Sot nis edicioni jubilar i ‘Etno Fest’

Sot hapet edicioni jubilar i Festivalit të Arteve dhe Kulturës tradicionale Etno Fest i cili do të zgjasë tri ditë: nga data 25-27 shtator, përcjellë KultPlus.

Meqenëse ky edicion po mbahet në kushte pandemie, organizatorët kanë ftuar publikun që të respektojnë të gjitha masat mbrojtëse tashmë të njohura.

Si gjithmonë në etnokompleksin e veçantë edhe më të pasuruar këtë vit, në fshatin Kukaj ju mirëpret një edicion i mbushur me aktivitete.

Ky është programi për ditën e parë:

DITA E PARË
E PREMTE, 25 SHTATOR
17:00
SKENA E MADHE
Hapja solemne e Etno Fest 2020

Mysafirë:
Vlora Dumoshi – Ministre e Kulturës Rinisë dhe Sportit
Vjosa Osmani – Kryetare e Parlamentit të Republikës së Kosovës
17:30 – 19:30

HAPJA E EKSPOZITAVE
Ekspozitë e pikturave të Esat Vallës
Ekspozitë atelje e piktorit Besnik Xhemaili
Ekspozitë e përbashkët e Shqipe Kamberit, Mjellma Gorancit dhe Blerta Surroit
“Quo Vadis” – Ekspozitë e pikturave të Adriana Marku – Sedaj.
“Balerinat” – Ekspozitë e pikturave dhe skulpturave të Sabri Behramajt
“Centenarian” – ekspozitë e fotografive të Samir Karahodës.
“Gratë e një kohe tjetër” – ekspozitë e fotografive të Muhamet Sadriut
“Artefakte” – ekspozitë nga Shemsi Krasniqi
Ekspozitë e etno eksponateve e koleksionit të Muzeut Etnografik në Kukaj
“Gruaja e Hasit” – ekspozitë etnografike e Lajde Kolxherajt. Shpjegime për veshjen hasjane nga etnografi Nexhat Çoçaj.
Rite e valle nga Etno ansambli “Katarina Josipi” nga Zymi i Hasit
18:00 – 19:15
FemArt në Etno Fest
“Hollocaust” – ekspozitë e pikturave të Mirjeta Çehajës
“GJUETARËT E ARTEMIDES” performancë skenike nga Zana Hoxha – Premierë që do të mbahet në pikën më të lartë të fshatit, te Lisi Trenjak, e cila përfundon me perëndimin e diellit.
Tereza Hajdaraj: Gruaja që pjekë raki në kazana tradicional.
-GRUAJA E THEMELEVE – performancë skenike me balerinën Vjollca Llugiqi me përcjellje vokale të Elikonë Hysajt
19:30 – 20:00

FILMA DOKUMENTAR
“Rrëfim për lahutarët e fundit” nga Donika Dabishevci, regjisor Arber Murturi
20:30
ETNO NEJA
“Melodia e vjetër” me Nezafete Shalën. / KultPlus.com

Publikohen datat e edicionit të dhjetë jubilar të Festivalit ‘Etno Fest’

Këtë vit shënohet edicioni i dhjetë jubilar i festivalit ‘Etno Fest’, i cili si zakonisht do të mbahet në fshatin Kukaj, shkruan KultPlus.

Faqja zyrtare e festivalit në Facebook tashmë ka njoftuar se ky edicion do të mbahet në gusht të këtij viti, duke filluar nga data 20 deri më 25 gusht, ndërkaq tema e zgjedhur për këtë edicion do të jetë ‘Gruaja dhe Dielli’.

Çdo gjë fillon në fitin 2009 kur në fshatin Kukaj (një fshat me vetëm tre shtëpi banimi) xhirohej filmi << Gomarët e kufirit >> ku pas përfundimit të xhirimeve, aktori Bislim Muçaj, i mrekulluar nga pamjet magjike të këtij fshati të braktisur e blen një shtëpi rrënojë dhe e fton shokun e tij, profesorin e artit skenik, Fadil Hysaj që ta vizitojë këtë fshat. I maxhepsur me bukurinë e këtij fshati Fadil Hysaj e blen një tokë me shtëpi të cilën e veshë me gurë, ndërsa shtëpinë e vjetër që përdorej si ahur për kafshë në vitin 2010 do ta ktheje në Etno Teatrin e parë në Kosovë, ku me 26 maj 2010 do të jepet premiera e shfaqjes << Dardha pas bunarit >> e Arta Arifit, në regji të Iliriana Arifit.

Rregullimi i oborrit, duke e respektuar reliefin kodrinor, imponuan kriimin e kaskadave të cilat, i dhanë formën dhe idenë e ndërtimit të një amfiteatri të ardhshëm në të cilin në shtator të vitit 2011 do të fillojë ngjarja më e madhe kulturore ETNO FEST, festivali i Arteve dhe Kulturës Tradicionale. / KultPlus.com

EtnoFest shpalos programin e edicionit të tij të nëntë

Festivali i arteve dhe i kulturës ETNOFEST, rikthehet edhe këtë vit me edicionin e tij të nëntë, ku si çdoherë zë vend në etnokompleksin e fshatit Kukaj, nga datat 20 deri më 25 gusht, shkruan KultPlus.

Edhe në këtë edicion, pritet të mblidhet një numër i madh i njerëzve në ambientin ku përherë merr frymë ky festival kulturor, duke shpalosur kështu para tyre gjërat më të bukura që janë të përgatitura për pjesëmarrësin.

Ky festival ka nisur në një mënyrë mjaft interesante. Në vitin 2009, në fshatin Kukaj (një fshat me vetëm tre shtëpi banimi) xhirohej filmi “Gomarët e kufirit” ku pas përfundimit të xhirimeve, aktori Bislim Muçaj, i mrekulluar nga pamjet magjike të këtij fshati të braktisur e bleu një shtëpi rrënojë dhe e ftoi shokun e tij, profesorin e artit skenik, Fadil Hysaj që ta vizitojë këtë fshat. I magjepsur me bukurinë e këtij fshati, Fadil Hysaj e blen një tokë me shtëpi të cilën e veshë me gurë, ndërsa një shtëpi e vjetër që atëkohë përdorej si ahur për kafshë, në vitin 2010 do ta kthehej në Etno Teatrin e parë në Kosovë. Duke e bërë kështu Etnofestin një ngjarje të përvitshme, ku kultura dhe tradita shqiptare bashkëveprojnë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Ky festival që për shumë njerëz është shndërruar në të preferuarin e tyre, tashmë ka shpalosur edhe programin e plotë për këtë edicion. KultPlus ju sjell më poshtë oraret e plota. / KultPlus.com

Etno Fest pritet të kulmojë me nëntë shtylla të pasura programore

Festivali i Arteve dhe Kulturës tradicionale Etno Fest po vjen për të shpalosur edicionin e tij të nëntë, shkruan KultPlus.

Këtë vit, Etno Fest do të mbahet nga data 20 deri më 25 gusht në etnokompleksin e fshatit Kukaj, aty ka zënë vend gjithmonë, në mes të natyrës magjepsëse dhe atmosferës së mrekullueshme që ofron fshati.

Ky edicion do të bëj afirmimin, zhvillimin dhe promovimin e artit, kulturës dhe traditave të pasura që po tjetërsohet nga të tjerët. Këtë vit festivali do të kulmojnë me nëntë shtylla të pasura programore. Si çdo vit edhe në këtë edicion do të keni mundësi të shihni vlerat e artit dhe kulturës së mirëfilltë shqipe përmes programeve të ndryshme që ofron ky festival.

Shumë shpejt organizatorët e festivalit do të publikojnë edhe programin e pasur që pritet të shpaloset këtë edicion për publikun. / KultPlus.com

ETNO FEST, një manifestim mbresëlënës në Kukaj

Shkruan Mal Berisha.

ETNO – FESTI, një manifestim i jashtëzakonshëm kulturor, mbrëmë ekspozoi edicionin e tij të 8 – të.

Në një mjedis krejtësisht rural, midis bjeshkëve rreth 1000 m lartësi, në një gjelbërim fantastik, performuan artistë shqiptarë nga Kosova, Shqipëria si dhe arbëreshë të Kalabrisë – Itali. Artisti i njohur Fadil Hysa dhe bashkëpunëtorët e tij, familjarët dhe miqtë ishin kujdesur për një regji të menduar deri në detaje.

Nata e Parë ishte NATA E GJERGJIT

• Pak histori: Në vitin 1978, Ansamabli i njohur Kosovar “Kastriotët” e Ferizajve të ftuar nga Shtëpia e Kulturës në Krujë bënë një turne jashtëzakonisht të suksesshëm në Shqipëri. Ata shfaqën në amfiteatrin veror të Krujës dhe në sallat e Pallateve të Kulturës në Borizanë e Laç, disa nga shfaqjet me emocionale të jetës së tyre artistike. Mikpritës ishin veç tjerësh edhe artisti i ri i athershëm krutanë, Mehmet Llubani. Mbrëmë, z Llubani, tani një etnograf, kompozitor, studjues i kulturës popullore, veçanërisht asaj krutane, në krye të “Grupit të Pleqve të Krujës” themeluar nga krutani tjetër Fadil Taga, në vitin 1957 interpretoi për spektatorët e shumtë të Etno – Festit, në Kosovë ku kishte edhe drejtues të “Kastriotëve” të Ferizajt të asaj kohe. Shfaqja dhe pritja që iu bë atyre ishte mbresëlënëse.

• Emocionet e pjesmarrësve i shtuan Grupi arbëresh i Kalabrisë, “Kreshnikët e Lirisë”, të cilët sollën nostalgjinë e kohës së Skënderbeut të cilën vetëm ata dinë ta sjellin. Vallet e bukura, këngët e ëmbla dhe malli për atdheun mbushën minutat plot emocion që të pranishmit përjetuan.
• Ekspozitat në të gjitha mjediset e festivalit nuk lenin asnjë çast të “lire”. Ekspozita e gazetarit dhe fotografit Rexhep Rifati me shtatoret e Skënderbeut, Odat e Vjetra Shqiptare me peshë historike, ekspozitë e kombinuar me temë Skënderbeun nga shumë autorë tjerë ndër ta edhe heroi i luftës Agim Ramadani, ekspozita në filigramë e anglezes Elizabeth Gowing dhe më pas instlacionet figurative të artistit Agron Blakçori, krijuan një mjedis në të cilin pjesmarrësit jetuan më shumë në historinë e kombit tonë sesa në të tashmën dixhitale. Nga do të hidhje sytë gjëndeshe në mes të kostumeve të bukura, veglave të punës, kulturës materiale tradicionale shqiptare… Të jetoje ato çaste nën hijën e pemëve, molla dhe dardha që po shqyeheshin nga frutat, pranë vegjeve që prodhojnë zhgunin dhe pëlhurën e veshjeve tona popullore, ishte një kënaqësi që rrallë e gjen në ditët tona.

• E tërë kjo u shoqërua nga prezantimi – “Skënderbeu dhe Ne” të studjuesit, historianit dhe shkrimtarit të njohur Jusuf Buxhovi si dhe nga Dr. Kushtrim Jakupi, dhe loja në piano e Rahmi Ymerit.
• Flija dhe gjellët tradicionale kosovare ishin pjesë e etnosit të Etno – Festës.

• Etno – Fest përbën një veprimtari jashtë mase të rëndësishme për ruajtjen e vlerave tona tradicionale kombëtare, të cilat epoka e re e modernizimit po i bjerr gjithnjë e më shumë. Popuj që janë në pararojën e progresit nuk e harrojnë traditën e tyre. Le të mendojmë për një çast Zvicrën dhe njerëzit e saj. Në aeroportet e atij vendi dhe kudo tjetër ndesh jetën tradicionale, baritore, prej nga ata nuk shkëputen as sot.

• Dhe krejt në fund, takova edhe Adashin tim, bukuroshin Mal Ahmetaj, nipi i shkrimtarit të madh Jusuf Buxhovi, me të cilin bëmë një foto që do të na e kujtojë këtë mbrëmje për shumë kohë.
Falemnderit Familja Hysa dhe tërë bashkëpunëtorët për mundësinë që na dhatë të përjetojmë çaste kaq të këndshme!