Rrojtja ime s’osht ma jetë, oh natë e ditë me lot po qaj (VIDEO)

Fitnete Rexha ishte një ndër këngëtaret më të shquara të muzikës popullore të Shqipërisë së mesme, kryesisht të muzikës popullore qytetare tiranase.

Rreth moshës 15 vjeçare këndoi dhe regjistroni këngët e para popullore në Radio-Tirana nën shoqërinë e grupit orkestral të Shqipërisë së mesme të drejtuar nga Muharrem Gura dhe Skënder Reka.

Ndër këngët më të bukura të kënduara prej Fitnete Rexhës përmendim: ”Te selvitë e Namazgjasë”, ”Qënke veshur me të bardha”, ”Mun aty tek shtatë zymbylat”, ”Dy të bukurat në nji derë” etj. Ka regjistruar rreth 200 këngë popullore të Shqipërisë së Mesme.

Sonte, KultPlus ju sjell këngën ”Dashuria si rrufe”, e cila kësaj radhe vjen nën zërin e mahnitshëm të Fitnete Rexhës.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Dashunia si rrufe
Ç’më goditi mu në kokë x2

Nuk kam gjuhë që t’ju rrëfej
O ç’më ka gjetur more shokë x2

Ç’më gremisi sevda e shkretë
Pleqënia s’mund ta mbajë x2

Rrojtja ime s’osht ma jetë
Oh natë e ditë me lot po qaj x2

Ku qëlloi kjo ditë e zezë
Me u taku o ne të dy x2

Unë kam ngelun krejt pa shpresë
O s’kam me t’pamun ma me sy x2
. / KultPlus.com

Mentor Mripa sjellë në treg albumin e tij të parë

Mentor Mripa ka njëzet vjet që është bërë emër i dëgjuar dhe respektuar i radios, por edhe skenës e ekranit. Kohë pas kohe ai sjellë projekte të ndryshme, duke i qëndruar gjithmonë besnik stilit të tij, shkruan KultPlus.

Kësaj radhe Mripa për gjithë adhuruesit e këngës së tij ka sjellë në treg albumin e tij të parë me këngë të vjetra qytetare.

Orkestrimin dhe incizimin e këtyre këngëve e ka bërë Hysni Klinaku.

Mripa është shprehur i lumtur që pas një kohë të gjatë ky album tashmë është në duart e publikut si dhe falënderon të gjithë ata që i ndihmuan në këtë rrugëtim.

“Te dashur Miq! Sot doli ne shitje, pas shume kohesh albumi im me kenge te vjetra qytetare. Orkestrimin dhe inqizimin e te gjitha ketyre kengeve e beri Hysni Klinaku, me te cilin e beme perzgjedhjen e ketyre kengeve. Per albumin tim nga zemra e falenderoj : familjen time, Hysni Klinakun , Agron Sylen , Hekuran Hoxhen , Driton Fazliun , Agron Rexhen , Avni Selmanin , Shtypshkronjen Iliria , dhe Produksionet Ardi dhe Arboni ( Afrim Sekiraqa dhe Florim Haliti ). Falenderimi me i madh i takon Zotit qe ma mundesoj daljen ne treg te ketij albumi , uroj qe te ju pelqej. Ju Falemnderit sinqerisht!”, ka shkruar Mripa në faqen e tij në Facebook. / KultPlus.com