Leonardo DiCaprio dhuron 10 milionë dollarë për Ukrainën

Leonardo DiCaprio ka dhuruar 10 milionë dollarë për Ukrainën, sipas independent.co.uk.

Aktori 47-vjeçar ka një lidhje personale me vendin e pushtuar nga lufta pasi gjyshja e tij nga nëna, Helene Indenbirken ka lindur në Odesa.

Ajo emigroi në Gjermani me prindërit e saj në 1917.

DiCaprio ishte mjaft i afërt me gjyshen e tij, e cila sipas raportimeve të shumta e ka mbështetur gjithmonë karrierën e tij të aktrimit.

Indenbirken vdiq në moshën 93-vjeçare në vitin 2008.

Ajo e shoqëronte DiCaprion në premierat e shumë prej filmave të tij.

Disa aktorë të tjerë kanë dhuruar gjithashtu fonde për Ukrainën.

Javën e kaluar, Mila Kunis dhe Ashton Kutcher thanë se do të dhuronin deri në tre milionë dollarë për të ndihmuar në furnizimin me ndihmë humanitare për refugjatët ukrainas.

Kunis, i cili ka lindur në Chernivtsi, Ukrainë, tha në një video në Instagram se “ngjarjet që kanë ndodhur në Ukrainë janë shkatërruese. Nuk ka vend në këtë botë për këtë lloj sulmi të padrejtë ndaj njerëzimit”./ KultPlus.com

HOLLYWOOD, CALIFORNIA – JULY 22: Leonardo DiCaprio attends Sony Pictures’ “Once Upon a Time … in Hollywood” Los Angeles Premiere on July 22, 2019 in Hollywood, California. (Photo by Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic)

Leonardo DiCaprio shpreson se filmi ”Don’t Look Up” do të jetë thirrje për ndryshimet klimatike

Leonardo DiCaprio ka thënë se shpreson që filmi i tij i ri ”Netflix”, ”Don’t Look Up”, do të hapë sytë e shikuesve ndaj kërcënimit të ndryshimit të klimës.

Fituesit 47-vjeçar të Oskarit iu bashkua aktorja, Jennifer Lawrence dhe shkrimtari-regjisori, Adam McKay për të biseduar rreth satirës, ​​në të cilën politikanët, mediat dhe madje edhe qytetarët e zakonshëm nuk shqetësohen edhe aq shumë për këtë.

Megjithëse filmi fillimisht u frymëzua nga dështimet e liderëve botërorë për të ndërmarrë veprime më të mëdha për të luftuar kërcënimin e ndryshimeve shkatërruese klimatike, DiCaprio theksoi gjithashtu se sa mirë funksionon ”Don’t Look Up” si një alegori për refuzimin për të luftuar Covid-19, shkruan dailymail.

DiCaprio dhe Lawrence të dy luajnë në film si astronomë që zbulojnë një kometë me një probabilitet ”100 %” për të goditur Tokën dhe për t’i dhënë fund gjithë jetës.

Por, në një pjesë nga filmi, ata shihen duke debatuar për rëndësinë e aktrimit për të shmangur katastrofën, ndërsa Presidenti i Shteteve të Bashkuara (i luajtur nga Meryl Streep) i injoron ata nga frika se aktrimi do të dëmtojë prestigjin e tij.

“Sikur ky film të kishte një fund tjetër, nuk do të ishte historia ashtu siç është dhe ne nuk do ta heqim atë, por duhej të kishte këtë fund. Është një thirrje zgjimi. Është një orë alarmi”, është shprehur aktori.

Sipas tij nëse nuk do të kishte atë fund, nuk kishte asnjë mënyrë që ata të ishin pjesë e tij. / KultPlus.com