Aktorja dhe aktori më i mirë në Oscars, Renee Zellweger dhe Joaquin Phoenix

Renee Zellweger ka fituar çmimin për aktoren më të mirë për rolin e Judy Garland në “Judy”,  kurse Joaquin Phoenix u shpall aktori më i mirë për rolin e tij në filmin “Joker”.

Rolet e të dyve kanë qenë nën llupën e kritikëve për të qenë edhe fitues në këtë akademi prestigjioze, shkruan KultPlus.

Mirëpo, filmi “Joker” ishte filmi shumë më i përfolur se sa “Judy” dhe çmimi për Renee Zellëeger është shumë më domethënës për aktoren, kur kemi parasysh vëmendjen e medieve të filmi “Joker” e jo te “Judy”./KultPlus.com

Joaquin Phoenix shpallet personi i vitit i PETA-s

Joaquin Phoenix nderohet nga drejtuesit në PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) për angazhimin e tij për të drejtat e kafshëve.

Ylli i filmit Joker, i cili ka qenë një përkrahës shumëvjeçar i organizatës, është shpallur personi i tyre i vitit për vitin 2019. Duke qenë vegan qysh në moshën trevjeçare, Joaquin së fundmi u shfaq në billbordet e PETA-s “We Are All Animals” për ta promovuar legjislacionin që do t’i ndalojë udhëtimet e cirqeve me kafshë të egra, shkruan KOHA Ditore. Ai gjithashtu është producent ekzekutiv i The Animal People, një dokumentar për aktivistët për të drejtat e kafshëve.

Image

“Joaquin Phoenix nuk e humbet kurrë mundësinë për ta larguar vëmendjen nga vetja dhe për ta përqendruar atë tek kafshët, dhe për ta dhënë një shembull të shkëlqyeshëm i të qenit vegan,” tha presidentja e PETA, Ingrid Newkirk në një deklaratë.

Më herët nga PETA ishin nderuar edhe Oprah Winfrey, Anjelica Huston, Olivia Munn, Eva Mendes dhe Alicia Silverstone. / KultPlus.com