Peja Jazz rikthehet me edicionin e tij të tretë

“Anibar” dhe Kinema “Jusuf Gërvalla” këtë nëntor po e vazhdojnë organizimin e edicionit të tretë të “Peja Jazz” – serisë së koncerteve që lindi si shpresë në kohën kur pandemia COVID-19 goditi skenën e kulturës gjithë andej globit.

Edhe këtë vit “Peja Jazz” rikthehet për t’a vazhduar qëllimin e promovimit të muzikës xhaz dhe shndërrimin e qytetit të Pejës në stacion për adhurues të këtij zhanri.

Programi i sivjetmë është shtrirë përtej rajonit duke sjellë para publikut disa nga ikonat më të mëdha të xhazit nga Kosova, Italia, Mbretëria e Bashkuar e deri tek Amerika Latine.

Pjesë e programit të këtij edicioni do të jenë:

Elina Duni dhe Rob Luft (5 nëntor),

Elina Duni vjen e shoqëruar me kitaristin londinez Rob Luft (BBC New Generation Artist).
Loja e tij e shkëlqyer midis ritmeve ballkanike dhe jazz-it, origjinaliteti i tingujve dhe virtuoziteti, i jep zërit të Elinës edhe më shumë shkëlqim.
Së bashku ata na bëjnë të udhëtojmë nëpërmes larshmërisë te folkut shqiptar dhe mesdhetar dhe gjithashtu i japin zë tematikave shoqërore te sotshme, nëpërmjet kompozimeve te tyre ëndërrimtare.

Ana Carla Maza (6 nëntor),

Ana Carla Maza ju bashkua skenës së muzikës qysh nga mosha 10 vjeçare, dhe që atëherë nuk ndaloi së evolvuari ndërkombëtarisht. Ana krijon universin e saj muzikor duke kombinuar muzikën jazz, atë klasike dhe elemente të muzikës latine.

Rona Nishliu Quartet (7 nëntor)

Me zërin e saj magjepses dhe performancë të klasit botëror, e njohur për gamën e saj vokale dhe fuqinë interpretuese, duke përfshirë nuancat e muzikës shpirtërore, Rona Nishliu Quartet vijnë në natën e tretë të Peja Jazz.

Vinicio Capossela (8 nëntor)

Radioja, shkrimi, kinemaja, shpeshherë janë konverguar në karrierën artistike të Vinicio Capossela, shenjë dalluese e një artisti që ka kapërcyer gjithmonë barrierat ekzistuese midis arteve të ndryshme. Capossela është i njohur për tekstet shumë origjinale dhe poetike të këngëve të tij. Shumë prej tyre vijnë nga traditat e muzikës popullore italiane, veçanërisht ato të vendlindjes së prindërve të tij, Irpinia, pjesë e provincës Campania.

Ndërkaq, biletat mund të gjinden në këto lokacione

Pejë: Kinema Jusuf Gërvalla, Exit bar, Dio CoffeeShop , Zade Lounge Bar, Qendër

Prishtinë: Bubble Pub, Dit e Nat
Prizren: Destill
Gjakovë: Etno
Mitrovicë: 7 Arte, Muze Bar./ KultPlus.com

Rikthehet seria e koncerteve ‘Peja Jazz’, vazhdon promovimi i këtij zhanri

“Anibar” dhe kinemaja “Jusuf Gërvalla” këtë dhjetor po e vazhdojnë organizimin e “Peja Jazz” – serisë së koncerteve që lindi si shpresë në kohën kur pandemia COVID-19 goditi skenën e kulturës gjithandej globit.

Një vit më vonë “Peja Jazz” rikthehet për ta vazhduar qëllimin e promovimit të muzikës jazz dhe shndërrimin e qytetit të Pejës në stacion për adhurues të këtij zhanri. 

Programi i sivjetmë është shtrirë përtej rajonit duke sjellë para publikut bandeonistin italian, Daniele di Bonaventura, një muzikant i jashtëzakonshëm, shoqëruar nga miku i tij prej 30 vjetësh, kitaristi Roberto Zechini. 

Publiku do ta prekë nga afër edhe performancën e “AJS Quartet” nga Tirana, me Gent Rushi, Ermal Rodi, Emilijan Dhimo dhe Roni Gjura. “AJS Quartet” tash dhjetë vjet, përveçse njihet si grupi më i suksesshëm i xhaz-skenës shqiptare, është edhe avokues i xhazit bashkëkohor ballkanik. 

Rrugëtimi i sivjetmë do të përmbyllet me kitaristin shkodran Kejdi Barbullushi, student në Vjenë dhe një nga muzikantët e dalluar të gjeneratës së re të muzikantëve shqiptarë. Në “Peja Jazz” vjen me formacionin e tij të themeluar së voni, bashkë me dy multiinstrumentistë të xhaz-skenës kosovare: Visar Kuçi dhe Enes Beu.

Programi “Matinée” sivjet zëvendësohet me “MirëmënJAZZ”, si thirrje për t’i kaluar mëngjeset së bashku duke risjellë fonotekën e “Peja Jazz” dhe jo vetëm.

Ju mirëpresim nga 15 deri më 17 dhjetor në Kinemanë “Jusuf Gërvalla”. 

Ky edicion i “Peja Jazz” është kuruar nga Dardan Selimaj. /KultPlus.com

Edicioni i dytë i ‘Peja Jazz’ nis nesër me trion ‘Contraccordiano’

Koncerti i trios “Contraccordiano” nesër vjen në kuadër të organizimit së ‘Peja Jazz’ duke filluar nga ora 21:00, përcjell KultPlus.

Ky koncert organizohet për nder të javës së Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë dhevjen si paralajmërim i edicionit të dytë të “Peja Jazz” i cili do të mbahet nga 15 deri më 17 dhjetor.

Koncerti i cili do të mbahet në Kinemanë “Jusuf Gërvalla”, realizohet në bashkëpunim me Ambasadën Franceze dhe Anibar.

Programin e parashikuar e gjeni më poshtë. / KultPlus.com

muzika

Së shpejti nisë “Peja Jazz”, Sanaja: Ky festival është çlirim nga shabllonet e vjetra

Suada Qorraj

Fillim dhjetori, krahas dimrit qytetit të bukur të Pejës do ti sjellë edhe net të paharrueshme me koncertet e muzikës Jazz. ‘Peja Jazz’ për katër net me radhë do të sjellë muzikën si sinonim të shprehjes së lirë por edhe si çlirim të shablloneve që deri dikur dukeshin të pathyeshme, shkruan KultPlus.

Kjo nismë e re ka filluar si organizim në kuadër të projektit të Anibar, komunitet ky që fuqizohet përmes artit dhe kulturës. Koncerti është menduar të zhvillohet përgjatë datave 7, 8, 9 dhe 10 dhjetor në hapësirën e kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë.

Themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i Anibar Vullnet Sanaja,  në një intervistë për KultPlus ka thënë se ideja për një organizim të tillë daton qysh në fillet e punës së Anibar-it, mirëpo sipas tij arsyeja se pse pikërisht ky event do mbahet në këtë kohë, është edhe fakti që tashmë në vend ka filluar pjekja e kushteve për realizimin e ideve të tilla.

“Ne kemi parë këto vitet e fundit që ka pasur interesim të rritur për këtë zhanër në qytetin e Pejës, prandaj, edhe kemi menduar që këtë vit marr parasysh edhe nevojën për aktivitete kulturore ta fillojmë këtë organizim. Nuk është se ka pasur ndonjë arsye specifike pse kemi menduar ta organizojmë, më duket më shumë është se janë pjekë kushtet për të realizuar këtë event, ideja e të cilit është ekzistente qysh në fillimet e punës tonë në Anibar”, pohoi ai.

Pikërisht në pandemi, kohën kur kultura ka pësuar goditjen e saj më të madhe organizatorët e kësaj serie të koncerteve të muzikës Jazz kanë dashur të sfidojnë vetën dhe të zvogëlojnë distancën e krijuar mes nesh. 

“Në kohën kur pandemia Covid-19 ka godit skenën e kulturës, gjithandej globit, organizatorët kanë dashtë ta sfidojnë veten që mu në këtë kohë ta krijojnë një ngjarje të re kulturore që ka për qëllim zvogëlimin e distancës mes nesh, gjithmonë duke respektuar masat në fuqi për mbrojtje nga përhapja e virusit Covid-19”, shtoi Sanaja.

Tutje drejtori i kësaj ngjarje,  e njëkohësisht edhe themeluesi i festivalit i filmit të animuar Anibar tha se themelimi i ‘Peja Jazz’ është një çlirim nga shabllonet e vjetra që synon të sjell shpresë dhe afrim mes njerëzve në kohën kur distanca e kërkuar sociale mund të thelloj edhe më tepër ndarjet.

“Me themelimin e “Peja Jazz” në një kohë kur e ardhmja është e turbullt dhe kur po testohen themelet e shoqërisë bashkëkohore, “Peja Jazz” vjen si “çlirim” nga shabllonet e formave të organizimit të ngjarjeve muzikore me dëshirën që të sjellë shpresë dhe afrim mes njerëzve, në kohë kur distanca sociale, kaq e kërkuar mund t’i thellojë ndarjet edhe më shumë”, tregoi ai.

Emrat e pjesëmarrjeve do të behën të ditur me kohë. Kurse deri më sot janë bërë të ditur emrat e i kitaristit Armend Xhafer i cili do të performoj së bashku me miqtë e tij, kontrabasistin Kiril Tufekcievski dhe bateristin Viktor Filipovski, si dhe duos Muhaxheri dhe Kuçi, fokusi i të cilëve është interpretimi i veprave dhe përshtatja në mënyrë sa më origjinale të veprave të muzikës Jazz.

Edicioni i parë i ‘Peja Jazz’ po organizohet në kuadër të projektit “Komunitet i Fuqizuar përmes Artit dhe Kulturës” i “Anibarit” që mbështetet nga Fondi Ndërkombëtar i Ndihmës së Zyrës së Jashtme Federale Gjermane, “Goethe-Institut”./ KultPlus.com