Kur Françesk Radi solli telefonatën e zemrave me Mariza Ikonomin (VIDEO)

Françesk Radi gjatë karrierës së tij ka kënduar plot hite, por ne sot do të kujtojmë një paraqitje me një emër tjetër që asokohe ishte në fillimin e karrierës së saj.

Dhe duket se bashkëpunimi me Radin, për Mariza Ikonomin ishte një fillim e ogur i mbarë drejt karrierës. Në Festivalin e madh të Fundvitit në Radio Televizionin Shqiptar, në vitin 1994, dyshja erdhën me këngën “Telefonatë zemrash”, shkruan KultPlus.

Tekstin e këngës e shkroi Xhevdet Reshaj ndërsa muzika ishte e Radit, me orkestrim të Edison Misos. Teksti i fuqishëm tregon një lidhje mes vajzës dhe babait të saj, një marrëdhënie gjithmonë shumë e dashur për çdo fëmijë.

Asokohe kënga u pëlqye dhe dëgjohet edhe sot, ndërsa Festivalin e fitoi në fund Mira Konçi.  / KultPlus.com 

‘Tingujt, piano e vjeter kaq prane m’i sjell’ (VIDEO)

”Piano e Vjetër” nga Mariza Ikonomi vazhdon të mbetet ndër këngët shqiptare që kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e muzikës sonë, shkruan KultPlus.

E realizuar prej më shumë se një dekade, ”Piano e Vjetër” është ndër ato këngët që na kthen shumë pas në kohë, e na ngjallë një nostalgji të pashoqe.

Në një intervistë jo shumë kohë më parë, Mariza tregoi se edhe për të si këngëtare, kënga ka një veçanti dhe një simbolikë.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e kësaj këngë të paharrueshme.

Qyteti fle, fle dhe ti zgjuar rri
nate e gjate, shoh pertej, erresire.
E nje ze nga shpirti vjen, filloj e flas,
edhe dyer, dritat nje nga nje i hap,
e filloj kendoj.

Tingujt piano e vjeter kaq prane m’i sjell,
nate behet dite, sketerra behet shprese,
e vazhdoj kendoj.
Cdo mengjes,kengen marr
me notat flas
pershendetje kalimtare, vec pak muzike.

Vec nje fllad muzike kur te vjen nga larg
shuan gjithe trishtimin, dhimbja mbetet pas
vetem kur kendoj.
Tingujt piano e vjeter kaq prane m’i sjell,
lotet derdhin shi, pas tyre lind nje diell,
vetem kur kendoj.

E ti qan, psheretin endrren largon.
Vetem je, si une sot, pianon hap.
Notat thurrin tinguj, gjithe qytetin zgjojne,
ne k’te nate dhe yjet bashke me ne jetojne, me ne jetojne.
E nje ze nga shpirti vjen, filloj, kendoj,
muziken ndjej e me te jetoj, kur kendoj
.

Vetem kur te prek ty ndjej se n’jeten time jam
vetem kur te prek jeten marr.
Tingujt sa degjoj, e muziken ndjej, e me te jetoj,
kur kendoj.
Vec nje fllad muzike kur me vjen nga larg
muziken ndjej e me te jetoj,
kur kendoj.tinguj pjano vjete
r… / KultPlus.com

“Tingujt piano e vjetër kaq pranë m’i sjellë” (VIDEO)

Një prej këngëve të Mariza Ikonomit është legjendare, dhe dallohet prej tjerave.

E realizuar para më shumë se dhjetë viteve, “Piano e Vjetër” e Mariza Ikonomit është nga ato këngët që ka domethënie për secilën zemër që e dëgjon.

Jo një këngë e zakonshme, por një melodi së cilës mjeshtërisht i është puthitur një tekst i mirë, dhe një melodi e lehtë.

Mariza, një zë për të cilin nuk ka nevojë për shumë komente, pos faktit që mbetet ndër vokalistet më të mira shqiptare, ka sjellë këtë këngë për ta lënë përgjithmonë në zemrat e dëgjuesve dhe adhuruesve të saj.

Në një intervistë jo shumë kohë më parë, Mariza tregoi se edhe për të si këngëtare, kënga ka një veçanti dhe një simbolikë.

Ne po e sjellim sonte këngën e cila qoftë në kitarë a në piano, asnjëherë nuk vjen më e mirë për veshin tonë sesa kur këndohet nga vetë Mariza. / KultPlus.com