Presidentja Osmani në ceremoninë ‘Letër Presidentes’: Ky aktivitet do ta ketë rëndësinë përtej ditës së sotme

Era Berisha

Ambienti i KultPlus Caffe Gallery sot kishte marr një pamje krejtësisht ndryshe. Ishin fëmijët ata të cilët me laramanin e tyre e buzëqeshjet e sinqerta kishin mbërthyer fuqishëm këtë hapësirë e po e përçonin njëkohësisht tek të rriturit ku secila fytyrë që ishte prezente po rrezatonte dashuri e mirësi, njëkohësisht mirënjohje që fëmijët arrijnë të krijojnë atmosfera të tilla, shkruan KultPlus.

Konkursi “Letër Presidentes” i cili ishte hapur ditë më parë nga KultPlus ishte arsyeja që kishte mbledhur këta fëmijë në një vend.

Përmes këtij konkursi, fëmijët janë motivuar për të shkruar një letër për presidenten duke shprehur kërkesat dhe dëshirat e tyre më të sinqerta. Pas rreth 100 letrave që kishin arritur në adresën e KultPlus, juria profesionale e përbërë nga shkrimtari Ibrahim Kadriu, aktorja Adriana Matoshi dhe përfaqësuesja e KultPlus, redaktorja Jeta Zymberi, janë zgjedhur edhe dhjetë letrat më të mira të fëmijëve, të cilët sot do të prezantoheshin edhe para presidentes.

Ardhja e presidentes, Vjosa Osmani në ambientet e KultPlus Caffe Gallery veç sa shtoi edhe më shumë buzëqeshjet e fëmijëve, ndërsa fëmijët e studios “Let’s Dance” të Vjollca Llugiqit, nisën këtë ngjarje me një performancë të jashtëzakonshme nën melodinë e këngës ‘Me lule t’bukura’ nga Eliza Hoxha, me ç’rast duart e tyre të vogla po mbanin lulediellin, lule këto të cilat përfaqësonin talentin e tyre në artin e performimit të një koreografie ku balerinat mahnitën të pranishmit me veshjet e tyre në ngjyrë pembe dhe seriozitetin që dëshmonte se këto vajza një ditë do të arrijnë edhe në majat më të larta.

Pas kësaj pike, kryeredaktorja e KultPlus, Ardianë Pajaziti, doli në skenë për një fjalë rasti e ku fillimisht falënderoi presidenten që i është përgjigjur pozitivisht kësaj iniciative.

“Presidentja na ka nderuar me mbështetjen e iniciativës së KultPlus për thirrjen për letra të fëmijëve, ku këto letra përveç që zhvilluan krijimtarinë e fëmijëve, nxorën edhe disa kërkesa e dëshira duke dëshmuar se është një shenjë shumë e mirë që institucionin po e shohim shumë afër para kësaj iniciative që është mbështetur”, tha Pajaziti.

Sipas saj, këta fëmijë kanë parë një derë të hapur në KultPlus duke i drejtuar këto letra ndaj jurisë profesionale që ka zgjedhur edhe tre letrat më të mira.

“Përvojën që e kemi marrë me këtë thirrje, do të kisha pasur shumë dëshirë që të realizoja edhe viteve të tjera nëse natyrisht gjejmë mbështetje që këtë thirrje të muajit qershorit të kthejmë në një ngjarje tradicionale”, përfundoi Pajaziti.

Në ndërkohë, fjalën e morri edhe presidentja Osmani e cila fillimisht u shpreh falënderuese ndaj KultPlus-it dhe jurisë për punën e rëndësishme.

“Faleminderit për këtë aktivitet kaq të këndshëm që rëndësinë do ta ketë përtej ditës së sotme për shkak të temave që janë ngritur në letrat e fëmijëve. Nëse duam të jemi një vend i suksesshëm, duhet gjithnjë të jemi afër qytetarëve dhe të sigurohemi që të dëgjojmë zërin e tyre”, u shpreh Osmani.

Sipas saj, ku ka më mirë sesa të jesh pranë fëmijëve të Kosovës, e të dëgjosh kërkesat dhe dëshirat që ata i kanë për vendin, familjen dhe rrethin e tyre sepse Kosova që ne e duam është vendi i ëndrrave më të bukura të fëmijëve.

“Kemi shumë punë për të bërë në mënyrë që secili fëmijë në Kosovë, të ketë fëmijëri të denjë, të duhur, të mirë e në kushte të dinjitetshme. Por, ne po punojmë fort në këtë drejtim dhe do të bëjmë çdo gjë brenda mundësive tona për të plotësuar kërkesat e tyre. Fëmijët janë motivi kryesor për ne për të bërë punë të mira në vendin tonë dhe ju siguroj që sa herë që e nënshkruaj një dokument ose vendim politik, e bëj gjithnjë duke menduar impaktin që do ta ketë ai vendim në gjeneratat e ardhshme”, tha Osmani.

“Çdo buzëqeshje e fëmijëve është gëzim i shumëfishtë për ne dhe na shton jetën, prandaj duam çdo herë që tua shohim fytyrat e buzëqeshura të tyre, duke shkëlqyer në shkollë, gara, aktivitete e duke arritur majat në çdo fushë në të cilën angazhohen”, theksoi Osmani.

Krejt për fund, Osmani u shprehur se do të lexojë çdo kërkesë dhe dëshirë me shumë kujdes e do t’i përgjigjet gjithsecilit, derisa bëri edhe thirrje që fëmijët të ndjehen të lirë ti drejtohen me kërkesa sa herë që ata e shohin të nevojshme që presidentja duhet të jetë në dijeni për çështje të caktuara.

Në mesin e letrave të fëmijëve janë dalluar mjaft kërkesa, dëshira e lutje nga më të ndryshmet, andaj moderatorja Vlora Merovci ftoi anëtarin e jurisë, shkrimtarin Ibrahim Kadriun për të arsyetuar përzgjedhjen e 10 letrave nga ana e jurisë.

“Në një manifestim të tillë nuk kam pasur rastin të jem pjesë asnjëherë. Në këto letra të fëmijëve është vërejtur vullneti i tyre, dhembshuria dhe dëshira që ata të marrin pjesë në ndërtimin e Kosovës, e që kjo është shumë me rëndësi”, ka thënë Kadriu.

Pas fjalës së jurisë, të pranishmit patën rastin të dëgjojnë performancën muzikore të këngëtares së vogël Anna Krasniqi, e cila së bashku me këngëtarin Endrit Rexhepi, interpretuan këngën ‘Runnin’ nga Beyonce dhe njëkohësisht pushtuan atmosferën në KultPlus Caffe Gallery me talentin e tyre të veçantë e tejet inspirues për çdo kë.

Më në fund, pritjes së fëmijëve po i vinte fundi. Pasi nisi edhe shpërndarja e mirënjohjeve për letrat e përzgjedhura nga juria.

Henza Mahmuti, Hira Prapashtica, David Gojani, Daorsa Ahmeti, Don Duli, Gresa Haxhijaha, Lira Safedini dhe fëmiëjt nga Qendra Ditore: Amarildo Zeneli, Bajremshah Hyseni, Hamide Demiri, Isuf Kusha dhe Raul Serjani ishin fëmijët ndaj të cilëve u ndanë mirënjohje për të vazhduar tutje me tri shpërblimet e para.

Tutje presidentja Osmani u ftua që të ndajë tre çmimet e para fituese, të cilat edhe u shpërblyen.

Çmimi i tretë shkoi për letrat nga Qendra Ditore

Çmimi i dytë shkoi për: Leart Kyreziun;

Çmimi i parë shkoi për: Anesa Sadikun.

Pas ceremonisë, nxënësit fitues të tre vendeve të para, patën rastin që të lexojnë letrat e tyre para presidentes e që me fjalët e tyre emocionuan të pranishmit e madje nuk munguan as lotët.

Pas këtyre emocioneve, për tu shpërqendruar pak, fëmijët u ftuan që të bëjnë një fotografi me presidenten dhe jurinë profesionale. Po ashtu, të pranishmit vazhduan të këndonin e vallëzonin nën zërin e këngëtarit Endrit Rexhepi i cili vazhdoi të performonte në kitarë e të këndonte me zërin e tij që buçonte deri në qiell.

Në fund është bërë e ditur që letrat e fëmijëve do të publikohen edhe në gazetën KultPlus. / KultPlus.com