Biden pas dënimit të Mladiqit: Ky është vendim historik, ata që kryejnë krime do të mbajnë përgjegjësi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka reaguar pas konfirmimit të dënimit me burgim të përjetshëm ndaj kriminelit, Ratko Mlladiq, duke e quajtur këtë vendim historik.

Biden përmes një deklarate me shkrim, tha se vendimi i sotëm tregon se ata që kryejnë krime të tmerrshme do të mbajnë përgjegjësi.

Pothuajse 26 vjet më parë, Ratko Mladiq urdhëroi ekzekutimin e rreth 8,000 burrave dhe djemve të paarmatosur në Srebrenicë. Ai gjithashtu udhëhoqi një rrethim brutal shumë-vjeçar të Sarajevës dhe ishte përgjegjës për shumë krime të tjera. Mekanizmi Ndërkombëtar i Apelit i Kombeve të Bashkuara për Gjykatat Penale në Hagë konfirmoi sot dënimin e tij për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte. Ky verdikt historik tregon se ata që kryejnë krime të tmerrshme do të mbajnë përgjegjësi. Ai vendim gjithashtu përforcon vendosmërinë tonë të përbashkët për t’i parandaluar mizoritë e ardhshme kudo në botë”, tha Biden, përcjellë Shtëpia e Bardhë./sinjali/ KultPlus.com

Presidenti Biden ndanë vaksina për Kosovën

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden në emër të SHBA-së ka vendosur të dhurojë një numër të rëndësishëm të vaksinave për shtetin e Kosovës, përcjell KultPlus.

Lajmi u bë i ditur në faqen zyrtare të presidentes Osmani.

Më poshtë mund të lexoni statusin e plotë të Osmanit.

Më 19 mars 2021, i kam shkruar Presidentit Biden duke kërkuar mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për dhurimin e vaksinave në kohën kur Kosova ishte i vetmi shtet në Evropë që ende nuk kishte filluar administrimin e tyre. Më 19 Prill 2021 Presidenti Biden u përgjigj pozitivisht në të cilën ai u zotua për ta trajtuar kërkesën tonë rreth vaksinave. Sot, ne jemi të lumtur të njoftojmë se Presidenti Biden, në emër të SHBA-ve, ka vendosur të dhurojë një numër të rëndësishëm të vaksinave COVID-19 për Republikën e Kosovës.

Dua të shpreh mirënjohjen time më të thellë për Presidentin Biden për këtë gjest bujar dhe për dhurimin e vaksinave COVID-19 për Republikën e Kosovës pas kërkesës së adresuar atij në muajin mars. Njoftimi zyrtar i sotëm është tjetër dëshmi e mbështetjes së palëkundur që vendi ynë e gëzon historikisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Presidenti Biden ka qenë gjithmonë mik i Kosovës dhe ky donacion ilustron kujdesin dhe konsideratën e pakursyer që ai vazhdon të tregojë ndaj popullit tonë. Në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës e falënderoj përzemërsisht.

Kosova dhe institucionet tona vazhdojnë të mbeten të palëkundura në orientimin Euro-Atlantik dhe të njëjtën politikë e kanë ndjekur edhe në sigurimin e vaksinave.

Zoti e bekoftë Kosovën dhe aleatin tonë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës./ KultPlus.com

Joe Biden u premtoi amerikanëve birrë falas, por me një kusht

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden u ka premtuar qytetarëve amerikanë birrë falas me kusht që të paktën 70% e tyre të vaksinohen kundër COVID-19 me dozën e parë deri më 4 korrik, përcjell KultPlus.

Fabrika e birrës Anheuser-Busch, e cila gjithashtu zotëron fabrikën e birrës Budëeiser, njoftoi se është bashkuar me Shtëpinë e Bardhë me këtë rast.

Sipas njoftimit të tyre, 200,000 amerikanë do të marrin një raund falas me birrë nëse vaksinohen dhe nëse janë 21 vjeç e sipër.

Përveç fabrikës së birrës, aksionit iu bashkua edhe marka e famshme amerikane e ëmbëlsirave Krispy Kreme, e cila gjithashtu do të dhurojë produktet e saj për amerikanët që janë vaksinuar. / KultPlus.com

Biden do t’i dhurojë botës 80 milionë vaksina

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka bërë të ditur se Shtetet e Bashkuara do të ndajnë 20 milionë doza shtesë të vaksinave COVID-19 për botën në gjashtë javët e ardhshme.

Dozat do të vijnë nga prodhuesi ekzistues i SHBA i rezervave të vaksinave Pfizer, Moderna ose Johnson & Johnson.

“Ne e dimë që Amerika nuk do të jetë kurrë plotësisht e sigurt derisa pandemia që po ndizet globalisht të jetë nën kontroll,” tha Biden në Shtëpinë e Bardhë, raporton AP, transmeton KlanKosova.tv

Njoftimi vjen mbi angazhimin e mëparshëm të administratës së Biden për të ndarë rreth 60 milionë doza të vaksinës AstraZeneca, e cila nuk është ende e autorizuar për përdorim në SHBA, deri në fund të qershorit.

Shtetet e Bashkuara janë përballur vazhdimisht me presion për të ndarë më shumë nga rezervat e tyre të vaksinave me botën pasi interesi për vaksinat është zbehur në vend./klankosova/ KultPlus.com

Joe Biden do të propozojë rritje taksash për të pasurit për ta financuar edukimin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, raportohet se do të propozojë rritje të taksave për shtresën më të pasur të amerikanëve.

Propozimi do ta rriste shkallën më të lartë margjinale dhe do t’i shtonte taksat ndaj fitimit në investim për personat e pasur, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Lajmi për këtë propozim shkaktoi shitje masive me çmime të ulëta në “Wall Street”, ndërsa indekset kryesore pësuan rënie gjatë sesionit tregtar të së enjtes.

Shtëpia e Bardhë tha se Plani Amerikan për Familjen, të cilin presidenti Biden pritet ta paraqesë të plotë javën e ardhshme, nuk do t’i prekë familjet që kanë më pak se 400.000 dollarë të ardhura në vit.

“Mendimi i tij është që rritja duhet të jetë në shpinën e amerikanëve më të pasur që mund ta përballojnë atë dhe në shpinën e korporatave dhe bizneseve që mund ta përballojnë atë”, tha sekretarja për Medie e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Sipas gazetave “New York Times” dhe “Bloomberg”, me propozimin e ri do të rritet taksa margjinale në të ardhura nga 37 në 39.6 për qind. Ky propozim do të ishte ndryshim i madh me politikat e ish-presidentit Trump, i cili në vitin 2017 ua uli taksat atyre që i kishin të ardhurat më të larta. Propozimi i presidentit Biden pritet të kundërshtohet nga Republikanët në Kongres. Ndonëse Demokratët kanë një shumicë të thjeshtë, edhe ata mund të mos e përkrahin planin njëzëri. / KultPlus.com

​Biden: Tërheqja e Turqisë nga Konventa e Stambollit është zhgënjyese

Presidenti i SHBA-së Joe Biden vlerësoi sot tërheqjen e Turqisë nga Konventa e Stambollit për të Drejtat e Grave si thellësisht zhgënjyese dhe si një hap prapa në përpjekjet për të ndaluar dhunën ndaj grave.

Vendet duhet të punojnë për të forcuar dhe rinovuar angazhimin e tyre për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave, në vend që të hedhin poshtë traktatet ndërkombëtare të krijuara për të mbrojtur gratë dhe për t’i bërë autorët e krimeve të përgjegjshëm, tha Biden në një deklaratë.

Ky është një hap dekurajues prapa për lëvizjen ndërkombëtare për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave në nivel global, theksoi Biden, raporton Reuters.

Turqia u tërhoq dje nga Konventa e Stambollit për të Drejtat e Grave, e cila synon të mbrojë gratë nga dhuna.

Siç thuhet, vendimi për t’u larguar nga Konventa e Stambollit u mor në një kohë kur numri i grave të vrara është rritur për vite me radhë, gjë që shkaktoi indinjatë të organizatave për mbrojtjen e të drejtave të grave dhe kritika ndaj Bashkimit Evropian./ KultPlus.com

Rubla ruse në rënie pas fjalimit të presidentit amerikan Joe Biden

Rubla ruse ra në vlerën 74 kundrejt dollarit. Gjithashtu ranë edhe bonot e thesarit pasi presidenti amerikan Joe Biden tha se homologu i tij rus Vladimit Putin do të “paguajë çmimin” e përpjekjeve për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane të 2020-tës. Tregu rus po ndikohet prej muajsh nga rreziku i sanksioneve të reja ndaj Moskës, dhe komentet e fundit i forcuan shqetësimet për ndëshkime të reja.

Rubla ra me 1.4%, në vlerën 73.90 në këmbim të një dollari amerikan, ndërsa pak më parë kishte arritur vlerën 74, në dallim nga 72.53 që arriti të martën, pika më e fortë kjo për gati shtatë muajt e fundit.

Përkundër Euros, rubla u dobësua me 1.4%, në vlerën 87.97, duke iu larguar kështu vlerës së mëparshme prej 86.5150, më e forta që nga muaji gusht.

Shitja e rublës u intensifikua pasi Presidenti Biden u citua nga kanali ABC News të ketë thënë se Putini do të vuajë pasojat për drejtimin e përpjekjeve për t’i dhënë fitoren në zgjedhjet amerikane ish-Presidentit Donald Trump.

Ndikimi gjeopolitik tek rubla mbetet domethënës. Kursi i rublës ishte rreth 61 për një dollar në fillimin e vitit 2020, kur çmimet e karburantit ishin për herë të fundit pranë çmimit të tanishëm, 68 dollarë për fuçi.

“Do të ketë më shumë sanksione; kjo është e qartë. Pyetja është sa të ashpra?”, tha Peter Kisler i kompanisë North Asset Management.

Zoti Kisler tha se Uashingtoni mund të vendosë sanksione kundër blerjes së bonove të thesarit OFZ në rubla nga bankat amerikane, drejtpërdrejt nga ministria ruse e financave.

“Do të ishte e mjaftueshme për një rënie të mirë të rublës”, tha zoti Kisler, duke parashikuar se banka qendrore ruse do të ndërhynte për të stabilizuar monedhën nëse do të ishte e nevojshme.

Ministri rus i Financave Anton Siluanov tha se do të ishte për të ardhur keq nëse të huajt ndalonin së bleri borxhin e Rusisë, por Moska do të gjente mënyra për të financuar kostot e saj.

Fitimet në bonot 10-vjeçare OFZ të Rusisë, të cilat zhvendosen në të kundërtën e çmimeve të tyre, u rritën në 6.9%, niveli më i lartë që nga prilli 2020, me pritshmërinë tashmë se banka qendrore së shpejti do të fillojë rritjen e normave të interesit.

Një anketim i agjensisë së lajmeve Reuters këtë javë tregoi se banka qendrore pritej ta mbante normën bazë në 4.25% të premten. Por disa analistë, përfshirë huadhënësin më të madh rus Sberbank, tani presin një rritje të normës këtë javë.

Indekset e aksioneve ruse gjithashtu vazhduan të pësojnë humbje pas komenteve të Presidentit Biden. /insajderi.org/ KultPlus.com

Biden shpall katastrofën natyrore prej stuhisë së dëborës në Texas

Presidenti amerikan Joe Biden ka shpallur sot gjendjen e katastrofës natyrore në Texas, duke i hapur rrugë dërgimit të fondeve dhe ndihmës në shtetin amerikan të goditur nga stuhia vrasëse e dëbores.

Energjia elektrike është duke u rikthyer në Texas dhe temperaturat pritet të rriten por më shumë se 10 milionë njerëz ende përballen me defekte të rrjetit elektrik dhe të sistemit të ujit të pijshëm.

Biden tha se do të vizitojë Texas kur prezenca e tij të mos jetë pengesë për përpjekjet e ndihmës e shpëtimit.

Rreth 60 vdekje në të gjithë Shtetet e Bashkuara i janë atribuar stuhisë dimërore.null

Në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë thuhej sot se presidenti Biden “ka urdhëruar asistencë federale për shtetin e Texas, në ndihmë të përpjekjeve vendore, në zonat e përfshira nga stuhitë dimërore”.

“Asistenca do të përfshijë grante për strehim të përkohshëm, riparime shtëpiake, hua me kosto të ulët për dëmet e shtëpive të pasiguruara dhe programe të tjera ndihme për individët dhe bizneset e prekura nga katastrofa”.

Përveç të tjerave, stuhia dimërore ka ndërprerë furnizimin me ujë në qytetin Jackson, Mississippi – ku banojnë rreth 150,000 njerëz – si dhe në një zonë të madhe të shtetit Tennessee duke përfshirë qytetin e Memphis, me 651,000 banorë.

Deri dje, rreth 180,000 shtëpi e biznese nuk kishin energji elektrike në Texas ndërsa në të gjithë SHBA, shifra llogaritej në 3.3 milionë njerëz. /express/ KultPlus.com

Biden: Vini maskën pasi përbën një gjest patriotik

Vendose maskën, bëje për veten, për familjen tënde dhe për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi veshja e saj përbën një gjest patriotik, deklaroi presidenti amerikan, Joe Biden.

Këtë deklaratë Biden e bëri gjatë një vizite në një fabrikë të Pfizer në Michigan.

“Kjo administratë drejtohet nga shkenca sepse nuk ka asnjë mur për t’u mbajtur kundër pandemisë”, shtoi ai.

“Paraardhësi im, Donald Trump, nuk urdhëroi numrin e duhur të vaksinave”, shtoi ai./ KultPlus.com

Biden i dërgon telegram urimi Osmanit për ditën e Pavarësisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, i ka dërguar një telegram urimi ushtrueses së detyrës së presidentes Vjosa Osmani, me rastin e 13-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Në këtë letër Biden tha se SHBA-të mezi presin të punojnë me qeverinë e re në rrugën drejt integrimit në Bashkim Evropian,.

Ai  shtoi se ka shumë punë për të bërë drejt arritjes së një marrëveshje për normalizim të raporteve me Serbinë që në qendër do të ketë njohjen reciproke.

Bashkangjitur e gjeni telegramin e plotë të Biden dërguar Osmanit./ KultPlus.com

Zonja e Parë, Jill Biden sjell Shën Valentinin më herët në Shtëpinë e Bardhë

Zonja e pare Jill Biden ka një dashuri për popullin e saj amerikan.

Ajo ka zbukuruar zemrat gjigande rozë, të bardha dhe të kuqe që mbajnë thirrje për “unitet”, “shpresë” dhe “dashuri”, që kanë zbukuruar sot Shtëpinë e Bardhë, shkruan Associatet Press, transmeton KultPlus.

“Unë thjesht doja një gëzim,” u tha zonja e parë gazetarëve gjatë një vizite të befasishme në oborrin e Shtëpisë së Bardhë ku ishte së bashku me burrin e saj, tashmë president Joe Biden.

“Unë mendoj se gjërat kanë qenë kështu – me pandeminë – të gjithë ndihen pak poshtë, kështu që është vetëm pak gëzim, pak shpresë, kaq”, ka thënë tutje zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zemrat e përmasave të mëdha të zbukuruara, gjithashtu me fjalë të tilla si “mirësia”, “shërimi” dhe “dhembshuria”, synohet të shihen nga miliona amerikanë gjatë Ditës së Dashuruarve me 14 shkurt.

Ata janë ngritur pas kamerave të vendosura për fotografitë e drejtpërdrejta të reporterëve të Shtëpisë së Bardhë dhe do të shfaqen dukshëm në kanalet e lajmeve në të gjithë Amerikën gjatë gjithë ditës. Njëra nga zemrat u nënshkrua, “Dashuria, Jill”.

Zyra e saj tha në një deklaratë: “Siç mund ta dini, zonja e parë njihet për sensin e saj të humorit, dashurinë për të papriturat dhe festimin e traditave, veçanërisht me familjen e saj. Dita e Shën Valentinit ka qenë gjithmonë një nga festat e saj të preferuara”.

Presidenti u tha gazetarëve se Dita e Shën Valentinit është dita e preferuar e zonjës së parë.

I pyetur se si do ta shtrinte atë “histori dashurie” te populli amerikan në një kohë kur kaq shumë vuajnë për shkak të pandemisë së koronavirusit, Biden tha, “tregoju atyre se ka shpresë, thjesht duhet të qëndrosh i fortë”./ KultPlus.com

Biden: Nuk doja të bëhesha president, por ragbist!

Kur isha i ri nuk ëndërroja të bëhesha president, por të luaja si sulmues në ragbi, në NFL, liga profesioniste e futbollit amerikan, deklaroi presidenti amerikan, Joe Biden në intervistën e tij të parë televizive në CBS, me rastin e ngjarjes sportive të vitit në SHBA, Super Bowl.

“Unë kisha një ëndërr në sirtar dhe nuk duhej të isha president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por duhej të isha një sulmues i NFL-së”, theksoi ai.

Biden luajti futboll amerikan në shkollën e mesme në Delaware dhe në vitin 2008 ish-trajneri i tij zbuloi për “New York Times” që Biden ishte një nga më të mirët në ekip dhe, në rolin e tij, më i miri që kishte parë ndonjëherë në 16 vjet karrierë.

Biden ka luajtur edhe në ekipin e Universitetit të Delaware./atsh/ KultPlus.com

Letra e Biden për Vuçiqin ku i kërkon ta njohë Kosovën e përkthyer në shqip

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden dje i dërgoi një letër presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq ku i kërkoi që ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Kjo letër mori reagime të shumta në shtetin serb.

Më poshtë keni letrën e përkthyer në Gjuhën Shqipe:

Shkëlqesisë së tij Aleksandar Vuçiq, President i Republikës së Serbisë Beograd

I nderuar Z. President: Në emër të popullit Amerikan, ju shpreh urimet e mia të përzemërta juve dhe bashkëqytetarëve tuaj ndërsa festoni ditën kombëtare të Serbisë më 15 Shkurt. Ndërsa përkujtojmë 140 vjet partneritet midis dy vendeve tona, Shtetet e Bashkuara mbajnë angazhimin e tyre të qëndrueshëm për të promovuar bashkëpunimin ekonomik, stabilitetin rajonal dhe vlerat demokratike. Në emër të popullit Amerikan, ju shpreh urimet e mia të përzemërta juve dhe qytetarëve tuaj të tjerë ndërsa festoni ditën kombëtare të Serbisë më 15 Shkurt. Ndërsa përkujtojmë 140 vjet partneritet midis dy vendeve tona, Shtetet e Bashkuara mbajnë angazhimin e tyre të qëndrueshëm për të promovuar bashkëpunimin ekonomik, stabilitetin rajonal dhe vlerat demokratike. Ne mbetemi të palëkundur në mbështetjen tonë për qëllimin e Serbisë për integrimin evropian dhe ju inkurajojmë që të vazhdoni të bëni hapa të fortë përpara për të arritur atë qëllim – duke përfshirë krijimin e reformave të nevojshme dhe arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit me Kosovën të përqendruar në njohjen reciproke. Fuqia e marrëdhënies sonë është e ndërtuar mbi një histori të thellë të lidhjeve njerëz me njerëz, duke luftuar si aleatë në të dy Luftërat Botërore dhe ne çmojmë kontributet e mëdha që serbët i kanë dhënë shoqërisë amerikane në shumë fusha. Ne gjithashtu vlerësojmë bashkëpunimin tonë të ngushtë në luftimin e pandemisë COVID-19 ndërsa bashkërisht përballemi me këtë sfidë të paparë globale. Unë pres që të punoj me ju për të thelluar lidhjet e miqësisë midis vendeve tona dhe për të forcuar marrëdhëniet midis Serbisë dhe Shteteve të Bashkuara. Ju uroj ju dhe popullit të Serbisë një festë të gëzueshme. Sinqerisht, Joseph R. Biden Jr. / KultPlus.com

Joe dhe Jill Biden ndanë sekretin e një martese të lumtur

Presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe bashkëshortja e tij Jill Biden janë së bashku tash e 43 vite, shkruan People.

Mirëpo, ata ia kanë dalë t’i shpëtojnë stuhive të shumta e “motit” të paqëndrueshëm, duke vazhduar ta shikojnë njëri-tjetrin me të njëjtën dashuri e shkëlqim në sy, si në fillimet e tyre.

Por, cili është sekreti i një martese të lumtur, që i mbijeton gjithçkaje?

Në një intervistë për “People”, Joe tregon se sekreti i martesës së tyre është komunikimi. Ata flasin për gjithçka dhe i ndajnë të gjitha ëndrrat me njëri-tjetrin.

“Shumë thonë që martesa duhet të jetë 50 me 50, por unë them që ndonjëherë duhet të jetë 70 me 30. Sepse faleminderit Zotit, kur ndihem keq, ajo më sjell në vete dhe e njëjta gjë ndodh kur ajo ndihet keq.

Çelësi i një martese të suksesshme është të ndash ëndrrat me njëri-tjetrin. Edhe pse kemi kaluar ulje, ngritje, tragjedi dhe humbje, ne besojmë tek shprehja që çfarë të vret të bën më të fortë”- u shpreh Joe Biden.

Rikujtojmë se Biden është zyrtarisht Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pas certifikimit të votave elektorale nga Kongresi Amerikan.

Kamala Harris është zyrtarisht zëvendës presidentja, ndërsa Trump ka mbyllur këtu kapitullin e tij. Zv. presidenti Mike Pence njoftoi certifikimin e Biden, i cili mori shumicën e votave./Lajmi.net/ KultPlus.com

Djali i Bidenit do të publikojë libër për betejën e tij me drogën

Djali i presidentit amerikan, Hunter Biden së shpejti do të publikojë një libër me përpjekjet e tij kundër stubtancave narkotike, transmeton KultPlus.

Libri do të quhet “Beautiful Things” (“Gjëra të bukura”) dhe do të publikohet më 6 prill.

Kopertina e librit që do të publikohet në prill

Titulli i këtij libri i referohet një shprehjeje që ai dhe vëllai i tij e përdornin pas diagnostikimit të Beua Biden – djalit tjetër të presidentit – me kancer në tru në vitin 2015. Këtë shprehje e përdornin me qëllim që të theksonin se çfarë është e rëndësishme në jetë.

Hunter Biden ka qenë disa herë i sulmuar nga ish-presidenti amerikan, Donald Trump, ndërsa financat e tij kanë qenë objekt hetimi nga Departamenti i Drejtësisë.

Në njërin nga debatet më të fundit presidenciale në vjeshtë, Joe Biden e mbrojti të birin nga sulmet e Trumpit. “Djali im, si shumë njerëz, si shumë njerëz që njihni në shtëpi, ka pasur problem me drogën”, deklaroi ai.

“Ai e ka tejkaluar atë. E ka rregulluar. Ka punuar për të dhe jam krenar me të. Jam krenar me të birin tim”, tha Joe Biden.

Ndryshe, Hunter Biden është avokat dhe ish-lobues, puna e të cilit ka qenë ndihmë që çoi drejt hetimeve të para kundër Trumpit. /express/ KultPlus.com

Dy vogëlushët rikrijuan fotografi të çiftit Obama gjatë inaugurimit të Presidentit Joe Biden

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama, në një postim në Instagram ka shpërndarë disa foto të dy fëmijëve.

Nga postimi i saj që u bë, bëri nam të madh në rrjetet sociale.

Fëmijët Ryleigh dhe Zayden të cilët kanë rikrijuar veshjet dhe fotografinë e çiftit Obama gjatë inaugurimit të Joe Biden si President i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Një gjë e tillë e ka emocionuar ish-Zonjën e Parë e cila ka shpërndarë fotografinë e tyre edhe në Twitter.

Michell, në postimin e saj në Twitter ka shkruar: “Ryleigh & Zayden, e keni realizuar mrekullueshëm”, ku edhe ka bashkangjitur fotografitë fort të lezetshme të këtyre dy vogëlushëve./KultPlus.com

Leonardo DiCaprio i shkruan letër Joe Bidenit

Leonardo DiCaprio i ka nënshkruar letër të hapur Presidentit të ri të Amerikës, Joe Biden duke e nxitur atë që ta konsiderojë si prioritet krizën klimatike.

Javën e kaluar, Presidenti Biden ktheu Shtetet e Bashkuara në Marrëveshjen e Parisit – një pakt ndërkombëtar për ta luftuar ndryshimin klimatik. Në vitin 2017, Donal Trump e kishte tërhequr Amerikën nga ajo marrëveshje.

“Tani është koha për ne që të ballafaqohemi me krizën klimatike”, ka shkruar DiCaprio në llogarinë e tij në rrjetin social Instagram. “Sot, unë bashkohem me udhëheqësit botërorë nga biznesi, qeveria, puna dhe lëvizja mjedisore, duke i bërë thirrje Presidentit @JoeBiden të jetë udhëheqësi i klimës që na duhet dhe që e kërkon shkenca,” shtoi ai.

Në këtë postim, DiCaprio e bashkëngjiti letrën e tij drejtuar presidentit Biden, e cila u nënshkrua nga figura të shquara të industrisë së showbizit, klimës dhe shkencës.

“Punët që na presin janë të mëdha: nevoja për ta trajtuar krizën shkatërruese globale të shëndetit dhe krizat ekonomike, dhe nevoja për të bashkuar amerikanët për ta bërë këtë, është urgjente”, shkruhej në këtë letër. “Ndërsa shërohemi nga Covid-19 dhe rindërtojmë ekonominë globale, duhet të veprojmë edhe ndaj ndryshimeve klimatike. Në fakt, këto nuk janë misione të ndara; ato janë një dhe e njëjta. Kjo është dekada më vendimtare në historinë njerëzore për t’u përballur me krizën e klimës. Ju mund të kujtoheni si ‘presidenti i klimës’ që e çoi njerëzimin larg shkatërrimit. Ju mund t’i transformoni sistemet e energjisë në botë nga lëndët djegëse fosile në energji të pastër, ndërsa gjithashtu krijoni një bollëk të vendeve të punës, duke zvogëluar ndotjen e dëmshme dhe duke trajtuar pabarazinë ekonomike, racore dhe shëndetësore në proces. Zgjedhja për të bërë udhëheqje të guximshme na lejon të rikthehemi më mirë dhe më fuqishëm, duke ecur përpara drejt një bote të re të cilën mund të krijojmë së bashku. Duke u ribashkuar me Marrëveshjen e Parisit në ditën e parë të detyrës si president, ju i keni kthyer Shtetet e Bashkuara në drejtimin e duhur. Por, siç e keni deklaruar edhe ju, kjo nuk është e mjaftueshme dhe ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për ta luftuar krizën klimatike”, ka përfunduar DiCaprio.

Ylli i kinematografisë ka qenë i zëshëm gjatë gjithë karrierës së tij, për problemet lidhur me ndryshimet klimatike. Ai e themeloi një fondacion në vitin 1998 me qëllimin për “t’i mbrojtur vendet e fundit të egra të botës”

Në 2019, DiCaprio takoi aktivisten për ndryshimet klimatike, adoleshenten Greta Thunberg, duke ju drejtuar asaj si ‘udhëheqësja e kohës tonë’.

“Historia do na gjykoj për atë që bëjmë sot për të garantuar që gjeneratat e ardhshme të mund ta shijojnë të njëjtin planet të jetueshëm të cilin ne e kemi marrë të mirëqenë. Shpresoj që mesazhi i Gretës të jetë një thirrje zgjimi për udhëheqësit botërorë kudo, që koha për mosveprim ka mbaruar”, kishte deklaruar aktori i njohur hollywoodian. /Koha.net / KultPlus.com

Brenda Zyrës Ovale të sapo dekoruar të Joe Biden

Shtypi mori një vështrim të parë të Zyrës Ovale të Presidentit Joe Biden të mërkurën, duke treguar se si brenda pak orësh zyra është shndërruar dukshëm në mënyra dramatike dhe delikate për të pasqyruar shijen dhe politikën e mbajtësit të zyrës.

Shumica mbajnë një vëzhgim të asaj që po ndodh brenda zyrës – cilat marrëveshje bëhen, cilat politika njoftohen dhe me të cilat ndiqen personalitete të huaja.

Por, me çdo pëllëmbë të hapësirës së ekspozuar, presidentët e SH.B.A.-së, familjet e tyre dhe stafi i tyre gjithashtu zgjedhin me përpikëri se cilat pjesë të artit janë vendosur, çfarë mobilje zgjedhin dhe madje edhe cilat çokollata vendosen në rafte.

Më poshtë ua sjellim mënyrën se si Biden ka zgjedhur të ndryshojë Zyrën Ovale.

Vepra arti

Një portret i Andrew Jackson, në të majtë të karriges në Resolute Desk, është zëvendësuar me një portret të Benjamin Franklin nga Joseph Duplessis. Ashtu si punimet e tjera të huazuara në mënyrë rutinore në Shtëpinë e Bardhë, portreti duket se është huazuar nga Galeria Kombëtare e Artit e Institutit Smithsonian.

Washington Post, i cili hodhi një vështrim të parë në dekorimet e reja të brendshme të Zyrës Ovale, raportoi se portreti Franklin dhe një set gurësh hënor afër kanë për qëllim të përfaqësojnë interesin e Biden në shkencë, transmeton KultPlus.

Një bust prej bronzi i udhëheqësit latin të të drejtave civile Cesar Chavez, krijuar nga artisti Paul Suarez, u vendos gjithashtu prapa tryezës së tij. Chavez u përpoq të sjellë ndërgjegjësimin për kushtet e vështira të punëtorëve të fermave në SH.B.A. dhe të luftojë për paga më të mira. Përfshirja e spikatur e bustit të tij në krahun perëndimor erdhi në të njëjtën ditë kur Biden propozoi legjislacionin e imigracionit që do të lejonte punëtorët e fermave të pa dokumentuara të kualifikoheshin për të aplikuar për karta jeshile menjëherë.

Julie Chavez Rodriguez, mbesa e udhëheqësit të punës, është drejtoresha e Biden e Zyrës së Shtëpisë së Bardhë për Çështjet Ndërqeveritare.

Biden gjithashtu vendosi në mënyrë të dukshme pikturën e koleksionit të Shtëpisë së Bardhë “Avenue in the Rain” në të djathtë të karriges në Resolute Desk. Vepra artistike, e mbushur me metafora, ishte shfaqur në Oval gjatë kohës së Trump, por u larguar gjatë mandatit të tij. Piktura e vajit, e krijuar në 1917, ishte gjithashtu në Zyrën Ovale gjatë administratave Obama dhe Clinton.

Megjithëse nuk ishte plotësisht i dukshëm për kamerat televizive, Post njoftoi se “bustet e Rev. Martin Luther King Jr dhe Robert F. Kennedy qëndrojnë pranë një oxhaku në zyrë” – në një lëvizje të dukshme të përpjekjeve të tyre në lëvizjen e të drejtave civile. Ka edhe buste të Rosa Parks, Eleanor Roosevelt dhe një skulpturë Allan Houser që përshkruan një kali dhe kalorësin Chiricahua Apache. Skulptura, tha Post, dikur i përkiste senatorit të ndjerë Daniel Inouye, një demokrat që përfaqësonte Hawaiin.

Në tryezën e vendosur

Kishte dy grupe objektesh që u pikasën në Resolute Desk kur Biden mori detyrën që pasqyrojnë patjetër një tranzicion të pushtetit: një filxhan dhe një komplet filxhanësh, si dhe një kuti stilolapsash për të nënshkruar urdhrat.

Trump kishte një pije dietike CocaCola, i cili thuhet se kishte një buton në zyrë për të thirrur dikë për t’i sjellë pije. Ai rrallë ishte fotografuar me një filxhan çaji ose kafeje në duar. / KultPlus.com

Bebe Rexha motivon fansat nëpërmjet fitores së Biden: Mos u dorëzoni

Këngëtarja e famshme shqiptare, Bebe Rexha ka publikuar në Twitter disa postime në lidhje me fitoren e Joe Biden si President dhe Kamala Harris si Zëvendëspresidente, shkruan KultPlus.

Ajo shfrytëzoi përpjekjet e Biden përgjatë karrierës së tij politike dhe fitoren e tij, për ta kthyer në një motivim për fansat e saj.

“Vetëm desha t’ua rikujtoj se kurrë nuk është vonë për t’i arritur ëndrrat tuaja. Joe Biden është 78 vjeçar dhe sot është President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Mos u dorëzoni!”, ka shkruar këngëtarja me origjinë shqiptare.

Ndër të tjera ajo përmendi në restrospektivë vështirësitë e grave përgjatë historisë, teksa ka komentuar edhe për të arriturat e deritanishme gjinore.

“Kamala Harris u bë sot zëvendëspresidentja e parë në Amerikë përgjatë historisë. Janë vetëm 100 vite prej kur ne u lejuam të votonim. Kanë kaluar 49 vjet që kur na janë dhënë të drejta të barabarta. Dhe në vitet e fundit gratë kanë thënë të vërtetat e tyre dhe duke qëndruar të forta së bashku”, ka shkruar Rexha.

Dje u organizua inaugurimi i Presidentit të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, teksa Kamala Harris hyri në histori si zëvendëspresidentja e parë në këtë superfuqi botërore. / KultPlus.com

Betimet presidenciale, jo të lehta sa duken

Para se të marrin udhëheqjen, Kushtetuta e Amerikanëve u kërkon presidentëve të betohen.

Franklin D Roosevelt ka kryer këtë ceremoni katër herë, pasi fitoi në katër zgjedhje. Por ai ndan rekordin me Barack Obaman që kishte dy mandate. Por si funksionon kjo ceremoni?

Më 2009, gjatë inaugurimit të parë, Obama huqi një fjali të rëndësishme pas një gabimi të John Robertsit, që menaxhoi procedurën e betimit. Për t’u siguruar, Obama lexoi betimin të nesërmen.

Në inaugurimin e dytë, më 2013, pati më pak dramaticitet. Pasi që 20 janar i atij viti qëlloi të dielën, Obama e kreu ceremoninë e betimit në një ceremoni private në Shtëpinë e Bardhë dhe sërish në publik të nesërmen.

Ai s’ishte i pari që gaboi në formulim – pesë presidentë të tjerë kanë bërë të njëjtën – por ai është i vetmi që ka përsëritur betimin me korrigjime.

Më 1929, një gabim i betimit të Herbert Hooverit u zbulua nga një 13-vjeçare, Helen Terwilliger, që kishte mbajtur në mend fjalët dhe po e dëgjonte në radio. Më vonë ajo i shkroi shefit të ceremonisë, William Taft, që pranoi gabimin, por insistonte se nuk ia humb presidencën Hooverit./koha/ KultPlus.com

Përse Harris, Obama dhe Hillary Clinton u veshën në vjollcë në inaugurim?

Zëvendëspresidentja e zgjedhur Kamala Harris, ish-Zonja e Parë Michelle Obama dhe ish-sekretarja e shtetit Hillary Clinton, kanë dërguar gjithnjë mesazhe simbolike përmes veshjeve të tyre.

Sot, megjithatë në ditën e përurimit të Joe Biden dhe Kamala Harris, duket se të tri gratë e fuqishme bënë një deklaratë të përbashkët.

Derisa u futën në ndërtesën e Kapitolit përpara ceremonisë së sotme të betimit, secila prej tyre u shfaqën në ngjyrë të vjollcë. Zgjedhja e tri grave për ngjyrën e njëjtë – e cila është një përzierje e mirëfilltë e ngjyrave të partisë politike, e kuqja dhe blu – mund të ketë qenë me të vërtetë e qëllimshme, duke marrë parasysh kuptimin e ngjyrës për të ngjallur një ndjenjë solidariteti dhe uniteti, sipas The Hill, transmeton KultPlus.

Për momentin historik, Harris zgjodhi një fustan e pallto të tillë nga stilisti Christopher John Rogers, të cilën e kompletoi me dorëza lëkure e take të po së njëjtës ngjyrë.

Clinton zgjodhi një kostum gjithashtu të vjollcë, me një xhaketë elegante të gjatë, një shall lejla e këpucë të zeza.

Obama në anën tjetër zgjodhi një kostum me nuancë kumbulle me një rrip nga Sergio Hudson, një tjetër stilist amerikan që kujdeset vazhdimisht për dukjen e 57 vjeçares.

Ngjyra vjollcë ka një kuptim jashtëzakonisht të veçantë për Kamala Harris, pasi shpesh shfaqej e tillë edhe gjatë fushatës për të nderuar Shirley Chisholm, e cila e frymëzoi karrierën e zëvendëspresidentes së re. / KultPlus.com

Joe Biden mban fjalimin e parë pas betimit si president: Kjo është dita e Amerikës

Joe Biden mori duartrokitje gjersa u ngrit në podium për të mbajtur fjalimin përurues si presidenti i 46-të i SHBA-së.

Pasi falënderoi të pranishmit në inaugurim, Biden tha, “Kjo është dita e Amerikës. Kjo është dita e demokracisë”, raporton CNN, transmeton KultPlus.

Presidenti referoi sulmin e dhunshëm ndaj Kongresit amerikan dy javë më parë, duke thënë se nënvizonte vlerën e demokracisë amerikane.

“Ne kemi mësuar përsëri se demokracia është e çmuar”, tha presidenti dhe shtoi se, “Dhe në këtë orë, miqtë e mi, demokracia ka mbizotëruar”.

“Sot ne festojmë triumfin, jo të një kandidati, por të një kauze – kauzës së demokracisë. Vullneti i njerëzve është dëgjuar dhe vullneti i njerëzve është marrë parasysh. Ne kemi mësuar përsëri që demokracia është e çmuar. Dhe në këtë orë, miqtë e mi, demokracia ka mbizotëruar”, tha demokrati.

Presidenti i 46-të amerikan nuk harroi të falënderoi paraardhësit të të dyja partive, përfshirë ata që nuk mund të ishin të pranishëm.

“Falënderoj paraardhësit e mi të të dy palëve për praninë e tyre sot këtu. Unë i falënderoj ata nga zemra ime…Dhe unë e di rezistencën e Kushtetutës sonë dhe forcën, forcën e kombit tonë, ashtu si Presidenti Carter, me të cilin unë fola mbrëmë dhe nuk mund të jetë me ne sot, por që e përshëndesim të gjithë”, tha 78-vjeçari.

Ai pranoi fuqinë që vjen me dhënien e “betimit të shenjtë” që u dha nga ish-presidentët.

“Unë sapo kam bërë një betim të shenjtë secili prej atyre patriotëve të dhënë. Betimi i parë i dhënë nga Uashingtoni. Por historia amerikane nuk varet nga askush prej nesh, jo nga disa prej nesh, por nga të gjithë ne. Nga ne, njerëzit , të cilët kërkojnë një bashkim më të përsosur. Ky është një komb i madh. Ne jemi njerëz të mirë”, tha Biden.

Ai foli edhe për rëndësinë e bashkimit të vendit, duke thënë se “gjithë shpirti im është në këtë”.

“Sot, në këtë ditë janari, gjithë shpirti im është në këtë: Bashkimi i Amerikës së bashku, bashkimi i njerëzve tanë, bashkimi i kombit tonë”, tha demokrati.

Presidenti u bëri thirrje amerikanëve që të bashkohen për të kapërcyer sfidat e jashtëzakonshme me të cilat përballet kombi – një ide që ai shpesh e përmendte në fushatën presidenciale.

“Për të kapërcyer këto sfida, për të rivendosur shpirtin dhe për të siguruar të ardhmen e Amerikës duhen shumë më tepër sesa fjalët dhe kërkon më të pakapshmet nga të gjitha gjërat në një demokraci, unitet”, tha Biden.

“Bashkimi për të luftuar armiqtë me të cilët përballemi. Zemërimi, inati dhe urrejtja, ekstremizmi, paligjshmëria, dhuna, sëmundja, papunësia dhe pashpresa. Me unitetin mund të bëjmë gjëra të mëdha, gjëra të rëndësishme”, shtoi ai.

Biden tha se në çdo rast, amerikanët kanë qenë në gjendje të bashkohen për të mirën më të madhe “Historia, besimi dhe arsyeja tregojnë rrugën, rrugën e unitetit”.

Presidenti i ri i SHBA-së kërkoj një moment për të pranuar inaugurimin e Kamala Harrisit.

“Këtu qëndrojmë 108 vjet më parë, mijëra protestues u përpoqën të bllokonin gratë e guximshme që marshonin për të drejtën e votës. Sot ne shënojmë betimin e gruas së parë në historinë amerikane të zgjedhur nënkryetare – Kamala Harris. Mos më thuaj që gjërat nuk mund të ndryshojnë”, tha ai.

Joe Biden u zotua të jetë një “president për të gjithë amerikanët”, përfshirë ata që nuk e mbështetën atë në garën presidenciale.

“Unë do të luftoj aq fort për ata që nuk më mbështesnin, ashtu si për ata që më bënë”, tha Biden.

dhe vazhdoi “Për të gjithë ata që mbështetën fushatën tonë, unë jam i përulur nga besimi që vendosët tek unë. Për të gjithë ata që nuk na mbështetën, më lejoni ta them këtë. Më dëgjoni ndërsa shkojmë përpara. Nëse akoma nuk jeni dakord, le të jetë ashtu. Kjo është demokracia. Kjo është Amerika. E drejta për të mospajtuar paqësisht brenda mbrojtësve të republikës sonë është mbase forca më e madhe e këtij kombi. Megjithatë më dëgjoni qartë. Mosmarrëveshja nuk duhet të çojë në përçarje. Dhe jua premtoj këtë. Unë do të jem një president për të gjithë amerikanët. Të gjithë amerikanët. Dhe ju premtoj, unë do të luftoj aq shumë për ata që nuk më mbështetën mua si për ata që më bënë “, tha ai.

Në fund, Biden nuk harroi që të bëjë bekimin e zakonshëm të amerikanëve, “Zoti e bekoftë Shtetet e Bashkuara” / KultPlus.com

Joe Biden bën betimin si president i ShBA-së

Demokrati Joe Biden bëri betimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara.

“Betohem solemnisht se do ta përmbush me besnikëri detyrën time si president i Shteteve të Bashkuara dhe se do ta ruaj dhe mbroj më së miri Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara. Me ndihmo, Zot”, tha Biden, teksa u betua para gjykatësit të Gjykatës Supreme, John Roberts.

Joe Biden do të jetë president i 46-të i ShBA’së për 4 vjetët e ardhshme.

Ai së bashku me zëvëndëspresidenten e zgjedhur, Kamala Harris, do të fillojnë udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara në kohën kur vendi dhe bota po përballen me pandeminë e koronavirusit dhe një sërë sfidash të përçarjeve të brendshme dhe të politikës së jashtme. / KultPlus.com