Preveza në muralen e Pallatit Pitti në Firenze

Në Pallatin Pitti (Palazzo Pitti) në Firenze, në Sala di Bona gjendet muralja me titullin “La conquista di Prevèsa” e piktorit të njohur Bernardino Poccetti.

Pyetja është përse ka patur kaq shumë rëndësi Preveza e Çamërisë për t’u ekspozuar në një nga pallatet më të rëndësishme të bujarëve mesjetarë fiorentinë.

Më poshtë historia e përmbledhur jo vetëm e kësaj murale, por e mesjetës Europiane të fundviteve 1600, ku Epiri apo Çamëria e sotme kishte rëndësi të dorës së parë.

Turqit kishin nisur pushtimin e madh të Europës, të shtyrë nga një etje e madhe për toka të reja në kontinentin e vjetër.

Fillimisht ata ju vërsulën Polonisë, por u mundën në Khotim prej Gjon Sobieski, ndaj u detyruan ta brakstisin këtë ofensivë. Kështu që ju drejtuan Hungarisë dhe Austrisë. Në vitin 1683 nën udhëheqjen e komandantit të tyre Kara Mustafa’ shfaqen nën muret e Vjenës.

Perandori Leopold u detyrua t’ia mbath në Litz, ndërsa për të mbrojtur kryeqytetin austriak mbeti gjeneral Stahremberg, i cili arriti të rezistojë një muaj e gjysëm, aq sa i duhej aleattit polak, Sobieski të mbërrinte dhe t’u shkaktonte humbje të rëndë otomanëve, të cilët gjithsesi mbetën sundimtarë të zomnave hungareze.

Për t’i smbrapsur përfundimisht turqit Perandori Leopold ju drejtua Venedikut duke e ftuar të hynte në Lidhjen që sapo kishte krijuar me Papëm dhe Poloninë. Republika veneciane hezitoi fillimisht shumë, duke njohur lidhjet tregtare që kishte me Perandorinë Osmane, por në fund u josh shumë nga ideja që duke shfrytëzuar këtë fushatë mund të bëhej zotëruese e Qipros, Evias që ata e quanin Negroponte, portin e Kandias në Kretë dhe Prevezën në Çamëri, së bashku me ujërat e gjithë Epirit. Kështu në janar të vitit 1684 Vendiku ju bashkua Lidhjes.

Pas 14 vjetësh paqeje u rindez lufta kundër turqve, nën drejtimin e kapiten-gjeneral Françesko Morozinit, kontit Nikolla i Strassoldo, komandant i trupave zbarkuese dhe Antonio Zeno me detyrën e mbikëqyrësit të Dalmacisë dhe Shqipërisë.
Qysh në fillim fati u buzëqeshi venecianëve. Ndërsa Zeno ia dilte të fitonte deri në Herceg Novin e sotëm në Malin e Zi ose Castelnuovo për latinët, Morozini me flotën papnore, toskane dhe malteze hynte në ishullin e Shën Maurës mes Korfuzit dhe Qefalonisë.

Nga ana e tij konti i Strassoldo-s zbarkonte dhe pushtonte ditët e para të tetorit 1684 Prevezën dhe Epirin, të cilat kishin nisur të rebeloheshin ndaj represionit osman./vatra/ KultPlus.com

Familjes së diktatorit spanjoll i kërkohet t’ia kthejë pallatin shtetit

Një gjykatë në veriperëndim të Spanjës ka deklaruar që pallati veror i përdorur nga diktatori i ndjerë spanjoll Francisco Franco i takon shtetit dhe familja e tij duhet t’ia dorëzojë.

Gjykatësi dha verdiktin që Pazo de Meiras i është dhënë Francos më 1938 për rolin e tij si kreu i shtetit dhe jo në kapacitet personal, transmeton portali arbresh.info.

Gjenerali Franco sundoi Spanjën nga 1939 deri në vdekjen e tij më 1975.

Pasardhësit e tij vazhdimisht kanë kërkuar të mbrojnë trashëgiminë e tij në gjykata.

Vitin e kaluar, ata humbën një betejë ligjore me qeverinë e Spanjës të udhëhequr nga Socialistët për të drejtën për të mbajtur eshtrat e tij në një mauzole në një monument kombëtar pranë Madridit të quajtur Lugina e Fallen.

Në 2018, lajmi se nipërit e mbesat e diktatorit të ndjerë kishin nxjerrë pallatin në shitje për një çmim të raportuar prej 8 milion euro shkaktoi një protestë. Autoritetet në A Coruña, provinca Galician ku ndodhet prona, filluan një sfidë ligjore.

E ndërtuar midis 1893 dhe 1907 ishte në pronësi fillimisht nga familja e shkrimtarit spanjoll Emilia Pardo Bazán.

Gjërat u intensifikuan në vitin 2019, kur qeveria spanjolle paraqiti një kërkesë ligjore për pronësinë e pallatit, duke argumentuar se një shitje zyrtare duke transferuar zyrtarisht pronën në emrat e Gjeneral Franco dhe gruas së tij në 1941 kishte qenë mashtruese.

Megjithëse qeveria u mbështet nga autoritetet lokale dhe rajonale, gjashtë nipërit e mbesat e Francos argumentuan se shitja e vitit 1941 ishte e vlefshme.

Nipi i tij Francis Franco akuzoi qeverinë se po përpiqet të “marrë hak” ndaj familjes Franco për mos tërheqje për mosmarrëveshjen mbi eshtrat e diktatorit të ndjerë. Familja prodhoi dokumente për të provuar se ata kishin paguar për rinovimin e pronës./KultPlus.com