“Filmi ‘Parasite’ mund të duket befasi, por për akademinë ishte ideal”

Në mëngjesin e sotëm pas ndarjes së cmimeve Oscars, filmi “Parasite” i Bong Joon Ho është i pari film nga Koreja e Jugut që mori këtë cmim të madh, shkruan KultPlus.

Pati shumë kritika dhe reagime nga më të ndryshmet, u diskutua për këtë film, e madje u kritikua edhe akademia.

Kritikja e filmit Manohla Dargis thotë se për të ka qenë befasuese dhe kënaqësi e papritur.

“Të them të drejtën mendova se filmi ‘Joker’ do të triumfoi në fund, nuk e prisja që një histori koreane do ta rrëmbente çmimin kryesor”.

“Kjo zgjedhje nga akademia më mbush me shpresën se do të ndodh ndryshimi: pra që të vlerësohet filmi edhe po të qe ai aziatikë sikurse “Parasite”, thotë Dargis.

Në shqip: B. M. /New York Times /KultPlus.com

Gjithçka gati për ceremoninë e “Oscars 2020”

Gjithçka është gati ose pothuajse gati në Los Angeles për natën e madhe të filmit. Ceremonia për edicionin e 92-të të ”Oskar”, mbrëmjen e së dielës, është vetëm kulminacioni i një seri festimesh dhe ngjarjeve në të cilat marrin pjesë VIP-a dhe të famshëm dhe që e bëjnë qytetin e engjëjve vendin e kultit për momentin.

Filmi më i mirë

Sipas parashikimeve më të besueshme, ‘Viti 1917’ do të jetë fitues i statujës së lakmuar për ‘filmin më të mirë’.

Aktori më i mirë

Duket se Joaquin Phoenix është i destinuar të fitojë Oskar për interpretimin e tij në filmin ‘Joker’.

Aktorja më e mirë

Edhe aktorja më e mirë duket se tashmë është në duart e Renee Zellweger, interpretuesja kryesore e filmit ‘Judy’ me regji nga Rupert Goold.

Nata e Çmimeve të mëdha nuk është vetëm e Oskar-it. Ethet e statuetave tashmë janë të larta sidomos edhe në kuzhinë ku imagjinata dhe krijimtaria shkojnë krah për krah me temën kryesore që mbetet statuja e Oskar. Për 500 të ftuarit është gati një ushtri prej 200 personash në kuzhinë për të përgatitur një menu që është 70% me bazë bimore. /KultPlus.com

“Joker”, në garë edhe për muzikën e filmit

Jo vetëm për rrëfimin dhe rolet e aktorëve, por filmi “Joker” ka hyrë në garë edhe për kolonën zanore të filmit.

Është 36-vjeçarja, Hildur Gudnadottir, e cila është bërë gruaja e parë që ka fituar çmimin “Golden Globe” për krijimin e muzikës në filmin “Joker”.

Ajo është nominuar edhe për shpërblimet “Oscar” dhe “Bafta”, raporton KTV.

Islandezja deri tash ka bërë jetë të qetë në Berlin, por tani ajo pritet t’iu bashkohet yjeve të Hollivudit në tepihun e kuq.

36-vjeçarja thotë se ka ushtruar që nga mosha 4-vjeçare derisa suksesin e saj e lidh edhe me fat.

“Ka pasur shumë diskutime për rolin e gruas në industrinë e filmit e atë të muzikës. Në përgjithësi duam të dimë se ku janë gratë”, ka deklaruar ajo.

Ajo është gruaja e pestë kompozitore që nominohet për “Oscar” në 92 vjet.

Ajo thotë se zakonisht krijon tingujt pasi që të përfundojnë filmat. Në rastin e filmit “Jocker”, ajo e ka marrë skenarin më herët dhe me punën e saj, ka ndikuar direkt edhe në skena sikurse ajo e vallëzimit në banjë.

Ajo thotë se kur e ka krijuar muzikën për “Chernobyl” ka udhëtuar deri në Lituani që të arrijë ta përçojë mesazhin për pasojat e rrezatimit.

E kur të përfundojë ndarja e çmimeve, Gudnadottir thotë se do të pushojë nga muzika e filmave për t’u marrë me muzikë si solo këngëtare.

Çmimet “Grammy” do të ndahen më 26 janar derisa ato “Oscars” më 10 shkurt. / KultPlus.com

Joker prin në nominimet për çmimet filmike Oscar


Akademia e Arteve dhe Shkencave në Shtetet e Bashkuara ka bërë të ditura nominimet e filmave në 24 kategori për çmimet Oscar, për të nderuar përkushtimin e bërë në fushën e filmit më 2019.

Filmi Joker është nominuar në 11 kategori, duke përfshirë atë për filmin më të mirë, aktorin më të mirë dhe për tetë çmime tjera.

Tre filmat tjerë: The Irishman, 1917 dhe Once Upon a Time… in Hollywood, kanë secili nga 10 nominime.

Në kategorinë për filmin më të mirë janë nominuar projektet: Ford v. Ferrari, The Irishman, Jojo Rabbit, Joker, Little Women, Marriage Story, 1917, Once Upon a Time … in Hollywood dhe Parasite.

Në kategorinë e aktorit më të mirë janë nominuar: Antonio Banderas, për rolin e tij në filmin, Pain and Glory, Leonardo DiCaprio, për rolin në filmin, Once Upon a Time … in Hollywood, më pas Adam Driver në filmin, Marriage Story, Jonathan Pryce, në filmin, The Two Popes, dhe Joaquin Phoenix për rolin që ka në filmin, Joker.

Për rolin e aktores më të mirë, në garë për të fituar Oscar janë: Kathy Bates për rolin në filmin, Richard Jewell, Laura Dern në Marriage Story, Scarlett Johansson në filmin, Jojo Rabbit, Florence Pugh për rolin që ka në filmin, Little Women, dhe Margot Robbie, për rolin e saj në filmin, Bombshell.

Në kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar në garë janë filmat: Corpus Christi, Honeyland, Les Miserables, Pain and Glory dhe Parasite.

Edhe këtë vit, sikurse në të kaluarin, çmimet do të ndahen nga aktorët, pasi nuk do të ketë nikoqir.

Ceremonia e 92-të e ndarjes së këtyre çmimeve do të mbahet më 9 shkurt në Llos Angjelles në Teatrin Dolby.

Kanali televiziv, ABC do ta transmetojë këtë ngjarje, e cila vitin e kaluar është ndjekur nga 29.6 milionë persona/REL / KulPlus.com

“Joker” arkëton mbi 1 miliard dollarë, filmi më fitimprurës i të gjitha kohërave

Duket se asgjë nuk mund t’i ndalojë sukseset e kompanisë filmike, Warner Bros dhe filmit të DC-së, “Joker”, kjo pasi që ky film ia doli të kalojë shifrën mbi 1 miliard dollarë, shifër kjo e fituar me shitje të biletave në box office botëror.

Sipas Box Officit Mojo, filmi nga shitja e këtyre biletave arriti të fitojë 1.017 miliard dollarë amerikan, me 694 milionë dollarë të fituara jashtë tregut amerikan.

Me këtë fitim, “Joker” u bë filmi i parë në listën e filmave më fitimprurës R-rated movie. Ky sukses u arrit përkundër asaj se në Kinë u anulua shfaqja e tij, këtë duke qenë në dijeni se ky vend siguron tregun e dytë më të madh në botë sa i përket filmit. Në Kinë, ai u anulua për shkak se ka skena shumë të dhunshme.

Filmi Joker u realizua me një buxhet prej 62.5 milionë dollarë, dhe shifra që arriti në box office e bën atë filmin më fitimprurës të të gjitha kohërave të bazuar në strip. Me fjalë të tjera, “Joker” me këtë arritje iu bashkua tre filmave të Warner Bros, me superheronj të DC: “Aquaman” i cili u realizua në vitin 2018, e që fitoi 1.148 miliard dollarë. “The Dark Knight Rises” të vitit 2012, që fitoi 1.081 miliard dollarë dhe “The Dark Knight” të vitit 2008, që fitoi 1.005 miliard dollarë.

Filmi Joker u shfaq premiere në festivalin e 76-të të filmit në Venedik, më 31 gusht 2019, ku edhe u shpërblye me çmimin Luani i Artë. Megjithatë, ky film nxiti polemika në mes të kritikëve, ku disa prej tyre e vlerësuan si të dhunshëm, me frikën se mund të nxisë dhunë edhe në botën reale. Por përkundër kësaj, ai arriti sukses, duke u bërë kështu filmi i shtatë më fitimprurës 2019, ndërkaq i 43-ti me radhë në radhë të filmave më fitimprurës të të gjitha kohërave.

“Joker” deri tani i ka fituar 1 miliard dollarë vetëm nga shfaqja nëpër kinema

Filmi “Joker” është në rrugën e duhur për t’u bërë filmi i parë me vlerësimin R, i cili deri në këtë moment në biletaritë kinematografike botërore i ka inkasuar më shumë se 1 miliard dollarë, raporton Business Insider.

Për shkak të suksesit të madh, tashmë ca kohë është duke u spekuluar se ky film mund ta ketë edhe vazhdimin. Megjithëse ende nuk ka ndonjë konfirmim zyrtar, regjisori i filmit Todd Phillips nuk e përjashton këtë mundësi. Duke folur për Los Angeles Times, ai deklaroi se vazhdimi “duhet ta ketë një rezonancë tematike”.

“Ky sigurisht se nuk do të ishte një film tjetër i egër dhe i çmendur për një hero të stripave. Ai duhet ta ketë një rezonancë tematike në të njëjtën mënyrë siç e ka ‘Joker”. E dini, kur kjo tematikë ekziston, vetëm atëherë filmi e ka kuptimin,” tha Phillips.

Ai më parë deklaroi se “Joker” gjithmonë duhej të ishte një tregim i pavarur, pa asnjë vazhdim. Sidoqoftë, muajin e kaluar, ai tha për GameSpot se do të bënte gjithçka që do të dëshirojë ylli i filmit Joaquin Phoenix, por edhe atëherë e përsëriti se filmi nuk ishte caktuar për xhirim të vazhdimit.

Filmi “Joker”, që nga shfaqja në ekranet kinematografike nga fillimi i tetorit, i ka inkasuar 988 milionë dollarë globalisht, megjithëse ekipi i filmit e kishte një buxhet produksioni prej vetëm prej 55 milionë dollarësh.

Ky është një injeksion i konsiderueshëm financiar për shtëpinë Warner Bros., e cila e përjetoi një vit zhgënjyes kur bëhet fjalë për shfaqjet kinematografike të materialeve të tyre. /koha.net/ KultPlus.com