Athina i dedikon një muze Maria Callas-it

Muzeu kushtuar sopranos me famë ndërkombëtare Maria Callas do të hapet në verën e vitit 2023 në Athinë, njoftoi kryebashkiaku i kryeqytetit grek Kostas Bakojanis.

Muzeu, i cili do të inaugurohet me rastin e njëqindvjetorit të lindjes së Callas, do të vendoset “në një ndërtesë të bukur neoklasike në numrin 44 të rrugës Mitropoleos, në zemër të Athinës”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Muzeu pritet të ekspozojë dokumentet audio, regjistrimet e performancave dhe një koleksion unik i disqeve dhe sendeve personale të sopranos së madhe”, thuhet në njoftim.

Objektet e para në koleksionin e Muzeut u blenë nga Bashkia e Athinës në vitin 2000, falë pjesëmarrjes në një ankand ndërkombëtar në Paris.

Më pas arkivi u pasurua falë donacioneve nga e gjithë bota, duke përfshirë edhe ato të Teatro alla Scala në Milano, La Fenice në Venecia dhe Arena di Verona, ku Callas bëri debutimin e saj në Italisht në 1947 .

E lindur në vitin 1923 nga prindër grekë që emigruan në Nju Jork, Callas u kthye për të jetuar në Greqi, ku në 1941 bëri debutimin e saj në Athinë në Operan Kombëtare.

Ajo shpejt arriti famë ndërkombëtare që i dha asaj titullin Divina. Ai vdiq në Paris në vitin 1977 dhe hiri i tij u shpërnda në detin Egje./ KultPlus.com

Angelina Jolie në rolin e këngëtares së operës Maria Callas

Angelina Jolie do të luajë në filmin e radhës të regjisorit të nominuar për Oscar, Pablo Larraín, një biografi për këngëtaren e famshme të operës Maria Callas.

I titulluar “Maria”, filmi “tregon historinë e trazuar, të bukur dhe tragjike të jetës së këngëtares më të madhe të operës në botë, e rijetuar dhe ri-imagjinuar gjatë ditëve të saj të fundit në Parisin e viteve 1970”.

Callas ishte një këngëtare soprano greke me origjinë amerikane dhe një nga këngëtaret më të famshme të operës së shekullit të 20-të. Ajo lindi në Manhatan dhe mori trajnimin e saj për opera në Greqi kur ishte 13 vjeç dhe më vonë u transferua në Itali për karrierën e saj. Gjatë gjithë viteve, ajo u përball me miopinë që i la pothuajse të verbër dhe skandale të shumta në jetën e saj personale dhe profesionale. Ajo pati një rivalitet intensiv me këngëtaren italiane të operës Renata Tebaldi, plus një lidhje me Aristotle Onassis (i cili më vonë u martua me Jacqueline Kennedy Onassis, i cili rastësisht ishte subjekt i filmit të Larraín “Jackie).

Jolie ka thënë se e merr shumë seriozisht paraqitjen me rolin e këngëtares së operës, Marias, dhe se do të mundohet në maksimum që të dalë sa më origjinale, shkruhet në Variety.

Aktorja Angelina Jolie më së fundmi është paraqitur me rol në filmin e Marvel “Eternals” në vitin 2021. Ajo do të kthehet edhe me rolin e Master Tigress, në Kung Fu Panda, në vitin 2024./ KultPlus.com

Jeta ndryshe e Maria Callas zbulohet në letra të pabotuara

Maria Callas u adhurua nga audienca në të gjithë botën, por jeta e saj ka qenë gjithçka përveç se një ëndërr, ajo paska qenë më tragjike nga sa ishte menduar më parë.

Për ta zbuluar atë, janë disa letra të pabotuara, që janë bërë më në fund publike në librin ”Casta Diva: Jeta e fshehur e Maria Callas”, shkruar nga Lyndsy Spence.

Nga korrespondenca e pabotuar, që ndodhet në duart e kësaj autoreje, flitet për abuzime dhe dhunë fizike, një martesë e komplikuar me Giovanni Battista Meneghinin dhe hijet e marrëdhënies me dashurinë e saj të madhe, Aristotel Onasis, i cili e braktisi për Jackie Kennedy.

Spence zbuloi marrëdhënien e vështirë të Callas me nënën, e cila ishte përpjekur ta bënte prostitutë e saj gjatë luftës, me ushtarë gjermanë.

Në një letër drejtuar sekretarit të saj, sopranoja më pas rrëfeu se Meneghini i plaçkiti më shumë gjysmën e parave.

“Unë isha një budallaqe që e besova dhe ai akoma po më mundon”, thotë Callas.

Ndërsa Onasis në më shumë se një rast e kishte droguar atë, kryesisht për arsye seksuale.

Callas vdiq vetëm 53 vjeçe, në 1977, dhe nga materiali i pabotuar i mbledhur nga Spence del gjithashtu informacioni i ri mbi problemet e saj shëndetësore, të cilat ndikuan në performancën e saj në vitet ’60.

Me sa duket ajo vuante nga një sëmundje neuromuskulare, që i shkaktoi edhe humbjen e zërit./ atsh/ KultPlus.com