Lista e plotë e fituesve në ‘Billboard Music Awards 2021’

“Billboard Music Awards” u rikthyen të dielën në mbrëmje për edicionin e radhës në vitin 2021, vetëm shtatë muaj pas ceremonisë së fundit që u mbajt për shkak të pandemisë.

Weeknd, i cili udhëhoqi me gjithsej 16 nominime, ka arritur të fitoj 10 prej tyre. BTS gjithashtu dominoi me çmime, duke fituar për çdo kategori në të cilën ishin të nominuar, transmeton KultPlus.

Bad Bunny gjithashtu rrëmbeu katër çmime dhe reperi i ndjerë, Pop Smoke fitoi pesë çmime.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve:

Top artistët:

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top Artisti i ri:

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Artisti mashkull:

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistet femra:

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Dyshja më e mirë:

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Artistët më të qëndrueshëm në Billboard 200:

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Artistët më të qëndrueshëm në Billboard 100:

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistët më të dëgjuar:

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistët me më së shumti shitje:

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

Morgan Wallen

The Weeknd

Top Artistët më të kërkuar në Radio:

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Artistët më të kërkuar në rrjete sociale:

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top Artistët R&B:

Jhene Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top Artisti mashkull R&B:

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top Artistja femër R&B:

Jhene Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap-Artistët:

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap-Artistët Meshkuj:

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap-Artistet femra:

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Artistët Meshkuj të Zhanrit Country:

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

Morgan Wallen

Top Artistët Country:

Luke Combs

Chris Stapleton

Morgan Wallen

Top Artistet Femra të Zhanrit Country:

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group:

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Artistët e Zhanrit Rock:

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Artistët më të mirë latinë:

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Artistët meshkuj më të mirë latinë:

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Artistet femra më të mira latine:

Becky G

Karol G

Rosalia

Top Grupi më i mirë latin:

Banda MS de Sergio Lizarraga

Eslabon Armado

Los Dos Carnales

Top Artistët më të mirë të zhanrit Dance/Electronic:

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Artistët e Krishterë:

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

Top albumet më të mira në Billboard 200:

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top Albumi më i mirë i zhanrit R&B:

Jhene Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Albumi më i mirë i zhanrit Rap:

DaBaby, Blame It On Baby

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Albumi më i mirë i zhanrit Country:

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, Southside

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Albumi më i mirë i zhanrit Rock:

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Albumi më i mirë latin:

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Ultimo Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Albumi më i mirë i zhanrit Dance/Electronic:

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Albumi i Krishterë më i mirë:

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top 100 këngët më të mira:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Broën & Young Thug, “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të dëgjuara:

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Future ft. Drake, “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Ëayne, “wHATS POPPIN”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët me më së shumti shitje:

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

BTS, “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

Megan Thee Stallion, “Savage”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të dëgjuara në radio:

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Brown & Young Thug, “Go Crazy”

Dua Lipa, “Don’t Start Now”

Harry Styles, “Adore You”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top bashkëpunimet më të mira:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Broën & Young Thug, “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne, “WHATS POPPIN”

Top këngët më të mira të zhanrit R&B:

Jhene Aiko ft. H.E.R., “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo, “Intentions”

Chris Brown & Young Thug, “Go Crazy”

Doja Cat, “Say So”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të mira të zhanrit rap:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne, “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion, “Savage”

Top këngët më të mira të zhanrit country:

Jason Aldean, “Got What I Got”

Gabby Barrett, “I Hope”

Lee Brice, “One of Them Girls”

Morgan Wallen, “Chasin’ You”

Morgan Wallen, “More Than My Hometown”

Top këngët më të mira të zhanrit rock:

AJR, “Bang!”

All Time Low ft. blackbear, “Monsters”

Glass Animals, “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear, “my ex’s best friend”

twenty one pilots, “Level of Concern”

Top këngët më të mira latine:

Bad Bunny, “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez, “Dakiti”

Black Eyed Peas & J Balvin, “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd, “Hawai”

Ozuna x Karol G x Myke Toëers, “Caramelo”

Top këngët më të mira në zhanrin Dance/Electronic:

Lady Gaga, “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande, “Rain on Me”

SAINt JHN, “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee, “ily (i love you baby)”

Topic & A7S, “Breaking Me”

Top këngët krishtere:

Elevation Worship ft. Brandon Lake, “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly, “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship, “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson, “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton, “There Was Jesus”

Top këngët më të mira të ungjillit:

Koryn Hawthorne, “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music, “Movin’ On”

Marvin Sapp, “Thank You For It All”

Tye Tribbett, “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott, “Wash Us In The Blood”. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesëve në ‘Oscars’ 2021

Mbrëmë u mbajtë edicioni i 93-të me radhë i ceremonisë më të madhe të filmit, ”Oscars”, përcjell KultPlus.

Ishte filmi ”Nomadland” i regjisores Chloe Zhaao që theu të gjitha barrierat e bëri kthesë të madhe në historinë e kinematografisë amerikane, duke u bërë e para grua me ngjyrë që fiton çmimin e regjisë më të mirë.

Më poshtë, KultPlus ju sjell listën e plotë të fituesëve të çmimeve në ”Oscars”.

Best Actor: Anthony Hopkins në filmin ”The Father”

Best Actress: Frances McDormand në filmin ”Nomadland”

Best Picture: Filmi ”Nomadland”

Best Original Song: ”Fight for you” në filmin ”Judas and the Black Messiah”

Best original score: ”Soul”

Best film editing: ”Sound of Metal”

Best cinematography: ”Mank”

Best production design: ”Mank”

Best actress in a supporting role: Yuh-Jung Young në filmin ”Minari”

Best visual effects: ”Tenet”

Best documentary feature: ”My Octopus Teacher”

Best documentary short subject: ”Colette”

Best animated feature: ”Soul”

Best animated short film: ”If Anything Happens I Love You”

Best live action short film: “Two Distant Strangers”

Best sound: ”Sound of Metal”

Best director: Chloe Zhao me filmin ”Nomadland”

Best costume design: “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best hair and makeup: “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best supporting actor: Daniel Kaluuya në filmin “Judas and the Black Messiah”

Best international feature: “Another Round”

Best adapted screenplay: “The Father”

Best original screenplay: “Promising Young Woman”. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve të ACM Awards 2021

Lista e plotë e fituesve të “Academy of Country Music Awards 2021” (ACMs) tashmë është publikuar, përcjell KultPlus.

Duke shënuar një nga netët më të mëdha të vitit në muzikën ‘country’, super yjet e industrisë Keith Urban dhe Mickey Guyton mirëpritën evenimentin të zhvilluar në disa vende të ndryshme si: Nashville, Grand Ole Opry House, Ryman Auditorium dhe Bluebird Cafe për shkak të pandemisë së coronavirusit.

Mbrëmja po ashtu shfaqi yjet e tjerë si Carrie Underwood, Maren Morris, Miranda Lambert, Blake Shelton etj.

Një javë më parë u shpallën dy fitues: Gabby Barrett dhe Jimmie Allen, të cilët fituan për ‘artistin më të mirë’ dhe artisten më të mirë femër’.

Ndërkaq, “I Hope You’re Happy Now” e Carly Pearce dhe Lee Brice u emërua ‘Ngjarja muzikore e vitit’.

Këtu ua sjellim fituesit kryesorë të mbrëmjes madhështore:

“Argëtuesi i vitit” – Luke Bryan

“Artistja femër e vitit” – Maren Morris

“Artisti mashkull i vitit” – Thomas Rhett

“Dyshja më e mirë e vitit” – Dan+Shay

“Grupi i vitit” – Old Dominion

“Artistja e re femër e vitit” – Gabby Barrett

“Artisti i ri mashkull i vitit” – Jimmie Allen

“Albumi i vitit” – “Starting Over” i Chris Stapleton

“Kënga solo e vitit” – “I Hope You’re Happy Noë” nga Carly Pearce dhe Lee Brice

“Kënga e vitit” – “The Bones” nga Maren Morris

“Videoja muzikore e vitit” – “Worldwide Beautiful” nga Kane Brown

“Ngjarja muzikore e vitit” – “I Hope You’re Happy Now” nga Carly Pearce dhe Lee Brice. / KultPlus.com