Luan Hajra sjell këngën “Takimi i parë” (VIDEO)

“Takimi i parë” është kënga më e re e një ndër emrave kryesorë të muzikës popullore shqipe, Luan Hajra, shkruan KultPlus.

Hajra përmes zërit të tij unik vazhdon të tingëllojë në veshët e shumë dëgjuesve.

Kënga vjen e shoqëruar me një video ku Luani performon plot dashuri.

Me një karrierë të gjatë, Hajra edhe sot tingëllon për mrekulli. Për të gjithë ata që e duan muzikën e tij, këngëtari po vazhdon të jetë aktiv duke përmbushur dëshirat e shumë prej adhuruesve të tij. / KultPlus.com

“Krisi topi gjëmoi deti” (VIDEO)

Këngë 260 vjeçare shkodrane e interpretuar mjeshtërisht nga bilbili i këngës shqipe Luan Hajra  dhe kompozuar nga Molla Hysen Dobraçi në vitin e largët 1760, në kohën e vizirit Mehmet Pashë Bushati.

KultPlus ju sjellë më poshtë videon dhe tekstin e këngës.

Edhe krisi topi,

Djal-o gjëmoi deti aman!

More thanë se doli,

Djal-o Mullabegu, aman!

Oh, kah po vinte,

Djalo prej Balldrenit

More n’atë Zadrimë,

O na u ba o kjameti, aman-e!

More Mullabegu,

Djal, po çon fjalë

– Del Brahim-o

Ndaç o me dal, aman!

Oh, sa ta çoj o kalin me shalë

More n’atë Zadrimë

Po duem me dalë aman-e!

Edhe more i biri,

Djal-o i Pistullores aman

More kaq i vogël,

Trim-o kah na dole, aman?

Oh me Brahimin

Djal-o ç’u rrethove

More kullën pa gjak, djal

Nuk e lshove’ aman-e!/ KultPlus.com

“Porsi nata e pa hanë, djali yt nuk sheh dynjanë”

Luan Hajra është një ndër emrat kryesor të muzikës popullore shqipe.

Me një karrierë të gjatë, ai përmes zërit unik vazhdon të tingëllojë në veshët e shumë dëgjuesve shqiptarë.

KultPlus sonte sjellë interpretimin e këngës  “Lulëzoj fusha, lulëzoj mali” nga Luan Hajra.

Më poshtë gjeni tekstin e plotë:

Lulëzoj fusha, lulëzoj mali

Bukuri ka ra n’dynja

Ku m’ke qenë që

M’ka marrë malli

Sytë e mi janë

Mbushë me vaj-e

Po vetë nana

Per djalë te vet-e

Ku e kam djalin

Ku m’ka mbetë

Porsi nata e pa hanë

Djali yt nuk sheh dynjanë

Po vete baba për djalë të vet-e

Ku e kam djalin

Ç’ka është tuj ba-e

Ai ka vdekë e ka mbarue

Vorri i tij

I’u ka rrafshue/ KultPlus.com

Rikthehet Luan Hajra, publikon këngën “Hatixhe” (VIDEO)

Një ndër emrat kryesor të muzikës popullore shqipe, Luan Hajra përmes zërit të tij unik, vazhdon të tingëllojë në veshët e shumë dëgjuesve, shkruan KultPlus.

Hajra ndër vite ka sjellë hite të cilat na rrëmbejnë në nostalgji. “Na ka qu Dudia letër” apo “Arabella” janë disa prej këngëve që sot mbajnë vulën dhe emrin e Luan Hajrës.

Me një karrierë të gjatë, Hajra edhe sot vazhdon të tingëllojë për mrekulli. Për të gjithë ata që e duan muzikën e tij, këngëtari ka vendosur të sjell një këngë të re. “Hatixhe” mban titullin kënga e cila e sjell këngëtarin në formë.

Teksti dhe muzika janë realizuar nga vetë këngëtari, orkestrimi nga Naim Llumnica, ndërsa producent ShpetaSound.

Kënga vjen e shoqëruar me disa fotografi të këngëtarit ndër vite. / KultPlus.com

“Sa mbas dore më ke lanë pse më ke marr mëni, deri kur moj do të pres, të shikjoj me sy”

Luan Hajra është një ndër emrat kryesor të muzikës popullore shqipe, shkruan KultPlus.

Me një karrierë të gjatë, ai përmes zërit unik vazhdon të tingëllojë në veshët e shumë dëgjuesve shqiptarë.

Njëra ndër këngët e tij të njohura “Sa mbas dore më ke lanë” vjen sonte, nga KultPlus, për gjithë dashamirët e muzikës popullore shqipe. /KultPlus.com

“Nëpër telat e telefonit” nga Luan Hajra (VIDEO)

Kënga e famshme e Luan Hajrës “Nëpër telat e telefonit” ishte një hit i madh për kohën, shkruan KultPlus.

Por duke pas parasysh situatën e tanishme, qytetarët e Kosovës duhet të jenë të përmbajtur nga daljet e tyre dhe me të afërmit të komunikojnë vetëm nëpërmjet mjeteve të ndryshme të komunikimit.

KultPlus ju sjell këtë video të këngës së Luan Hajrës./KultPlus.com