Jakupi me veshje luksoze e Ora me veshje sportive, misioni i bamirësisë dhe veshja e të famshmëve (FOTO)

Bamirësia ndaj të varfërve tanimë është shndërruar në një shprehi të yjeve të artit si dhe njerëzve me pozita të larta në shoqëri, shkruan KultPlus.

Emine Cunmulaj, Rita Ora dhe shumë emra tjerë të njohur me modestinë e tyre kanë ndihmuar familje të varfëra, duke u bërë shembull për qasjen e tyre të thjeshtë dhe afërsinë që ia ofrojnë personave në fjalë.

Një fotografi e komentuar kohëve të fundit është treshja Leonora Jakupi, kryetari i Komunës së Skenderajit, Bekim Jashari dhe bamirësi Halil Kastrati përgjatë ndihmës së një familje.

Ajo që është përfolur shumë në këtë shkrepje të fotografisë qëndron te dukja e Jakupit, e cila përveç që ka hyrë me këpucë në shtëpinë e familjes, ndër të tjera ka edhe një veshje luksoze.

Në anën tjetër, ajo që ka rëndësi përgjatë ndihmës ndaj familjeve në nevojë përfshin çdo detaj, që nga sjellja e deri te veshja e personit, në mënyrë që inferioriteti të mos ndjehet nga pala e kundërt.

Ndërkohe, KultPlus ju sjell edhe këtë fotografi të Rita Orës kur ishte me UNICEF në Kosovë, dhe veshja e saj shihet të jetë konform misionit bamirës. / KultPlus.com

“A vritet pafajësia” mësohet edhe në shkolla

“A vritet pafajësia” është një prej këngëve e cila më së miri pasqyron luftën e fundit në Kosovë, dhe krimet serbe.

Ndonëse kanë kaluar dy dekada që nga publikimi i saj, kjo këngë ende ngjallë emocion sikur kur dëgjohet për herë të parë, shkruan rtv21.tv.

Këngëtarja Leonora Jakupi, e cila i dha jetë këtij “himni të luftës”, edhe sot e këndon nëpër evenimente të ndryshme.

Ajo ka zënë vend edhe në librin e muzikës së klasës së VII. Me këtë krenare është shprehur politikanja Ganimete Musliu, ajo me ndjekësit e saj në instagram ka ndarë fotografi të librit ku mësohet kënga./21Media/ KultPlus.com