Leonardo DiCaprio i shkruan letër Joe Bidenit

Leonardo DiCaprio i ka nënshkruar letër të hapur Presidentit të ri të Amerikës, Joe Biden duke e nxitur atë që ta konsiderojë si prioritet krizën klimatike.

Javën e kaluar, Presidenti Biden ktheu Shtetet e Bashkuara në Marrëveshjen e Parisit – një pakt ndërkombëtar për ta luftuar ndryshimin klimatik. Në vitin 2017, Donal Trump e kishte tërhequr Amerikën nga ajo marrëveshje.

“Tani është koha për ne që të ballafaqohemi me krizën klimatike”, ka shkruar DiCaprio në llogarinë e tij në rrjetin social Instagram. “Sot, unë bashkohem me udhëheqësit botërorë nga biznesi, qeveria, puna dhe lëvizja mjedisore, duke i bërë thirrje Presidentit @JoeBiden të jetë udhëheqësi i klimës që na duhet dhe që e kërkon shkenca,” shtoi ai.

Në këtë postim, DiCaprio e bashkëngjiti letrën e tij drejtuar presidentit Biden, e cila u nënshkrua nga figura të shquara të industrisë së showbizit, klimës dhe shkencës.

“Punët që na presin janë të mëdha: nevoja për ta trajtuar krizën shkatërruese globale të shëndetit dhe krizat ekonomike, dhe nevoja për të bashkuar amerikanët për ta bërë këtë, është urgjente”, shkruhej në këtë letër. “Ndërsa shërohemi nga Covid-19 dhe rindërtojmë ekonominë globale, duhet të veprojmë edhe ndaj ndryshimeve klimatike. Në fakt, këto nuk janë misione të ndara; ato janë një dhe e njëjta. Kjo është dekada më vendimtare në historinë njerëzore për t’u përballur me krizën e klimës. Ju mund të kujtoheni si ‘presidenti i klimës’ që e çoi njerëzimin larg shkatërrimit. Ju mund t’i transformoni sistemet e energjisë në botë nga lëndët djegëse fosile në energji të pastër, ndërsa gjithashtu krijoni një bollëk të vendeve të punës, duke zvogëluar ndotjen e dëmshme dhe duke trajtuar pabarazinë ekonomike, racore dhe shëndetësore në proces. Zgjedhja për të bërë udhëheqje të guximshme na lejon të rikthehemi më mirë dhe më fuqishëm, duke ecur përpara drejt një bote të re të cilën mund të krijojmë së bashku. Duke u ribashkuar me Marrëveshjen e Parisit në ditën e parë të detyrës si president, ju i keni kthyer Shtetet e Bashkuara në drejtimin e duhur. Por, siç e keni deklaruar edhe ju, kjo nuk është e mjaftueshme dhe ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për ta luftuar krizën klimatike”, ka përfunduar DiCaprio.

Ylli i kinematografisë ka qenë i zëshëm gjatë gjithë karrierës së tij, për problemet lidhur me ndryshimet klimatike. Ai e themeloi një fondacion në vitin 1998 me qëllimin për “t’i mbrojtur vendet e fundit të egra të botës”

Në 2019, DiCaprio takoi aktivisten për ndryshimet klimatike, adoleshenten Greta Thunberg, duke ju drejtuar asaj si ‘udhëheqësja e kohës tonë’.

“Historia do na gjykoj për atë që bëjmë sot për të garantuar që gjeneratat e ardhshme të mund ta shijojnë të njëjtin planet të jetueshëm të cilin ne e kemi marrë të mirëqenë. Shpresoj që mesazhi i Gretës të jetë një thirrje zgjimi për udhëheqësit botërorë kudo, që koha për mosveprim ka mbaruar”, kishte deklaruar aktori i njohur hollywoodian. /Koha.net / KultPlus.com

Leonardo Di Caprio në mbrojtje të lumit Vjosa

Leonardo Di Caprio, aktori i njohur amerikan, ka publikuar fotografi të lumit Vjosa. Di Caprio sërish i është bashkuar fushatës për mbrojtjen e lumit nga ndërtimi i hidrocentraleve.

Në llogarinë e tij në Instagram, aktori publikoi një fotografi të lumit me mesazhin “Vjosa, jo diga”. Ai duket se i është gëzuar lajmit të Edi Ramës, që projekti i digës Kalivaç u refuzua dhe se zona do të bëhet një park kombëtar.

Tutje ai ka shkruar se “Parku Kombëtar i lumit Vjosa do të bëhet vendi më i madh i Evropës për ruajtjen e lumenjve që mbulon disa qindra kilometra lumenj dhe përrenj dhe mbron qindra apo edhe mijëra specie, si ngjala e Evropës në rrezik global dhe flutura e Vjosës e zbuluar së fundmi. Kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës dhe parku mund të bëhet një model për Strategjinë e Biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër”.

Ndryshe, Leonardo Di Caprio, iu bashkua nismës për mbrojtjen e lumit Vjosa, kundër ndërtimit të hidrocentaleve, rreth një viti më parë. / KultPlus.com

View this post on Instagram

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio)Di Caprio zotohet se do ta ndihmojë kauzën e “Amerikës Afrikane ”

Aktori Leondardo Di Caprio është zotuar se do të japë donacione për organizatat Color of Change, Fair Fight Action, The NAACP dhe Equal Justice Initiative, dhe ka thënë se dëshiron të ndihmojë në ndalimin e “diskriminimit të Amerikës Afrikane”, raporton revista FemaleFirst.

Ylli 45 vjeç ka përdorur llogarinë e tij të Instagramit për të përkrahur lëvizjen Jetët e Zezakëve Vlejnë, duke shkruar se “përkushtohem se do të dëgjoj, mësoj, dhe veproj”.

“Jam i përkushtuar në përfundimin e diskriminimit të Amerikës Zezake, që ka qenë prezent për një kohë tepër të gjatë. Do t’i përkrahi individët, organizatat dhe koalicionet të cilat janë të përkushtuara në ndryshimin afatgjatë të situatës”, kishte shkruar ai.

Pastaj kishte bërë thirrje që të përcillen, të përkrahen organizatat që luftojnë dhe e përkrahin kauzën e të drejtave të barabarta të afro amerikanëve në SHBA. / KultPlus.com

Di Caprio ndihmon nismën për të prekurit e Covid-19

Leonardo DiCaprio do të ndihmojë në nismën e Fondit të Ushqimit të Amerikës, i cili tashmë ka mbledhur 12 milionë dollarë për të ndihmuar komunitetet e prekura nga koronavirusi.

Organizata tha të enjten se fondet synojnë të ndihmojnë familjet me të ardhura të ulëta, të moshuarit, individët që përballen me ndërprerje pune dhe fëmijët që mbështeten në programet e drekës shkollore.

Fondi ushqimor do të punojë me organizatat për lehtësimin e urisë Kuzhina Qendrore Botërore dhe Ushqimi i Amerikës.

DiCaprio është bashkëthemelues i Fondit Ushqimor të Amerikës me filantropin Laurene Powell Jobs. Apple dhe Fondacioni Ford gjithashtu po ofrojnë para për të ndihmuar në fillimin e nismës së re. / KultPlus.com

Leo DiCaprio dhuron 3 milion dollarë për zjarret në Australi

Nëse në fillim qëndrimi i tij ishte më shumë simbolik se konkret, tani Leonardo DiCaprio ka vendosur të bëjë diçka serioze për të ndihmuara Australinë të dalë nga situata dramatike në të cilën ndodhet, për shkak të zjarreve.

Ylli i Hollywood-it ka vendosur të japë 3 milion dollarë (rreth 4.5 milion dollarë australianë) për Australian Wildfire Fund.

Donacioni është njoftuar me një postim në Instagram dhe ka për qëllim të ‘asistojë në lëvizjet kundërzjarrit në New South Wales, dhe të ndihmojë banorët e zonës së goditur nga zjarret, si dhe në rikuperimin e faunës së egër dhe ekosistemit’.

Në të njëjtën kohë DiCaprio është i vetëdijshëm, që pavarësisht kontributit të tij, ky aksion nuk është i mjaftueshëm për të zgjidhur problemin dhe fton të gjithë të japin sa të mundin për të dhënë kontributin e tyre, për të rimëkëmbur këtë zonë. / KultPlus.com

30-të vite karrierë të Leonardo Di Caprio-s

Kur Leonardo DiCaprio fitoi një Oscar për “The Revenant”, e gjithë bota i dha një psherëtimë lehtësimi sepse ai e meritoi akordimin për performancën e tij në filma.

Di Caprio, i cili mbushi sot 45 vjeç është nominuar gjashtë herë për çmimin Oskar duke përfshirë “Aktorin më të Mirë” për The Wolf of the Wall Street, Blood Diamond, Aviator dhe “Aktori më i Mirë Mbështetës” për What’s Eating Gilbert Grape.

Në vitin 2016, aktori u bë edhe burimi i shumë shakave në internet. Me rastin e ditëlindjes së 45-të të aktorit, këtu janë disa nga shfaqjet më të mira të Leos për të cilat do t’i kishim dhënë plotësisht një Oskar nëse do të vlerësohej nga ne, thuhet në një artikull të shkruar në news18.com.

What’s Eating Gilbert Grape: Ne e dimë se aktori mori një nominim Oscar për “Rolin më të mirë Mbështetës” për këtë film, duke e bërë atë një nga aktorët më të rinj që e bëri këtë. Johnny Depp mund të ketë qenë fytyra e filmit, por ishte performanca e Leos, si vëlla i tij me aftësi të kufizuara zhvillimi që fitoi zemrat tona. Aktori ishte një i ri kur portretizoi rolin sfidues.

Gangs of New York: Nuk është sekret që Leo është muza e gjeneratës së Martin Scorsese, ashtu si bashkëpunimi i regjisorit me Robert De Niro, i cili konsiderohet të jetë një nga aktorët më të mirë të të gjitha kohërave. Udhëtimi i Leo me Scorsese, që çoi në 31 nominime Oscar mbi pesë filma artistikë, filloi me Gangs of New York.

Catch Me If You Can: Leonardo DiCaprio, që nga fillimi në karrierën e tij ai kishte punuar me James Cameron, Baz Luhrmann dhe Danny Boyle kur u bashkua me Steven Spielberg në Catch Me If You Can. Aktori luan bashkëshortin, i cili para se të mbush 19 vjeç, kishte mashtruar njerëzit me miliona dollarë.

Shutter Island: Një tjetër bashkëpunim Scorsese, një tjetër Oscar nderi që dëshirojmë t’ia kishim dhënë Leo. Filmi na mban në buzë të sediljes deri në momentin e fundit, por është Leo si Teddy Daniels që e bën filmin kaq bezdisës.

Daniels, i cili është aq i prirur për fajtor për të lënë pas dore gjendjen mendore të gruas së tij, kurrë nuk e merr veten prej saj, duke krijuar një iluzion që ndryshon realitetin për të mbrojtur veten nga e vërteta. Leo merr edhe anëtarët e audiencës në udhëtim, dhe pavarësisht nga pashpresa e të gjithëve, njeriu e gjen veten duke rrënjosur për karakterin e tij.

The Wolf of the Wall Street: Nëse po flasim për shfaqjet më të mira të Leo-s, mund të flasim për ikonën e tij më të ëmbël, Ujku i Wall Street i cili u bë burimi i memeve të panumërta dhe njoftimeve të të famshëmve, Jordan Belfort i Leos është një shitës me pakicë i pangopur dhe mashtrues që ka një fat të ngjashëm me Icarus. Leonardo DiCaprio është i qeshur dhe duhet të bëjë shumë më tepër role si ky. /21media/ KultPlus.com