Dua Lipa me pesë nominime në MTV Video Music Awards

Edhe këtë vit do të mbahet evenimenti MTV Video Music Awards pranë adhuruesve në kushte normale, transmeton KultPlus.

Dua Lipa është përfshirë sërish në listat e MTV Video Music Awards dhe këtë vit është një nga artistet më të nominuara në disa nga kategoritë më të rëndësishme. Artistja me origjinë shqiptare është e nominuar në kategorinë: “SONG OF THE YEAR”- me këngën Cold Heart, “BEST COLLABORATION” – me këngën Cold Heart, “BEST COLLABORATION” – me këngën Sweetest Pie, “BEST ART DIRECTION” – me këngën Sweetest Pie, “BEST VISUAL EFFECTS” – me këngën Sweetest Pie.

Ndërkohë listën e nominimeve e kryesojnë Jack Harlow, Kendrick Lamar dhe Lil Nas X me shtatë nominime secili.

Ju mund të votoni KËTU. Votimi mbyllet të premten, më 19 gusht 2022. Të nominuarit në kategoritë sociale, duke përfshirë “Grupin e Vitit” dhe “Këngën e Verës”, do të shpallen në një datë të mëvonshme. / KultPlus.com

Dua Lipa u nderua me një çmim në ceremoninë “MTV Video Music Award 2020”

Ylli i muzikës, Lady Gaga ishte fituesja e madhe e ceremonisë së sivjetme “MTV VMAs 2020” e cila u mbajt të dielën mbrëma, duke i fituar gjithsej pesë trofe.

Tri prej këtyre çmimeve, Gaga i ndau me pop ylin Ariana Grande për bashkëpunimin e tyre të suksesshëm, “Rain On Me”, transmeton Koha. Kënga arriti të triumfojë në kategori të tilla si: “Kënga më e mirë e vitit”, “Bashkëpunimi më i mirë” dhe “Kinematografia më e mirë”.

Dy këngëtaret e famshme amerikane po ashtu e performuan live hitin e tyre, për herë të parë në ceremoninë shpërblyese e cila arriti t’i respektoj të gjitha rregullat e distancimit social.

Lady Gaga gjithashtu i fitoi çmimet “Artistja më e mirë e vitit” dhe çmimin special i cili u nda për herë të parë në historinë e kësaj ceremonie, “Tricon Award” që e nderon artin e saj dhe angazhimet e fushën e bamirësisë.

“BTS” i fitoi katër shpërblime gjatë mbrëmjes, “Grupi më i mirë”, “Kënga më e mirë pop”, “Best K-pop” dhe “Koreografia më e mirë” për hitin e tyre “On”. Grupi i njohur nga Korea Jugore po ashtu e solli një perfomancë live të këngës së tyre më të re me titull, “Dynamite”.

Çmimi “Videoklipi më i mirë i vitit” shkoi për këngëtarin The Weeknd dhe hitin e tij “Blinding Lights”. Gjatë mbrëmjes ai po ashtu u nderua me çmimin “Kënga më e mirë R&B”. Këngëtari i shfrytëzoi te dyja fjalimet e tij për të bërë thirrje për drejtësi, për rastet e vrasjes së Jacob Blakeut dhe Breonna Taylorit.

Ndër fituesit e tjerë të mbrëmjes ishin edhe, Dua Lipa e cila u nderua në kategorinë “Kënga më efektet më të mira vizuale”, për hitin e saj të padiskutueshëm “Physical”, Miley Cyrus triumfoi në dy kategori, Taylor Swift, Megan Thee Stallion, Doja Cat, Maluma, J Balvin dhe të tjerë.

Ceremonia e cila fillimisht ishte planifikuar të mbahej në qendrën “Barclays” në Brooklyn, por ishte zhvendosur në disa lokacione në ambient të hapur për shkak të pandemisë së koronavirusit, u drejtua nga aktorja dhe këngëtarja Keke Palmer. Prezantuesja e hapi shoun me një fjalim që e nderoi aktorin e ndjerë të filmit “Black Panther”, Chadwick Boseman, i cili vdiq të premten më 28 gusht pas një beteje katër vjeçare me kancerin. / KultPlus.com