Trump: Ne ndaluam vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i ShBA-ve, Donald Trump në një kampanjë në Karolinën Veriore tha se ai mund të jetë i i kualifikuar për ta fituar çmimin Nobel për Paqe.

Kjo pasi, sipas tij, ai arriti të ndaloj vrasjet masive që po bëhen që disa dekada mes Serbisë dhe Kosovës, transmeton KultPlus.

“Tregimi tjetër, unë jam i sigurt se jam i kualifikuar për çmimin Nobel për Paqe. Ne po ndalojmë vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë. Ata kanë vrarë vetën për shumë vite. Ata po ndalojnë së vrari. Unë ju thash miq le të bashkohemi”, u shprehë Trump, shkruan “Yahoo”.

Presidenti i ShBA-ve këtë muaj u nominua për çmimin Nobel për Paqe pasi arriti të nënshkruajnë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë./KultPlus.com

Biden: Kosova duhet të jetë shtet i pavarur, jo pjesë e Serbisë (VIDEO)

Kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tha se Kosova duhet të jetë një shtet i pavarur, e jo pjesë e Serbisë.

Këtë koment e dha në Wilmington, të premten, derisa po mban një fjalim para zgjedhjeve presidenciale.

Në një pyetje të një gazetari për Marrëveshjen në Washington, ai ka thënë se nuk di cila është marrëveshja porse Kosova, duhet të jetë e pavarur.

“Nuk e di cila është marrëveshja. Ajo çka argumentoj në lidhje me Kosovën dhe Serbinë është se – Kosova duhet të jetë shtet i pavarur, jo pjesë e Serbisë”, tha Bideni. / KultPlus.com