Kështu u dukën të famshmit që morën pjesë në ”Billboard Music Awards”

Veshja për tapetin e kuq të ”Billboard Music Awards” kërkon njëfarë shkëlqimi.

Ngjyra është e theksuar; siluetat janë sensuale dhe jokonvencionale. Teatraliteti është një domosdoshmëri.

Megjithatë edhe në vitin 2022, tradita vazhdon. Këtë vit, grupi i të famshëmve favorizoi ngjyrën vjollcë, me Becky G, Florence Welch nga Florence and the Machine, Quincy dhe DJ Khaled, shkruan rtv21.

Dove Cameron, nga ana tjetër, zgjodhi një ngjyrë të kuqe.

Më poshtë, shihni gjithçka që kanë veshur yjet në tapetin e kuq të Billboard Music Awards 2022. / KultPlus.com

Kylie Jenner në Balmain dhe Travis Scott morën pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Megan Thee Stallion mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Doja Cat vesh Schiaparelli në Billboard Music Awards 2022.

Megan Fox në David Koma dhe Machine Gun Kelly morën pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Florence Welch vesh Gucci në Billboard Music Awards 2022.

Dove Cameron vesh Ashlyn në Billboard Music Awards 2022.

Kali Uchis vesh GCDS në Billboard Music Awards 2022.

Heidi Klum vesh Toni Maticevski në Billboard Music Awards 2022.

Chloe Bailey mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Becky G mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Teyana Taylor mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Liza Koshy vesh Area në Billboard Music Awards 2022.

Jack Harlow mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Luisana Lopilato dhe Michael Bublé morën pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Dixie D’Amelio vishet off-White në Billboard Music Awards 2022.

Drew MacFarlane, Dave Bayley, Joe Seward dhe Edmund Irwin-Singer i Glass Animals morën pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Quincy Brown mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Giveon mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Anitta vesh Fendace në Billboard Music Awards 2022.

Erin Lim mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

AleXa mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Mari Copeny e njohur si Little Miss Flint morii pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Mary J. Blige mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

D’Lila Combs, Chance Combs dhe Jessie Combs morën pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Pierson Wodzynski mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Lexi Rivera mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

JT dhe Yung Miami i City Girls morën pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Ashley Yi mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Elle King mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Chloe Wilde dhe Janette Ok morën pjesë në Billboard Music Awards 2022.

French Montana mori pjesë në Billboard Music Awards 2022.

Publikohet lista me fituesit e ‘Billboard Music Awards 2022’, ja cilat çmime të rëndësishme i fitoi Dua Lipa

Të dielën është shpallur lista e fituesve në ‘Billboard Music Awards’.

Ngjarja u zhvillua në MGM Grand Garden Arena në Las Vegas, dhe artisti The Weeknd kryesoi mes finalistëve me nominime në gjithsej 17 kategori, shkruan CNN.

Kjo është lista e plotë e fituesve në ‘Billboard Music Awards 2022’:

TOP ARTISTI
Doja Cat
Drake 
Olivia Rodrigo
Taylor Swift
The Weeknd

ARTISTI I RI MË I MIRË
Givēon
Masked Wolf
Olivia Rodrigo 
Pooh Shiesty
The Kid LAROI

ARTISTI MASHKULL MË I MIRË
Drake
Ed Sheeran
Justin Bieber
Lil Nas X
The Weeknd

ARTISTJA FEMËR MË E MIRË
Adele
Doja Cat
Dua Lipa
Olivia Rodrigo 
Taylor Swift

DUO-GRUPI MË I MIRË
BTS 
Glass Animals
Imagine Dragons
Migos
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)

ARTISTI MË I QËNDRUAR NË BILLBOARD 200
Adele
Drake
Juice WRLD
Morgan Wallen
Taylor Swift

ARTISTI MË I QËNDRUAR NË HOT 100 BILLBOARD
Doja Cat
Drake
Justin Bieber
Olivia Rodrigo 
The Weeknd

ARTISTI ME KËNGËT MË TË DËGJUARA
Doja Cat
Drake
Lil Nas X
Olivia Rodrigo 
The Weeknd

ARTISTI ME KËNGËT MË TË SHITURA
Adele
BTS 
Dua Lipa
Ed Sheeran
Walker Hayes

ARTISTI ME KËNGËT MË TË DËGJUARA NË RADIO
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

ARTISTI MË I QËNDRUAR NË BILLBOARD GLOBAL 200
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo 
The Weeknd

ARTISTI MË I Q0╦NDRUAR NË TOP BILLBOARD GLOBAL ARTIST
BTS
Dua Lipa
Ed Sheeran
Olivia Rodrigo
The Weeknd

TURNEU MË I MIRË
Eagles (Hotel California Tour)
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
Harry Styles (Love on Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour) 

ARTISTI MË I MIRË R&B
Doja Cat 
Givēon
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)
Summer Walker
The Weeknd

ARTISTI MASHKULL MË I MIRË R&B
Givēon
Khalid
The Weeknd 

ARTISTJA FEMËR MË E MIRË R&B
Doja Cat 
Summer Walker
SZA

TURNEU MË I MIRË R&B
Bruno Mars (Bruno Mars at Park MGM) 
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)
Usher (The Vegas Residency)

ARTISTI MË I MIRË RAP
Drake 
Juice WRLD
Lil Baby
Moneybagg Yo
Polo G

ARTISTI MASHKULL MË I MIRË RAP
Drake 
Juice WRLD
Polo G

ARTISTJA FEMËR MË E MIRË RAP
Cardi B
Latto
Megan Thee Stallion 

TURNEU MË I MIRË RAP
J. Cole (The Off-Season Tour)
Lil Baby (The Back Outside Tour)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)

ARTISTI MË I MIRË COUNTRY
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen
Taylor Swift 
Walker Hayes

ARTISTI MASHKULL MË I MIRË COUNTRY
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen 

ARTISTJA FEMËR MË E MIRË COUNTRY
Carrie Underwood
Miranda Lambert
Taylor Swift 

DUO/GRUPI MË I MIRË COUNTRY
Dan + Shay 
Florida Georgia Line
Zac Brown Band

TURNEU MË I MIRË COUNTRY
Luke Bryan (Proud to Be Right Here Tour)
Eric Church (Gather Again Tour) 
Chris Stapleton (All-American Road Show Tour)

ARTISTI MË I MIRË ROCK
Glass Animals 
Imagine Dragons
Machine Gun Kelly
Måneskin
twenty one pilots

TURNEU MË I MIRË ROCK
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour) 

ARTISTI MË I MIRË LATIN
Bad Bunny 
Farruko
Kali Uchis
Karol G
Rauw Alejandro

ARTISTI MASHKULL MË I MIRË LATIN
Bad Bunny 
Farruko
Rauw Alejandro

ARTISTJA FEMËR MË E MIRË LATINE
Kali Uchis
Karol G
Rosalía

DUO/GRUPI MË I MIRË LATIN
Calibre 50
Eslabon Armado
Grupo Firme

TURNEU MË I MIRË LATIN
Bad Bunny (El Último Tour Del Mundo)
Enrique Iglesias & Ricky Martin (Live in Concert)
Los Bukis (Una Historia Cantada Tour) 

ARTISTI MË I MIRË DANCE/ELECTRONIC
Calvin Harris
David Guetta
Lady Gaga 
Marshmello
Tiësto

ARTISTI MË I MIRË I MUZIKËS KRISTIANE
Carrie Underwood
Elevation Worship
for King & Country
Lauren Daigle
Ye 

ARTISTI MË I MIRË UNGJILLOR
CeCe Winans
Elevation Worship
Kirk Franklin
Maverick City Music
Ye. /Telegrafi/KultPlus.com

Publikohen të gjitha nominimet për çmimet ‘Billboard Music Awards’

“The Billboard Awards” janë çmime që jepen çdo vit nga Billboard, një botim që mbulon industrinë e muzikës dhe që paraqet një tabelë popullariteti muzikor, përcjell KultPlus.

Dua Lipa është përfshirë nëntë nominime, derisa The Weeknd ishte artisti me më së shumti nominime, plot 17 sosh.

KultPlus iu sjellë edhe listën e plotë të nominimeve:

Artisti më i mirë
Doja Cat
Drake
Olivia Rodrigo
Taylor Swift
The Weeknd

Artisti i ri më i mirë
Givēon
Masked Wolf
Olivia Rodrigo
Pooh Shiesty
The Kid LAROI

Artisti më i mirë mashkull
Drake
Ed Sheeran
Justin Bieber
Lil Nas X
The Weeknd

Artistja më e mirë femër
Adele
Doja Cat
Dua Lipa
Olivia Rodrigo
Taylor Swift

Duo/Grupi më i mirë
BTS
Glass Animals
Imagine Dragons
Migos
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)

Artisti më i qëndruar në ‘Billboard 200 Artist’
Adele
Drake
Juice WRLD
Morgan Wallen
Taylor Swift

Artisti më i qëndruar në ‘Billboard Hot 100 Artist’
Doja Cat
Drake
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i dëgjuar i vitit
Doja Cat
Drake
Lil Nas X
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti me këngët më të dëgjuara të vitit
Adele
BTS
Dua Lipa
Ed Sheeran
Walker Hayes

Artisti më i dëgjuar në radio
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i qëndruar në ‘Billboard Global 200 Artist’ (Kategori e re)
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i qëndruar në ‘Top Billboard Global (Excl. U.S.) Artist’ (Kategori e re)
BTS
Dua Lipa
Ed Sheeran
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Turneu muzikor më i mirë
Eagles (Hotel California Tour)
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
Harry Styles (Love on Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour)

Artisti më i mirë R&B
Doja Cat
Givēon
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)
Summer Walker
The Weeknd

Artisti mashkull më i mirë R&B
Givēon
Khalid
The Weeknd

Artistja femër më e mirë R&B
Doja Cat
Summer Walker
SZA

Turneu më i mirë R&B
Bruno Mars (Bruno Mars at Park MGM)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)
Usher (The Vegas Residency)

Artisti më i mirë rap
Drake
Juice WRLD
Lil Baby
Moneybagg Yo
Polo G

Artisti mashkull më i mirë Rap
Drake
Juice WRLD
Polo G

Artistja femër më e mirë Rap
Cardi B
Latto
Megan Thee Stallion

Turneu më i mirë Rap
J. Cole (The Off-Season Tour)
Lil Baby (The Back Outside Tour)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)

Artisti më i mirë i zhanrit country
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen
Taylor Swift
Walker Hayes

Artisti mashkull më i mirë i zhanrit country
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen

Artistja femër më e mirë e zhanrit country
Carrie Underwood
Miranda Lambert
Taylor Swift

Duo/Groupi më i mirë i zhanrit country
Dan + Shay
Florida Georgia Line
Zac Brown Band

Turneu më i mirë i zhanrit country
Luke Bryan (Proud to Be Right Here Tour)
Eric Church (Gather Again Tour)
Chris Stapleton (All-American Road Show Tour)

Artisti më i mirë rock
Glass Animals
Imagine Dragons
Machine Gun Kelly
Måneskin
twenty one pilots

Turneu më i mirë rock
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour)

Artisti më i mirë latin
Bad Bunny
Farruko
Kali Uchis
Karol G
Rauw Alejandro

Artisti mashkull më i mirë latin
Bad Bunny
Farruko
Rauw Alejandro

Artistja femër më e mirë latine
Kali Uchis
Karol G
Rosalía

Duo/Grupi më i mirë latin
Calibre 50
Eslabon Armado
Grupo Firme

Turneu më i mirë latin
Bad Bunny (El Último Tour Del Mundo)
Enrique Iglesias & Ricky Martin (Live in Concert)
Los Bukis (Una Historia Cantada Tour)

Artisti më i mirë i zhanrit Dance/Electronic
Calvin Harris
David Guetta
Lady Gaga
Marshmello
Tiësto

Artisti më i mirë i muzikës krishtere
Carrie Underwood
Elevation Worship
for King & Country
Lauren Daigle
Ye

Artisti më i mirë i muzikës së ungjillit
CeCe Winans
Elevation Worship
Kirk Franklin
Maverick City Music
Ye

Albumi më i qëndruar në ‘Top Billboard 200’
Adele, 30
Doja Cat, Planet Her
Drake, Certified Lover Boy
Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album
Olivia Rodrigo, SOUR

Kolona zanore më e mirë
Arcane League of Legends
Encanto
In The Heights
Sing 2
tick, tick…BOOM!

Albumi më i mirë R&B
Doja Cat, Planet Her
Givēon, When It’s All Said and Done…Take Time
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak), An Evening With Silk Sonic
Summer Walker, Still Over It
The Weeknd, Dawn FM

Albumi më i mirë rap
Drake, Certified Lover Boy
Moneybagg Yo, A Gangsta’s Pain
Rod Wave, SoulFly
The Kid LAROI, F*ck Love
Ye, Donda

Albumi më i mirë i zhanrit country
Florida Georgia Line, Life Rolls On
Lee Brice, Hey World
Taylor Swift, Fearless (Taylor’s Version)
Taylor Swift, Red (Taylor’s Version)
Walker Hayes, Country Stuff: The Album

Albumi më i mirë rock
AJR, OK Orchestra
Coldplay, Music of the Spheres
Imagine Dragons, Mercury – Act 1
John Mayer, Sob Rock
twenty one pilots, Scaled and Icy

Albumi më i mirë latin
Eslabon Armado, Corta Venas
J Balvin, Jose
Kali Uchis, Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios) ∞
Karol G, KG0516
Rauw Alejandro, Vice Versa

Albumi më i mirë i zhanrit Dance/Electronic
C418, Minecraft – Volume Alpha
FKA twigs, Caprisongs
Illenium, Fallen Embers
Porter Robinson, Nurture
Rüfüs Du Sol, Surrender

Albumi më i mirë i muzikës krishtere
Carrie Underwood, My Savior
CeCe Winans, Believe for It
Elevation Worship & Maverick City Music, Old Church Basement
Phil Wickham, Hymn of Heaven
Ye, Donda

Albumi më i mirë i muzikës së ungjillit
CeCe Winans, Believe for It
Elevation Worship & Maverick City Music, Old Church Basement
Maverick City Music, Jubilee: Juneteenth Edition
Maverick City Music & Upperroom, move your heart.
Ye, Donda

Kënga më e qëndruar në ‘Top Hot 100 Song’
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Dua Lipa, “Levitating”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më e dëgjuar
Dua Lipa, “Levitating”
Glass Animals, “Heat Waves”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më e shitur
BTS, “Butter”
BTS, “Permission to Dance”
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Kënga më e dëgjuar në radio
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Bashkëpunimi më i mirë
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & GIVĒON, “Peaches”
Lil Nas X ft. Jack Harlow, “Industry Baby”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më e qëndruar në ‘Top Billboard Global 200 Song’ (Kategori e re)
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më e qëndruar në ‘Top Billboard Global (Excl. U.S.) Song’ (Kategori e re)
BTS, “Butter”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Lil Nas X, “Montero (Call Me by Your Name)”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më virale (Kategori e re)
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Gayle, “abcdefu”
Glass Animals, “Heat Waves”
Masked Wolf, “Astronaut In The Ocean”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Kënga më e mirë R&B
Doja Cat & The Weeknd, “You Right”
Givēon, “Heartbreak Anniversary”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & Givēon, “Peaches”
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak), “Leave The Door Open”
WizKid ft. Justin Bieber & Tems, “Essence”

Kënga më e mirë rap
Drake ft. 21 Savage, Project Pat, “Knife Talk”
Drake ft. Future & Young Thug, “Way 2 Sexy”
Lil Nas X ft. Jack Harlow, “Industry Baby”
Masked Wolf, “Astronaut In The Ocean”
Polo G, “Rapstar”

Kënga më e mirë e zhanrit country
Chris Stapleton, “You Should Probably Leave”
Jason Aldean & Carrie Underwood, “If I Didn’t Love You”
Jordan Davis ft. Luke Bryan, “Buy Dirt”
Luke Combs, “Forever After All”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Kënga më e mirë rock
Coldplay X BTS, “My Universe”
Elle King & Miranda Lambert, “Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)”
Imagine Dragons, “Follow You”
Måneskin, “Beggin’”
The Anxiety: Willow & Tyler Cole, “Meet Me at Our Spot”

Kënga më e mirë latine
Aventura x Bad Bunny, “Volví”
Bad Bunny, “Yonaguni”
Farruko, “Pepas”
Kali Uchis, “telepatía”
Rauw Alejandro, “Todo De Ti”

Kënga më e mirë e zhanrit Dance/Electronic
Elton John & Dua Lipa, “Cold Heart – PNAU Remix”
Farruko, “Pepas”
Regard x Troye Sivan x Tate McRae, “You”
Tiësto, “The Business”
Travis Scott & HVME, “Goosebumps”

Kënga më e mirë e muzikës krishtere
Anne Wilson, “My Jesus”
Ye, “Hurricane”
Ye, “Moon”
Ye, “Off The Grid”
Ye, “Praise God”

Kënga më e mirë e muzikës së ungjillit
Elevation Worship & Maverick City Music ft. Chandler Moore & Naomi Raine, “Jireh”
Ye, “Hurricane”
Ye, “Moon”
Ye, “Off the Grid”
Ye, “Praise God”. /KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në ‘Billboard Music Awards 2021’

“Billboard Music Awards” u rikthyen të dielën në mbrëmje për edicionin e radhës në vitin 2021, vetëm shtatë muaj pas ceremonisë së fundit që u mbajt për shkak të pandemisë.

Weeknd, i cili udhëhoqi me gjithsej 16 nominime, ka arritur të fitoj 10 prej tyre. BTS gjithashtu dominoi me çmime, duke fituar për çdo kategori në të cilën ishin të nominuar, transmeton KultPlus.

Bad Bunny gjithashtu rrëmbeu katër çmime dhe reperi i ndjerë, Pop Smoke fitoi pesë çmime.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve:

Top artistët:

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top Artisti i ri:

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Artisti mashkull:

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistet femra:

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Dyshja më e mirë:

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Artistët më të qëndrueshëm në Billboard 200:

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Artistët më të qëndrueshëm në Billboard 100:

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistët më të dëgjuar:

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistët me më së shumti shitje:

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

Morgan Wallen

The Weeknd

Top Artistët më të kërkuar në Radio:

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Artistët më të kërkuar në rrjete sociale:

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top Artistët R&B:

Jhene Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top Artisti mashkull R&B:

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top Artistja femër R&B:

Jhene Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap-Artistët:

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap-Artistët Meshkuj:

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap-Artistet femra:

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Artistët Meshkuj të Zhanrit Country:

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

Morgan Wallen

Top Artistët Country:

Luke Combs

Chris Stapleton

Morgan Wallen

Top Artistet Femra të Zhanrit Country:

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group:

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Artistët e Zhanrit Rock:

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Artistët më të mirë latinë:

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Artistët meshkuj më të mirë latinë:

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Artistet femra më të mira latine:

Becky G

Karol G

Rosalia

Top Grupi më i mirë latin:

Banda MS de Sergio Lizarraga

Eslabon Armado

Los Dos Carnales

Top Artistët më të mirë të zhanrit Dance/Electronic:

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Artistët e Krishterë:

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

Top albumet më të mira në Billboard 200:

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top Albumi më i mirë i zhanrit R&B:

Jhene Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Albumi më i mirë i zhanrit Rap:

DaBaby, Blame It On Baby

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Albumi më i mirë i zhanrit Country:

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, Southside

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Albumi më i mirë i zhanrit Rock:

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Albumi më i mirë latin:

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Ultimo Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Albumi më i mirë i zhanrit Dance/Electronic:

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Albumi i Krishterë më i mirë:

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top 100 këngët më të mira:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Broën & Young Thug, “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të dëgjuara:

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Future ft. Drake, “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Ëayne, “wHATS POPPIN”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët me më së shumti shitje:

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

BTS, “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

Megan Thee Stallion, “Savage”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të dëgjuara në radio:

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Brown & Young Thug, “Go Crazy”

Dua Lipa, “Don’t Start Now”

Harry Styles, “Adore You”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top bashkëpunimet më të mira:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Broën & Young Thug, “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne, “WHATS POPPIN”

Top këngët më të mira të zhanrit R&B:

Jhene Aiko ft. H.E.R., “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo, “Intentions”

Chris Brown & Young Thug, “Go Crazy”

Doja Cat, “Say So”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të mira të zhanrit rap:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne, “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion, “Savage”

Top këngët më të mira të zhanrit country:

Jason Aldean, “Got What I Got”

Gabby Barrett, “I Hope”

Lee Brice, “One of Them Girls”

Morgan Wallen, “Chasin’ You”

Morgan Wallen, “More Than My Hometown”

Top këngët më të mira të zhanrit rock:

AJR, “Bang!”

All Time Low ft. blackbear, “Monsters”

Glass Animals, “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear, “my ex’s best friend”

twenty one pilots, “Level of Concern”

Top këngët më të mira latine:

Bad Bunny, “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez, “Dakiti”

Black Eyed Peas & J Balvin, “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd, “Hawai”

Ozuna x Karol G x Myke Toëers, “Caramelo”

Top këngët më të mira në zhanrin Dance/Electronic:

Lady Gaga, “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande, “Rain on Me”

SAINt JHN, “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee, “ily (i love you baby)”

Topic & A7S, “Breaking Me”

Top këngët krishtere:

Elevation Worship ft. Brandon Lake, “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly, “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship, “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson, “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton, “There Was Jesus”

Top këngët më të mira të ungjillit:

Koryn Hawthorne, “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music, “Movin’ On”

Marvin Sapp, “Thank You For It All”

Tye Tribbett, “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott, “Wash Us In The Blood”. / KultPlus.com

The Weeknd fitues i 10-të çmimeve ‘Billboard Music Awards’

Ngjarja “Billboard Music Awards” u rikthye të dielën mbrëma me edicionin më të ri, vetëm shtatë muaj pas shtyrjes së ceremonisë së kaluar si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

The Weeknd, i cili kryesonte me më së shumti nominime, 16 sosh, ishte fituesi i madh i ceremonisë së të dielës duke i fituar gjithsej 10 trofe, përfshirë këtu çmimin kryesor të mbrëmjes “Artisti më i mirë i vitit”. Ylli i njohur kanadez gjithashtu triumfoi në kategoritë “Top 100 Artist” dhe “Top Hot 100 Song”, për hitin e tij të padiskutueshëm “Blinding Lights”.

Këngëtarja me prejardhje kosovare dhe famë botërore, Dua Lipa, nuk arriti të triumfoi në këtë ngjarje, ani pse ishte nominuar në katër kategori të rëndësishme , “Top Female Artist”, “Hot 100 Artist”, “Radio Song” dhe “Radio Song Artist”.

Edhe grupi “BTS” ishte fitues i madh i ceremonisë “Billboard Music Awards”, duke triumfuar në secilën kategori ku ishin nominuar, përfshirë këtu “Top Duo/Group”, “Top Song Sales Artist”, “Top Social Artist” dhe “Top Selling Song”, çmim ky i fituar për hitin e tyre “Dynamite”. Bendi po ashtu e performoi këngën e tyre të fundit “Butter”, e cila u lansua në premten mbrëma.

Edhe artisti latin Bad Bunny arriti të shpërblehet në katër kategori, “Top Latin Artist”, “Top Latin Male Artist”, “Top Latin Album” dhe “Top Latin Song”, kurse reperi i ndjerë Pop Smoke, i fitoi 5 shpërblime post-mortem, përfshirë këtu çmimin “Top Billboard 200 Album” i cili shkoi për incizimin e tij mjaft të suksesshëm, “Shoot for the Stars, Aim for the Moon”. Nëna e tij, Audrey Jackson, i pranoi shpërblimet gjatë mbrëmjes me ç’rast iu drejtua publikut me fjalët: “Faleminderit që e keni nderuar luftëtarin tim të ri”.

Ylli amerikan i muzikës, Pink, e pranoi çmimin special të karrierës “Icon Award”, të cilin ia dhuroi simpatia e fëmijërisë, Jon Bon Jovi. Këngëtarja e njohur dhe shumë e dashur nga publiku gjithashtu e argëtoi publikun me interpretimin e disa prej hiateve të saja më të njohura, si “Just Like a Pill”, “Get the Party Started” dhe “So What”. Kurse momenti më interesant nga performance e Pinkut ishte kur ajo u shfaq në skenë për ta interpretuar këngën e re, “Cover Me in Sunshine”, e shoqëruar nga vajza e saj Willow.

Edhe reperi Drake kishte vendosur t’ia prezantojë publikut djalin e tij, Adonis, në këtë ngjarje, duke e sjellë atë në skenë për ta pranuar shpërblimin special “Artisti i dekadës”. Ai madje ia dedikoi këtë shpërblim të birit 3-vjeçar.

Për ta shënuar përvjetorin e 20-të të albumit të saj debutues, “Songs in A Minor”, i cili u lansua në qershor të vitit 2001, Alicia Keys e dha një performancë speciale ku përfshiheshin disa prej hiteve të saj më të suksesshme, përfshirë këtu këngën “Fallin”.

Ceremonia “Billboard Music Awards” e cila u prezantua nga aktori dhe këngëtari, Nick Jonas, u transmetua live nga teatri “Microsoft” në kanalin “NBC”. /koha/ KultPlus.com

Drake merr çmimin ‘Artisti i dekadës’ në ceremoninë ‘Billboard Music Awards’

Reperi i njohur Drake, në ceremoninë e ”Billboard Music Awards”, do të shpërblehet me çmimin ”Artisti i dekadës”, përcjell KultPlus.

Drake do të nderohet në ngjarjen e cila do të mbahet më 23 maj të këtij viti. Dhe ky çmim për artistin erdhi pasi ai në dhjetë vitet e fundit, i ka pushtuar top-listat muzikore të Billboard-it.

Në garën për çmimin “Artisti i dekadës”, Drake e ka mundur konkurrencën e fuqishme të përbërë nga yje të tillë si, Taylor Swift, Ed Sheeran dhe Bruno Mars. / KultPlus.com

Dua Lipa nominohet për 4 çmime në ‘Billboard Music Awards’

Më në fund është bërë publike lista e plotë e nominimeve për çmimet “Billboard Music Awards 2021”, përcjell KultPlus.

E me publikimn e kësaj liste, sigurisht se nuk do të mungonte as Dua Lipa, e cila këtë vit është e nominuar në katër kategori, si: Top Female Artist, Top Hot 100 Artist, Top Radio Songs Artist dhe Top Radio Song.

Artistë të tjerë me shumë nominime janë edhe DaBaby me 11, Gabby Barrett me 9 dhe Pop Smoke me 10 nominime.

Ndërkaq, fituesit do të shpallen gjatë një ceremonie që do të zhvillohet më 23 maj të këtij viti.

Më poshtë gjeni listën e plotë të nominimeve:

Top Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top New Artist

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Male Artist

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Female Artist

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Duo/Group

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Billboard 200 Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Hot 100 Artist

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Streaming Songs Artist

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Song Sales Artist

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

*Morgan Wallen

The Weeknd

Top Radio Songs Artist

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Social Artist (Fan Voted)

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top R&B Artist

Jhené Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top R&B Male Artist

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top R&B Female Artist

Jhené Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap Artist

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Male Artist

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Female Artist

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Country Artist

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Male Artist

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Female Artist

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Rock Artist

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Latin Artist

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Latin Male Artist

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Latin Female Artist

Becky G

Karol G

Rosalía

Top Latin Duo/Group

Banda MS de Sergio Lizárraga

Eslabón Armado

Los Dos Carnales

Top Dance/Electronic Artist

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Christian Artist

Casting Crowns

Elevation Worship

for KING & COUNTRY

Carrie Underwood

Zach Williams

Top Gospel Artist

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

ALBUM AWARDS

Top Billboard 200 Album

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top R&B Album

Jhené Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Rap Album

DaBaby, BLAME IT ON BABY

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Country Album

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, SOUTHSIDE

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

*Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Rock Album

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Latin Album

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Último Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Dance/Electronic Album

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Christian Album

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top Gospel Album

Koryn Hawthorne, I AM

Tasha Cobbs Leonard, Royalty: Live at the Ryman

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 1

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 2

Kierra Sheard, Kierra

SONG AWARDS

Top Hot 100 Song Presented by Rockstar

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Streaming Song

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Future ft. Drake “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Selling Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

BTS “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

Megan Thee Stallion “Savage”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Radio Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Dua Lipa “Don’t Start Now”

Harry Styles “Adore You”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Collaboration (Fan Voted)

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Top R&B Song

Jhené Aiko ft. H.E.R. “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo “Intentions”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Doja Cat “Say So”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Rap Song

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion “Savage”

Top Country Song

Jason Aldean “Got What I Got”

Gabby Barrett “I Hope”

Lee Brice “One of Them Girls”

*Morgan Wallen “Chasin’ You”

*Morgan Wallen “More Than My Hometown”

Top Rock Song

AJR “Bang!”

All Time Low ft. blackbear “Monsters”

Glass Animals “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear “my ex’s best friend”

twenty one pilots “Level of Concern”

Top Latin Song

Bad Bunny “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez “Dákiti”

Black Eyed Peas & J Balvin “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd “Hawái”

Ozuna x Karol G x Myke Towers “Caramelo”

Top Dance/Electronic Song

Lady Gaga “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande “Rain on Me”

SAINt JHN “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee “ily (i love you baby)”

Topic & A7S “Breaking Me”

Top Christian Song

Elevation Worship ft. Brandon Lake “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton “There Was Jesus”

Top Gospel Song

Koryn Hawthorne “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music “Movin’ On”

Marvin Sapp “Thank You For It All”

Tye Tribbett “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott “Wash Us In The Blood”

Top Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top New Artist

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Male Artist

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Female Artist

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Duo/Group

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Billboard 200 Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Hot 100 Artist

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Streaming Songs Artist

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Song Sales Artist

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

*Morgan Wallen

The Weeknd

Top Radio Songs Artist

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Social Artist (Fan Voted)

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top R&B Artist

Jhené Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top R&B Male Artist

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top R&B Female Artist

Jhené Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap Artist

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Male Artist

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Female Artist

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Country Artist

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Male Artist

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Female Artist

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Rock Artist

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Latin Artist

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Latin Male Artist

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Latin Female Artist

Becky G

Karol G

Rosalía

Top Latin Duo/Group

Banda MS de Sergio Lizárraga

Eslabón Armado

Los Dos Carnales

Top Dance/Electronic Artist

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Christian Artist

Casting Crowns

Elevation Worship

for KING & COUNTRY

Carrie Underwood

Zach Williams

Top Gospel Artist

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

ALBUM AWARDS

Top Billboard 200 Album

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top R&B Album

Jhené Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Rap Album

DaBaby, BLAME IT ON BABY

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Country Album

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, SOUTHSIDE

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

*Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Rock Album

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Latin Album

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Último Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Dance/Electronic Album

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Christian Album

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top Gospel Album

Koryn Hawthorne, I AM

Tasha Cobbs Leonard, Royalty: Live at the Ryman

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 1

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 2

Kierra Sheard, Kierra

SONG AWARDS

Top Hot 100 Song Presented by Rockstar

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Streaming Song

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Future ft. Drake “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Selling Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

BTS “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

Megan Thee Stallion “Savage”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Radio Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Dua Lipa “Don’t Start Now”

Harry Styles “Adore You”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Collaboration (Fan Voted)

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Top R&B Song

Jhené Aiko ft. H.E.R. “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo “Intentions”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Doja Cat “Say So”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Rap Song

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion “Savage”

Top Country Song

Jason Aldean “Got What I Got”

Gabby Barrett “I Hope”

Lee Brice “One of Them Girls”

*Morgan Wallen “Chasin’ You”

*Morgan Wallen “More Than My Hometown”

Top Rock Song

AJR “Bang!”

All Time Low ft. blackbear “Monsters”

Glass Animals “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear “my ex’s best friend”

twenty one pilots “Level of Concern”

Top Latin Song

Bad Bunny “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez “Dákiti”

Black Eyed Peas & J Balvin “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd “Hawái”

Ozuna x Karol G x Myke Towers “Caramelo”

Top Dance/Electronic Song

Lady Gaga “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande “Rain on Me”

SAINt JHN “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee “ily (i love you baby)”

Topic & A7S “Breaking Me”

Top Christian Song

Elevation Worship ft. Brandon Lake “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton “There Was Jesus”

Top Gospel Song

Koryn Hawthorne “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music “Movin’ On”

Marvin Sapp “Thank You For It All”

Tye Tribbett “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott “Wash Us In The Blood”/ KultPlus.com

Dua Lipa shpërblehet edhe me një çmim tjetër, vlerësohet në Billboard 2020

Çmimeve të shumta të Dua Lipës sonte iu shtua edhe ai në Billboard 2020, shkruan KultPlus.

Këngëtarja shqiptare arriti të fitoj çmiminWomen In Music for the Powerhouse”, e që padyshim përbën edhe një sukses tjetër të saj.

Ajo ka shpërndarë fotografi me fustanin e zi, me të cilin kishte performuar në hyrje të organizimit “Billboard 2020”, duke e interpretuar këngën “Boy will be boys” në një version tejet të bukur.

“Kur fustani të shërben si sfond…faleminderit Billboard çmimi Women In Music for the Powerhouse”, ka shkruar Lipa në profilin e saj në twitter.

Ky çmim vie pas sukseseve të Duas në Festivalet e Francës, Spanjës si dhe nominimeve në Grammy. / KultPlus.com

John Legend emocionin me performancë kushtuar gruas së tij dhe humbjes së foshnjës së tyre (VIDEO)

Ditë më parë familja e John Legend përjetoi ndër dhimbjet më të mëdha, duke humbur foshnjën e tyre, përcjellë KultPlus.

Ndërkaq, mbrëmë, ai u shfaq për herë të parë në skenë që nga humbja e fmëijës së tretë, me një performancë në ‘Billboard Music Awards 2020’, performancë kjo e cila iu kushtua gruas së tij përmes këngës ‘Never Break’.

Çifti njoftuan humbjen e djalit të tyre të vogël, të cilin ata e kishin quajtur Jack, në fillim të këtij muaji në Instagram me një seri fotografish bardh e zi në spital.

https://www.youtube.com/watch?v=b1UkquKdJng&ab_channel=NBC

Teigen, 34 vjeçre, u tha fansave se të dy ishin ‘të tronditur’ dhe në ‘dhimbje të madhe’ pasi pësuan abortin.

I veshur tërësisht në të bardha në një piano në Teatrin ‘Dolby’ në Los Angeles, Legend parapriu shfaqjen e tij duke thënë: “Kjo është për Chrissy-n”.

Balada, nga albumi i tij “Bigger Love” i vitit 2020, përfshin tekstin e këngës: “Unë nuk jam i shqetësuar për ne dhe nuk kam qenë kurrë. Ne e dimë se si përfundon historia. Ne kurrë nuk do të ndahemi”. / Kultplus.com

Kelly Clarkson sërish në rolin e prezantueses së “Billboard Music Awards”

Këngëtarja e njohur dhe shumë e talentuar është angazhuar ta prezantojë ceremoninë e famshme të ndarjes së shpërblimeve muzikore, për të tretin vit me radhë, kjo pasi duket që në vitet paraprake, ylli i hitit “Since U Been Gone” e ka bërë një punë të mrekullueshme si prezantuese.

Ceremonia e “Billboard Music Awards” mbahet më 29 prill, në arenën “MGM Grand Garden” në Las Vegas, transmeton Koha.net.

“Jam tejet e emocionuar që do të ribashkohem me familjen time në ‘Billboard’. Më pëlqen shumë të jem pjesë e një ngjarjeje e cila i feston artistët tanë më të mirë, dhe në të njëjtën kohë sjellë shumë argëtim për adhuruesit. Kjo do të jetë një natë për muzikën të cilën nuk duhet ta humbisni,” ka deklaruar Clarkson përmes një mesazhi të postuar në rrjetet sociale.

Në vitin 2019, këngëtarja 37-vjeçare e filloi ceremoninë me një kolazh muzikor të hiteve më të mëdha të atij viti. Ajo e mahniti publikun në sallë dhe atë që po e ndiqte nga shtëpia, me një performancë të këngëve të huaja të cilat i përvetësoi sikur të ishin të sajat.

Ylli i hitit “Behind These Hazel Eyes”, përveç si këngëtare ka filluar të njihet edhe si prezantuese televizive, pasi kohë më parë e lansoi emisionin “The Kelly Clarkson Show” ku realizon intervista të ndryshme me të ftuar të famshëm, por edhe njerëz të zakonshëm. Po ashtu, Clarksonin mund ta shohim edhe si anëtare të suksesshme të talent shout amerikan, “The Voice”. /KultPlus.com