenarë se kaq se sa t’i japim asaj çmimin tonë”, theksoi WIF.

Fituese e dy herë e çmimit Oskarit, Fonda mbetet një figurë udhëheqëse në lëvizjen kundërkulturore të viteve 1960 dhe kundërshtoi me vendosmëri Luftën e Vietnamit.

Ajo kohët e fundit i kushtoi kohën e saj rritjes së ndërgjegjësimit për ndryshimet klimatike./ atsh/Kultplus.com

Jane Fonda do të pranojë çmim special të karrierës në ceremoninë “Globi i Artë”

Aktorja veteran, Jane Fonda, do të nderohet me shpërblimin “Cecile B. DeMille”, i cili e nderon kontributin e saj në film, në edicionin e ardhshëm të ceremonisë shpërblyese “Globi I Artë”.

Karriera e larmishme e yllit 83-vjeçar do të vlerësohet në ngjarjen e përvitshme e cila zë vend më 28 shkurt të këtij viti, kur edhe do t’i dhurohet shpërblimi më i lartë gjatë ceremonisë glamuroze.

Ali Sar, kryetar i Shoqatës së Gazetarëve të Huaj në Hollywood, përmes një komunikate për media tha: “Për më shumë se pesë dekada, puna e larmishme e Janeit është reflektuar edhe në angazhimin e jashtëzakonshëm të saj si aktiviste, duke e shfrytëzuar platformën e saj si aktore e listës A, për t’iu drejtuar disa prej çështjeve më të rëndësishme shoqërore të kohës sonë. Talenti i pamohueshëm ia ka fituar asaj nivelin më të lartë të njohjes, dhe deri sa jeta e saj profesionale ka marrë kthesa të ndryshme, angazhimi i Fondas për të sjellë ndryshime pozitive në shoqëri, ka qëndruar i palëkundur. Ne jemi të nderuar që në edicionin e ardhshëm të ceremonisë “Globi I Artë”, do t’i festojmë arritjet e saj në jetë dhe karrierë”.

Aktorja e njohur për publikun mbarë botërorë do të bëhet personi i 67-të dhe gruaja e 16-të me radhë, që e pranon shpërblimin “Cecile B. DeMille, i cili është dizajnuar për ta festuar kontributin e jashtëzakonshëm të yjeve në botën e filmit.

Ndër fituesit e kaluar të këtij çmimi prestigjioz ishin: Walt Disney, Judy Garland, John Wayne, Frank Sinatra dhe babai i aktores, Henry Fonda i cili u nderua në vitin 1980.

Jane Fonda e cila përgjatë vjetëve ka folur hapur rreth çështjeve të shumta shoqërore dhe politike, përfshirë këtu luftën në Vietnam, në të kaluarën e kishte pranuar se i kishte tejkaluar të gjitha pritjet e saj, gjatë angazhimit si aktore në industrinë e filmit.

Ndër filmat e fundit të aktores që kanë shënuar suksese të mira në arkat filmike janë: “Georgia Rule”, “Monster in Law”, “This Is Where I Leave You” “Book Club” dhe të tjerë. / KultPlus.com