Muharrem Qena, artisti shumëdimensional që ia kushtoi një jetë artit

Shkrimtar, këngëtar, aktor dhe regjisor shqiptar, Muharrem Qena, lindi në 25 Qershor të vitit 1934 në Mitrovicë.

Muharrem Qena është njëri prej themeluesve të skenës teatrore dhe të këngës argëtuese shqiptare. Ai punoi si regjisor, producent, këngëtar, dhe skenarist. Muharremi lindi në Mitrovicë më 1930 në një familje që kontribuoj shumë për artin kosovar. Gjimnazin e kreu në Prishtinë, kurse shkollën e filmit në Beograd. Ai shkriu talentin e tij prej regjisori, aktori, shkrimtari dhe këngëtari. Ishte regjisor i më se 200 shfaqjeve teatrale.

Shpërblimet e shumta lokale e ndërkombëtare e radhisin në krijuesin më të mirënjohur kosovar. Me ”Ervehenë” e autorit Ahmet Qirezi(1932), e cila mori 5 shpërblime kryesore në Festivalin e Steries – Novi Sad (1967), ngriti skenën teatrore të Kosovës në piedestal. Regjisor i shumë dramave, e filmave dokumentarë e televizivë. Muharremi ishte nismëtar i punës së teatrove në Prizren, Gjakovë, dhe Gjilan. Ai krijoi dhe këndoi një sërë këngësh argëtuese në frymën bashkëkohore, të cilat frymëzuan dhe u falën kënaqësi shumë brezave.

Muharrem Qena vdiq më 24shtator 2006 në Prishtinë duke lënë pas tij një veprimtari të gjerë prej shkrimtari, regjisori e këngëtari dhe mëse 200 shfaqje teatrale. / KultPlus.com

Kushtrim Hoxha shumë shpejt me këngë të re (VIDEO)

Aktori dhe këngëtari kosovar, Kushtrim Hoxha i cili po vazhdon me prurjet e tij sidomos në aktrim, ku është bërë pjesë e shumë filmave e serialeve kryesisht në New York, kësaj radhe po vjen me një këngë, shkruan KultPlus.

Hoxha në rrjetin e tij social Facebook ka shpërndarë këngën “Qytetit”, këngë të cilën e solli në vitin 2014, por ai ka vazhduar të tregoj se është në proces të punës për të sjellë një tjetër këngë.

“Ni kange e para 2-3 vjete per qytetin , shiun etj. Ne proces tu e shkru kangen e re, se metem…”, ka shkruar Hoxha.

Këngët e Kushtrimit gjithmonë vijë të veçanta dhe me plot stil, mbetet të shihet se çfarë do të na sjellë kësaj radhe artisti. / KultPlus.com