Kevin Spacey lirohet me kusht, deklarohet i pafajshëm në akuzat për sulm seksual

Aktori fitues i Oskarit, Kevin Spacey, u deklarua i pafajshëm të enjten për akuzat për sulm seksual ndaj tre burrave para më shumë se një dekade më parë, transmeton KultPlus.

Spacey, 62 vjeç, qëndroi në karrikën e të akuzuarve dhe foli qartë ndërsa u përgjigj si “i pafajshëm” për secilën nga pesë akuzat gjatë një seance në Gjykatën Qendrore Penale të Londrës, e njohur zakonisht si Old Bailey.

Gjykatësi Mark Wall caktoi datën 6 qershor 2023 për fillimin e gjyqit dhe tha se do të zgjaste tre deri në katër javë. Ka të ngjarë të jetë në Old Bailey, vendi i gjykimeve kriminale të profilit më të lartë në Britani.

Ish-ylli i “House of Cards”, i cili drejtoi teatrin Old Vic të Londrës midis 2004 dhe 2015, mohoi katër akuza për sulm seksual dhe një akuzë për shtyerjen e një personi për t’u përfshirë në aktivitet seksual pa pëlqim.

Incidentet dyshohet se kanë ndodhur në Londër midis marsit 2005 dhe gushtit 2008 dhe një në Anglinë perëndimore në prill 2013. Viktimat tani janë në të 30-at dhe 40-at e tyre.

Avokati i Space më parë tha se aktori “i mohon fuqishëm” akuzat.

Spacey, i cili ka adresa në Londër dhe SHBA, u lirua me kusht dhe u lejua të kthehej në Shtetet e Bashkuara pas një seance dëgjimore paraprake muajin e kaluar.

Gjykatësi vazhdoi lirimin me kusht të aktorit të enjten dhe tha se një tjetër seancë paraprake do të mbahej në fillim të vitit 2023. /KultPlus.com

Netflix ndërpret të gjitha lidhjet me Kevin Spacey

Kompania Netflix njoftoi se aktori Kevin Spacey nuk do të jetë më pjesë e ekipit të aktorëve të serisë “House of Cards”, pas akuzave për shqetësime seksuale.

Netflix ka bërë të ditur në komunikatë se ndërpret të gjitha lidhjet me Spacey dhe se kompania do të shqyrtojë nëse seria do të vazhdojë pa aktorin transmeton ksp.

CNN më herët raportoi se tetë bashkëpunëtorë të tanishëm dhe të mëhershëm në serinë “House of Cards”, kanë bërë të ditur se Spacey vendin e punës e ka bërë “toksik”, ndërsa aktori Antony Rap e ka akuzuar për keqtrajtim seksual.

Aktori amerikan dhe fituesi i Oscarit, Kevin Spacey këtë vit nuk do të marrë shpërblimin Emmy për kontribut në kualitetin e televizionit për shkak të akuzave për shqetësime seksuale. / KultPlus.com

I revokohet çmimi Emmy, Kevin Spacey

I është revokuar çmimi Emmy Kevin Spaceyt përmes së cilit ai do të nderohej.

Kjo pas daljes në publik të akuzave për ngacmim seksual ndaj një 14-vjeçari në vitet ’80, transmeton portali arbresh.info. Fituesi i dyfishtë i çmimit Oscar do ta pranonte Çmimin Ndërkombëtar të Emmy në New York muajin e ardhshëm.
Akademia Ndërkombëtare e Arteve dhe Shkencave të Televizionit lëshoi një deklaratë duke thënë se “në dritën e ngjarjeve të fundit” do të tërheqë nderimin e Spacey.

Aktori i Star Trek: Discovery, Anthony Rapp pohon se 58-vjeçari e ka ngacmuar seksualisht atë si një adoleshent i ri në apartamentin e aktorit që atë kohë ishte 26-vjeçar në vitin 1986.
Spacey lëshoi një deklaratë ku kërkonte faljeje në të cilën gjithashtu doli publikisht si homoseksual duke çuar në kritika nga disa figura të shquara të Hollivudit, sepse donte të nënkuptonte se shkaku që nuk e pranonte se ishte homoseksual arsyetonte sjelljen e papërshtatshme me të miturin./ KultPlus.com