“Të gjithë jemi yje, dhe e meritojmë të shkëlqejmë”

Norma Jean Baker u lind si vajza e prerëse filmit pamartuar Gladys Pearl Baker. Nëna e saj punësuar e ka shit në fillim për pak para te fqinjët, Bolenders. Pas një përpjekje dështuar, rritet ajo në familja kujdes dhe një shtëpi fëmijëve. Më vonë Marilyn punon në një fabrikë municioneve dhe si fotomodele.

Marilyn Monroe ishte martuar tre herë. Pas një martesës rinore me James Dougherty 19 qershor 1942-1946 tani 1954 me bejsbollistin Joe DiMaggio dhe 1956-61 me shkrimtarin Arthur Miller. Së pari herë u martua ajo me 16 vjet. Edhe dy martesët e mëtejshme përmbushjet e shpresuar nuk iu sjell. Me shumë mundësi e kërkoj ajo në burrët e saj gjithherë babain, që ajo kurrë nuk e ka pasur.

“Vazhdo të buzëqeshësh. Është një gjë e bukur dhe ka shumë gjëra për t’iu buzëqeshur.”

“Nëse do të ndiqja të gjitha rregullat, kurrë nuk do të arrija atë që doja.”

“Vetëm pse ke dështuar një herë nuk do të thotë që do të dështosh në çdo gjë.”

“Të gjithë jemi yje, dhe e meritojmë të shkëlqejmë.”

“Karriera është e mrekullueshme, por nuk mund ta përqafosh në një natë të ftohtë.”

“Një gruaje nuk i nevojitet dikush që nuk i nevojitet ajo.”

“Ndonjëherë gjërat e mira shkatërrohen, për t’iu lënë vend gjërave edhe më të mira.”

“Të gjithë duhet të fillojmë të jetojmë para se të plakemi. Frika është e parëndësishme. Mirëpo pendimet janë reale.” /KultPlus.com

‘Në qoftë se e bën një vajzë për të qeshur, ti i ke dhënë asaj gjithçka’

Nga: Marilyn Monroe

Përktheu: Roland Gjoza

Jam e mirë, por nuk jam engjëll
bëj mëkate, por
nuk jam djall. Jam një vajzë e vogël
në një qytet të madh
që përpiqet të gjejë
një djalë
që do ta dashurojë

* * *

Jam një vajzë e zgjuar që puth,

por nuk bie
në dashuri
dëgjoj,

por nuk besoj
largohem

para se dashuria të më lërë

* * *

Në qoftë se e bën një vajzë për të qeshur
Ti i ke dhënë asaj gjithçka

* * *

Dashnor i vërtetë është një burrë
që mund të shkaktojë të dridhura
edhe kur të puth në ballë, edhe kur qesh bukur
brenda syve të tu,
edhe kur shfaqet
si yll
në hapësirën tënde pa yll

* * *

Është më mirë të jesh e palumtur vetëm
Se sa e palumtur me të tjerë

* * *

Ne mund t’i provojmë të gjitha në jetë
përpara se të bëhemi të moshuara.
Frika është marrëzi. Të tjerat
janë keqardhje. /KultPlus.com

circa 1954: American film actress Marilyn Monroe (Norma Jean Mortenson or Norma Jean Baker, 1926 – 1962). (Photo by Baron/Getty Images)

I ruajti për 60 vite, flokët e Marilyn Monroe shiten me çmim marramendës

             

Një pjesë e flokëve të Marliyn Monroe do të shiten për 16.500 Dollarë. Kanë kaluar 60 vite pasi janë prerë nga aktorja. Flokët janë ruajtur nga parukjeri i Monroe, i cili nga që viti 1958 e derisa bukuroshja ndërroi jetë, është kujdesur për imazhin e saj.

Kenneth Battelle, i cili ka ndërruar jetë në vitin 2013, mësohet se ka koleksionuar rreth 35 variacione, sa herë që aktorja vendoste të ndryshonte stilin e flokëve. Sipas mediave, parukjeri disa prej tufave të flokëve ja ka dhuruar miqve të tij më të ngushtë.

Ai i kishte vendosur flokët në një kornizë xhami të projektuar posaçërisht për to. Korniza mban datën 14 Qershor 1959 dhe në xham është i shënuar numri i telefonit i Battelle. Bashkëngjitur është një tjetër kornizë me imazhin e biondes seksi, e cila do ti dhurohet blerësit. /KultPlus.com