15 vjeçarja që u bullizua nga shoqëria, shkon në mbrëmjen e maturës me gati 300 motoçiklistë (FOTO)

Një nxënëse e cila ka dashur të bëjë vetëvrasje për shkak të bullizmit, shkoi në mbrëmje të maturës me një përcjellje prej gati 300 motoçiklistësh për t’iu treguar atyre që e kanë ngacmuar se nuk mund ta lëndojnë më, transmeton KultPlus.

Felicity Warburton, 15 vjeçe, u ngacmua shumë nga shoqëria që në moshën shtatëvjeçare dhe ishte tmerruar për mbrëmjen e saj.

Nëna e saj, Kathryn Warburton, kishte bërë një apel në Facebook muajin e kaluar duke kërkuar nga grupi i motoçiklistëve të marrin pjesë në mbrëmjen e maturës për të mbështetur adoleshenten.

Felicity u mahnit kur qindra prej tyre u shfaqën për të qenë pranë saj dhe shoqes së saj Emily, në mbrëmjen e maturës, duke arritur të krijonte shumë duartrokitje nga shokët e klasës dhe mësuesit, transmeton tutje KultPlus.

Në apel shkruhej: Felicity mezi e ka pritur mbrëmjen e saj, pasi ajo mendon se kjo do të jetë pika ku ajo mund t’u tregojë atyre (ngacmuesve) se ata nuk mund ta dëmtojnë më. Ata e kanë ngacmuar aq shumë sa ajo ka menduar edhe për vetëvrasje vitin e kaluar, kështu që unë me të vërtetë dua që mbrëmja e saj të jetë gjithçka që ajo dëshiron dhe ka nevojë të jetë.

Pothuajse 300 njerëz nga klubi, si dhe motoçiklistë të tjerë nga e gjithë Anglia, dolën për t’i dhënë mbështetjen e tyre adoleshentes. / KultPlus.com

Bullied schoolgirl has last laugh when 200 bikers escort her to prom | Metro News
300 bikers accompany bullied schoolgirl to prom after she suffered years of torment - Wales Online

‘Mbrëmja e maturës’ në Akordet e Kosovës të vitit 1971 (VIDEO)

Një incizim i Luan Hajrës në vitin 1971 është ajo që do të na bëjë ditën më të mirë.

Këngëtari Luan Hajra kujtohet për veçantinë e zërit të tij ndër vite.

Në këtë video që del për herë të parë në Youtube nga Musa Doroci, Hajra këndon “Mbrëmja e maturës”, në Akordet e Kosovës në vitin 1971, shoqëruar nga Orkestra, shkruan KultPlus.

Videoja, si shumë të tjera gjatë këtyre viteve, është transmetuar në Televizionin e Prishtinës.

Luan Hajra ndër vite ka sjellë hite të cilat na rrëmbejnë në nostalgji. “Na ka qu Dudia letër” apo “Arabella” janë disa prej këngëve që sot mbajnë vulën dhe emrin e Luan Hajrës. / KultPlus.com

Ministrja Nagavci: Qeveria ndalon ekskursionet dhe mbrëmjen e maturës

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka kërkuar nga ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, që të lejohet mbajtja e mbrëmjes së maturës.

“Ka një mungesë serioze të koordinimit të dikastereve të përcaktuara të procesit të vaksinimit. Kërkesa jem për ju është edhe pse arsimi primar është përgjegjësi e komunës mirëpo masat e shtetit që ta bëni një plan të saktë të procesit të vaksinimit të mësimdhënësi. Asociacioni i Komunave të Kosovës thotë që të organizohet matura dhe ekskursioni dhe është një çështje që ndodh një herë në jetë dhe kërkoj prej jush që t’i shikosh mundësit që të mbahet mbrëmja e maturës”, thekson Tahiri

Ndërsa, Nagavci tha se nuk ka pranuar asnjë kërkesë nga Asociacioni i Komunave për mbajtjen e maturave.

Ajo tha se vendimi i qeverisë e ndalon, derisa tha se ky vendim është marrë për mirëqenien e nxënësve.

“Provimi i maturës do të mbahet vetëm për një ditë dhe vendimet e mija nuk do të jenë të pabazuara, nuk kam pranuar asnjë kërkesë nga Asociacioni i Komunave, vendimi i qeverisë ndalon ekskursionet dhe maturën dhe kjo për ruajtjen e shëndetit të nxënësve”.

Kuvendi i Kosovës po mban debat parlamentar në lidhje me organizimin e arsimit në të gjitha nivelet në situatën e pandemisë Covid-19. /eo/ KultPlus.com