“Ura” e Valmira Hysenit me premierë botërore në Irlandë

Dokumentari i shkurtë “Ura”, me skenar dhe regji të Valmira Hysenit, do të ketë premierën botërore më edicionin e 19-të të Kerry Film Festival, shkruan KultPlus.

Festivali do të fillojë më 17 tetor dhe do të zgjasë deri më 21 tetor në Kerry të Irlandës. Producent I dokumentarit është Zgjim Terziqi dhe Valmira Hyseni. “Ura” është zgjedhur në mesin e më shumë se 2000 aplikacioneve si dhe do jetë garës për filmat e shkurtë të huaj.

Ura / The Bridge trailer 2018 on Vimeo.

Përleshjet paqësore apo të dhunshme, ndodhin gjithnjë në të dy anët e kësaj ure dhe ndonjëherë në vet urën. Një situatë krejtësisht absurde ku njerëz që jetojnë janë armiq, nuk mund të komunikojnë e as të shkelin në anën e kundërshtarit për të mirë apo për keq. Por të vdekurit janë të lirë. Askush nuk i ngacmon ata. Ata mund të lëvizin lirshëm në të dy anët e qytetit armiqësor dhe të ndarë./ KultPlus.com