101-vjeçarja shqiptare mposhti COVID-19, merr vëmendjen e mediave italiane

Historia e një 101-vjeçareje shqiptare që jeton në Itali e që i ka mbijetuar koronavirusit, ka marrë vëmendjen e mediave italiane, përcjell KultPlus.

Bajame Goxhabelli është nëna e shtatë fëmijëve, gjyshja e 15 nipërve e mbesave dhe stërgjyshja dhe stërgjyshja e 25 stërnipërve e stërmbesave. Ajo pasi që u sëmur nga koronavirusi, pati probleme të mëdha me frymëmarrje, por ia arriti të shërohej.

“Bajame është një grua e lindur në Shqipëri në 12 Mars 1920 e cila jeton në Tricesimo për shumë vite. Por kur, në moshën gati 101 vjeç rezultoi positive me Covid-19, një shqetësim i madh përfshiu të gjithë familjen e saj të madhe. Por Bajamja, me këmbëngulje dhe forcë, iu bashkua jetës dhe arriti të mposhtte sëmundjen, e rrethuar nga dashuria e familjes së saj”, shkruan udinetoday.it.

Për gjendjen e saj ka folur edhe mbesa, Esmeralda.

“Gjyshja jonë 101 vjeçare i mbijetoi Covidit dhe për momentin është në shëndet të mirë fizik dhe mendor. Ajo madje kujton emrat e stërnipërve të saj”, ka thënë ajo. / KultPlus.com