‘Emmys’ shtyhen për në janar

Transmetimi i 75-të i çmimeve “Emmys” është shtyrë për t’u trasmetuar në janar të 2024-ës, njoftuan Akademia e Televizionit dhe Fox.

Shfaqja e çmimeve është transmetuar historikishit në shtator, por këtë herë kishte spekulime se mund të shtyhej apo anulohej në ditën e grevave të shkrimtarëve dhe aktorëve në Hollywood, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Për shtyrjen e këtij eventi njoftimi është bërë muajin e kaluar./KultPlus.com

Vdiq aktorja e njohur Kirstie Alley

Aktorja dy herë fituese e çmimit Emmy, e cila u bë e famshme në rolin e saj në serialin televiziv hit ‘Cheers’  Kirstie Alley ka ndërruar jetë në moshën 71-vjeçare.

Vdekja e saj u konfirmua  përmes një deklarate të lëshuar nga fëmijët e saj  e cila u publikua në llogarinë e saj zyrtare në Twitter.

Për të gjithë miqtë tanë, në mbarë botën… jemi të pikëlluar t’ju informojmë se nëna jonë e mrekullueshme dhe e dashur ka ndërruar jetë pas  betejës me kancerin,  e cila u zbulua së fundmi”, thuhet në deklaratën e True dhe Lillie Parker.

Sa ikonike që ishte në ekran, ajo ishte një nënë dhe gjyshe edhe më e mahnitshme.”-  përfundon deklarata.

Roli  që e bëri atë të njohur ishte në serialin e NBC ‘Cheers’, në të cilin ajo luajti nga viti 1987 deri në 1993, dhe për të cilin mori një çmim Emmy dhe një Golden Globe në 1991.

Ajo fitoi një  tjetër çmim Emmy në 1994 për filmin televiziv ‘David’s Mother’.

Alley gjithashtu u shfaq në shumë filma gjatë viteve 1980 dhe 1990, duke përfshirë ‘Look Who’s Talking’, ‘It Takes Two’, ‘Deconstructing Henry’ dhe ‘Drop Dead Gorgeous’./KultPlus.com

Fiton çmimin ‘Emmy’, Adele është vetëm një hap larg drejt titullit të famshëm ‘EGOT’

Adele është një hap më afër arritjes së statusit ‘EGOT’ pasi fitoi çmimin Emmy për specialitetin e jashtëzakonshëm (të regjistruar paraprakisht) për specialin e saj të CBS, “One Night Only”, transmeton KultPlus.

Me çmime të shumta ‘Grammy’ nën rripin e saj dhe një çmim ‘Oscar’ për këngën më të mirë origjinale, këngëtares i duhet vetëm një çmim ‘Tony’ për të arritur ‘EGOT’-in e pakapshëm. Është një titull që u jepet artistëve që kanë fituar: Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony.

Specialja u transmetua nëntorin e kaluar dhe përfshinte një intervistë të re me Oprah Winfrey. Ajo u faturua si “biseda e saj e parë televizive e gjerë rreth albumit të saj të ri ’30”, historitë pas këngëve, jeta pas divorcit, humbja e peshës dhe rritja e djalit të saj.

Adele hapi specialen me këngën e saj fituese të çmimeve Grammy, “Hello”. Ishte performanca e saj e parë në gjashtë vjet.

“One Night Only” fitoi gjithsej pesë nominime duke përfshirë: “directing for a variety special”, “lighting design/ lighting direction for a variety special”, “sound mixing for a variety series or special and technical direction/ camerawork/ video control for a special.”

Adele tani ka kaluar përpara Lady Gaga-s, e cila gjithashtu u nominua në kategorinë për specialitetin e saj me Tony Bennett, “One Last Time: An Evening With Tony Bennett & Lady Gaga”.

CBS

Vetëm 17 persona kanë arritur të arrijnë statusin EGOT. Grupi përfshin Audrey Hepburn, Rita Moreno dhe Andrew Lloyd Webber.

Së fundmi, Jennifer Hudson iu bashkua klubit EGOT më 13 qershor pasi fitoi çmimin Tony për muzikën më të mirë si producente në “A Strange Loop”. / KultPlus.com

Fotografia: Cliff Lipson/CBS via Getty Images).

‘Succession’ dhe ‘Squid Game’ do të përballen për çmimin kryesor në ‘Emmy’

“Succession”, seriali i HBO që flet për një mashtrues mediatik mongol dhe familjen e tij, mblodhi 25 nominime për Emmy të martën, duke përfshirë një për çmimin prestigjioz të dramës më të mirë, transmeton KultPlus.

Ai do të përballet me thrillerin e Koresë së Jugut të Netflix Inc “Squid Game”, shfaqja e parë në gjuhën jo-angleze që është nominuar për një Emmy.

“Squid Game” tregon historinë e konkurrentëve të ngecur në para, të cilët konkurrojnë për çmime, ndonjëherë me pasoja fatale.

Hiti fantastiko-shkencor i Netflix “Stranger Things” dhe “Euphoria” i HBO-së, rreth adoleshentëve që lundrojnë në seks, drogë dhe media sociale, gjithashtu u nominuan për trofeun e dramës në çmimet më të larta të televizionit.

Seriali Feel-good “Ted Lasso” do të mbrojë titullin e tij si komedia më e mirë, një nga 20 nominimet e shfaqjes. Historia e peshkut jashtë ujit nga Apple TV+ (AAPL.O) do të konkurrojë kundër “Hacks”, “Only Murders in the Building” dhe “The Marvelous Mrs. Maisel”, ndër të tjera.

Ylli i “Lasso” Hannah Waddingham, e cila fitoi çmimin Emmy për aktoren dytësore vitin e kaluar, tha se ishte e tronditur nga nominimi i saj i dytë sepse mendoi: “Kam pasur momentin tim”.

“Është një moment paksa magjik për të gjithë ne”, tha ajo për kastin e spektaklit.

“The White Lotus” i HBO-së, që flet për pushuesit dhe stafin në një resort të mrekullueshëm buzë oqeanit, siguroi 20 nominime dhe shënoi një vend në fushën e serive më të mira të kufizuara.

Fituesit e çmimeve Emmy do të shpallen më 12 shtator.

CEO i Akademisë së Televizionit, Frank Scherma tha se grupi mori një numër rekord aplikimesh këtë vit, një shenjë se prodhimi po lulëzonte pas mbylljeve gjatë pandemisë COVID-19.

Shfaqjet televizive transmetuese dominuan nominimet, duke vazhduar një trend teksa audienca dynden drejt shikimit në internet. HBO dhe HBO Max morën gjithsej 140 nominime. Netflix shënoi 105./ KultPlus.com

Vdes Marilyn Bergman, shkrimtarja e shumëfishtë Oscar, Emmy, tekstshkruesja fituese e Grammy ishte 93 vjeç

Marilyn Bergman, fituese e shumë çmimeve Oscar, Emmy, Grammy dhe e njohur më shumë për tekstet e këngëve të saj, ka vdekur në moshën 93-vjeçare, përcjell KultPlus.

Ajo ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Los Angeles në orën 1:15 të së shtunës në mëngjes me bashkëshortin Alan Bergman dhe vajzën Julie Bergman pranë saj. Shkaku i vdekjes ishte dështimi i frymëmarrjes (jo i lidhur me COVID).

Bergman ishte një tekstshkrues i shumëçmuar me tre çmime Oscar, katër çmime Emmy, tre çmime Grammy, dy çmime Golden Globe dhe një Cable Ace Award, ndër të tjera.

Marilyn ishte një diplomë muzikore në Shkollën e Lartë të Muzikës dhe Artit të Nju Jorkut dhe vazhdoi të studionte Psikologji dhe Anglisht në NYU. Pas kolegjit, ajo u transferua në Los Anxhelos dhe mori fillin muzikor nga jeta e saj e mëparshme. Në vitin 1956, ajo takoi Alanin dhe filloi një partneritet historik në jetë dhe punë.

Bergman ka lënë pas burrin e saj, Alan Bergman, vajzën dhe dhëndrrin Julie Bergman dhe iLan Azoulai. /KultPlus.com

Marilyn Bergman: Oscar-winning lyricist dies at 93 - BBC News

Vdes kompozitori i njohur, Stephen J. Lawrence

Kompozitori fitues i çmimit ”Emmy”, Stephen J. Lawrence, puna e të cilit në “Sesame Street” zgjati dekada, ka vdekur në moshën 82-vjeçare, konfirmoi organizata jofitimprurëse që qëndron pas serialit për fëmijë.

”Muzikanti shkroi mbi 300 këngë dhe partitura me “Sesame Street”, deklaroi organizata Sesame Workshop.

“Faleminderit që sollët buzëqeshje”, shkroi organizata në një homazhe në Twitter.

Lawrence ka punuar në “Sesame Street” për më shumë se 30 vjet.

Ai ka fituar tre çmime ”Emmy” për kontributin e tij në “Sesame Street”, secili për performancën e jashtëzakonshme në regji dhe kompozim muzikor.

Ai mori nderime në 1990, 2002 dhe 2003.

Lawrence ka qenë kompozitor i shumë filmave gjatë karrierës së tij, duke përfshirë dramën e vitit 1976 “Dragonfly”, filmin kriminal të vitit 1976 “Alice Sweet Alice” dhe thrillerin e 1978 “Mirrors”. / KultPlus.com

“Squid Game” mund të shpërblehet me “Emmy”

Seriali i famshëm i Koresë së Jugut “Squid Game” mund të fitojë një shpërblim “Emmy”.

Sipas një zëdhënësi nga Akademia e Televizionit, seriali është i përshtatshëm për një shpërblim të tillë.

Kjo për shkak se seriali u prodhua nën drejtimin e Netflixit, një kompani amerikane. Seriali po ashtu është i përshtatshëm edhe për t’u futur në shpërblimet ndërkombëtare të “Emmyt” pasi është transmetuar nëpër botë. Megjithatë “Squid Game” mund të nominohet vetëm për në një nga ceremonitë, shkruan NME.

U raportua se “Squid Game” mund të bëhet shfaqja më e popullarizuar në Netflix ndonjëherë./ KultPlus.com

‘The Crown’ seriali i favorizuar për çmimet ‘Emmy’

Seriali “TheCrown” është vlerësuar si shumë e favorizuar për çmime në “Emmy Primetime”.

Nata më e madhe në televizionin amerikan po rikthehet në qendër të Los Angeles, për një ngjarje të mbushur me yje të pranishëm fizikisht, pas një edicioni pa pjesëmarrje për shkak të pandemisë.

“The Crown”, seriali mbretëror i prodhuar në mënyrë luksoze i Netflix, është i preferuari për të fituar çmimin e jashtëzakonshëm të dramës, për herë të parë pasi mori vlerësimin kritik për sezonin e tij të katërt.

Ai do të jetë përballë një tjetër shfaqje jashtëzakonisht popullore në Netflix, “Bridgerton”, ndërsa kandidatët e tjerë përfshijnë serinë anti-superhero të Amazon, “The Boys, dramën horror të HBO-së, “Lovecraft Country” dhe “Star Wars: The Mandalorian” të Disney-t.

Ekziston gjithashtu një preferuar i qartë në kategoritë e komedisë: “Ted Lasso”, që tregon historinë e Jason Sudeikis, një trajner popullor i futbollit amerikan, i vënë për të drejtuar një skuadër në vështirësi në Premier League.

Rivalët e tij për titullin përfshijnë “The Flight Attendant” të Kaley Cuoco dhe “Cobra Kai” të Netflix.

Kategoria e serive të kufizuara shumë konkurruese përfshin “Mare of Easttown”, “I May Destroy You”, “The Queen’s Gambit” dhe “WandaVision”./ /ervo/KultPlus.com

Këta janë të gjithë të nominuarit për Emmy 2021

Nata më e madhe e televizionit është sërish këtu, ose do të jetë më 19 shtator, kur Emmy Awards transmetohet në CBS dhe Paramount +. Përpara kësaj ngjarje, nominimet Emmy u njoftuan së fundi.

Pati shumë surpriza në përzierje, plus disa momente historike, të tilla si nominimi i aktores Pose Mj Rodriguez për aktoren kryesore të jashtëzakonshme në një seri dramatike (duke e bërë atë gruan e parë trans që u njoh në një kategori kryesore të aktrimit), transmeton KultPlus.

Më poshtë mund të gjeni listën e plotë e të nominuarve: Outstanding Drama Series The Boys Bridgerton The Crown The Mandalorian Lovecraft Country Pose The Handmaid’s Tale This Is Us Outstanding Comedy Series Black-ish Cobra Kai Pen15 Emily in Paris Hacks Ted Lasso The Flight Attendant The Kominsky Method Outstanding Lead Actor in a Drama Series Regé-Jean Page, Bridgerton Josh O’Connor, The Crown Jonathan Majors, Lovecraft Country Matthew Rhys, Perry Mason Billy Porter, Pose Sterling K. Brown, This Is Us Outstanding Lead Actress in a Drama Series Emma Corrin, The Crown Olivia Colman, The Crown Uzo Aduba, In Treatment Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Jurnee Smollett, Lovecraft Country Mj Rodriguez, Pose Outstanding Supporting Actor in a Drama Series Michael K. Williams, Lovecraft Country Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale Max Minghella, The Handmaid’s Tale O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale John Lithgow, Perry Mason Tobias Menzies, The Crown Giancarlo Esposito, The Mandalorian Chris Sullivan, This Is Us Outstanding Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson, The Crown Helena Bonham Carter, The Crown Emerald Fennell, The Crown Ann Dowd, The Handmaid’s Tale Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale Samira Wiley, The Handmaid’s Tale Madeline Brewer, The Handmaid’s Tale Aunjanue Ellis, Lovecraft Country Outstanding Lead Actor in a Comedy Series Jason Sudeikis, Ted Lasso Anthony Anderson, Black-ish Michael Douglas, The Kominsky Method William H. Macy, Shameless Kenan Thompson, Kenan Outstanding Lead Actress in a Comedy Series Aidy Bryant, Shrill Jean Smart, Hacks Allison Janney, Mom Kaley Cuoco, The Flight Attendant Tracee Ellis Ross, Black-ish Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Bowen Yang, Saturday Night Live WATCH Catherine Zeta-Jones Talks 30 Years of Gowns, Galas, and All That Jazz ADVERTISEMENT Kenan Thompson, Saturday Night Live Brett Goldstein, Ted Lasso Brendan Hunt, Ted Lasso Nick Mohammed, Ted Lasso Jeremy Swift, Ted Lasso Paul Reiser, The Kominsky Method Carl Clemons-Hopkins, Hacks Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series Kate McKinnon, Saturday Night Live Cecily Strong, Saturday Night Live Aidy Bryant, Saturday Night Live Rosie Perez, The Flight Attendant Hannah Einbinder, Hacks Hannah Waddingham, Ted Lasso Juno Temple, Ted Lasso Outstanding Limited Series Mare of Easttown I May Destroy You WandaVision The Queen’s Gambit The Underground Railroad Outstanding Television Movie Uncle Frank Sylvie’s Love Oslo Robin Roberts Presents: Mahalia Dolly Parton’s Christmas on the Square Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie Paul Bettany, WandaVision Hugh Grant, The Undoing Ewan McGregor, Halston Lin-Manuel Miranda, Hamilton Leslie Odom Jr., Hamilton Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie Kate Winslet, Mare of Easttown Michaela Coel, I May Destroy You Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit Elizabeth Olsen, WandaVision Cynthia Erivo, Genius: Aretha Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie Jean Smart, Mare of Easttown Julianne Nicholson, Mare of Easttown Kathryn Hahn, WandaVision Phillipa Soo, Hamilton Renee Elise Goldsberry, Hamilton Moses Ingram, The Queen’s Gambit Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie Daveed Diigs, Hamilton Jonathan Groff, Hamilton Anthony Ramos, Hamilton Thomas Brodie-Sangster, The Queen’s Gambit Evan Peters, Mare of Easttown Paapa Essiedu, I May Destroy You Outstanding Guest Actor in a Drama Series Courtney B. Vance, Lovecraft Country Charles Dance, The Crown Don Cheadle, The Falcon and the Winter Soldier Timothy Olyphant, The Mandalorian Carl Weathers, The Mandalorian Outstanding Guest Actress in a Drama Series Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale Mckenna Grace, The Handmaid’s Tale Claire Foy, The Crown Phylicia Rashad, This Is Us Sophie Okonedo, Ratched Outstanding Guest Actor in a Comedy Series Chris Rock, Saturday Night Live Dave Chappelle, Saturday Night Live Daniel Kaluuya, Saturday Night Live Dan Levy, Saturday Night Live Morgan Freeman, The Kominsky Method Outstanding Guest Actress in a Comedy Series Maya Rudolph, Saturday Night Live Kristen Wiig, Saturday Night Live Issa Rae, A Black Lady Sketch Show Jane Adams, Hacks Bernadette Peters, * Zoey’s Extraordinary Playlist* Yvette Nicole Brown, A Black Lady Sketch Show Outstanding Variety Sketch Series A Black Lady Sketch Show Saturday Night Live Outstanding Variety Talk Series Conan The Late Show With Stephen Colbert The Daily Show With Trevor Noah Jimmy Kimmel Live Last Week Tonight With John Oliver Outstanding Competition Program The Amazing Race Nailed It! RuPaul’s Drag Race* Top Chef The Voice Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program RuPaul, RuPaul’s Drag Race Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness, Queer Eye Nicole Byer, Nailed It! Padma Lakshmi, Tom Colicchio, and Gail Simmons, Top Chef Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, and Kevin O’Leary, Shark Tank./KultPlus.com

Seritë e suksesshme në garë për çmimin ‘Emmy’

Seritë “The Queen’s Gambit” dhe “Ted Lasso”, janë në mesin e projekteve që ua hoqën mërzinë amerikanëve në periudhën e izolimeve nga pandemia.

Këto seri të suksesshme pritet të jenë në garë për çmimin e serive më të mira “Emmy”.

Nominimet pritet të publikohen gjatë të martës në mbrëmje.

Në sezonin e katërt, drama e familjes mbretërore të Britanisë “The Crown” më shumë se kurrë i është afruar çmimeve kryesore.

Aktorët Josh O’Connor dhe Emma Corrin janë në mesin e favoritëve për të fituar çmimet individuale “Emmy”.

Ndërkaq seria “Ted Lasso” për trajnerin amerikan që nis karrierën në Angli, është një mundësi e artë që të fitojë ndonjë çmim në edicionin e 73-të të ndarjes së çmimeve “Emmy”.

Aktori Jason Sudeikis ka gjasa që të fitojë çmimin e aktorit më të mirë në seri.

Ndarja e çmimeve do të bëhet më 10 shtator dhe do të ketë numër të kufizuar të audiencës. / KultPlus.com

John Legend hyn në histori, rrëmben çmimin “EGOT”

John Legend ka hyr në histori duke u bërë njeriu i parë me ngjyrë që ka marrë çmimin ‘EGOT’ në Emmy.

Çmimi “EGOT” qëndron për katër çmime të mëdha: Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony, gjersa këngëtari është personi i 15-të në histori që arrin këtë sukses.

Gjithashtu edhe Lord Andrew Lloyd Webber dhe Sir Tim Rice morën statusin ‘EGOT’. Legend është personi më i vogël që iu është bashkuar grupit, shkruan atsh.

Kompozitori amerikan Robert Lopez gjithashtu mori statusin EGOT, disa javë pas 39 vjetorit të lindjes së tij në mars 2014.

Ndërsa John mbush 40 vjeç në dhjetor, që do të thotë se Lopez ende mban ende titullin si fituesi më i vogël i ‘EGOT’./KultPlus.com

I revokohet çmimi Emmy, Kevin Spacey

I është revokuar çmimi Emmy Kevin Spaceyt përmes së cilit ai do të nderohej.

Kjo pas daljes në publik të akuzave për ngacmim seksual ndaj një 14-vjeçari në vitet ’80, transmeton portali arbresh.info. Fituesi i dyfishtë i çmimit Oscar do ta pranonte Çmimin Ndërkombëtar të Emmy në New York muajin e ardhshëm.
Akademia Ndërkombëtare e Arteve dhe Shkencave të Televizionit lëshoi një deklaratë duke thënë se “në dritën e ngjarjeve të fundit” do të tërheqë nderimin e Spacey.

Aktori i Star Trek: Discovery, Anthony Rapp pohon se 58-vjeçari e ka ngacmuar seksualisht atë si një adoleshent i ri në apartamentin e aktorit që atë kohë ishte 26-vjeçar në vitin 1986.
Spacey lëshoi një deklaratë ku kërkonte faljeje në të cilën gjithashtu doli publikisht si homoseksual duke çuar në kritika nga disa figura të shquara të Hollivudit, sepse donte të nënkuptonte se shkaku që nuk e pranonte se ishte homoseksual arsyetonte sjelljen e papërshtatshme me të miturin./ KultPlus.com