Pianistja Lentiana Lutaj vjen me koncert recital më 3 qershor

Pianistja Lentiana Lutaj vjen së shpejti me koncert recital me një program tejet të larmishëm, shkruan KultPlus.

“Piano Recital” do të mbahet në Sallën Koncertale në Fakultetin e Arteve (Kati III).

Ndërkaq, koncerti i paraparë më 3 qershor nis nga ora 18:00. / KultPlus.com

“Piano Recital” me pianistin François Dumont, sonte në ‘Chopin Piano Fest’

Edicioni i 12-të i festivalit të muzikës klasike ‘Chopin Piano Fest’ tashmë ka filluar rrugëtimin e tij të suksesshëm, përcjell KultPlus.

Festivali më i madh i muzikës klasike i organizuar në Kosovë, këtë vit pritet të ketë 15 koncerte, masterklase, punëtori, gara të ndryshme e aktivitete kulturore. Do të jenë të ftuar kompozitor e pianistë nga vende të ndryshme të Evropës të cilët do të shpalosin para publikut kosovar veprat më të mëdha në piano.

Ndërkaq sonte do të performoj pianisti i shquar François Dumont, nën “Piano Recital”, koncert ky që vjen në bashkëpunim me Ambasadën e Francës në Kosovë, duke filluar nga ora 20:00.

Edicioni i sivjetshëm do të sjellë muzikantë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Franca, Austria, Gjermania, Italia, Hungaria, Holanda, Sllovenia dhe Spanja. / KultPlus.com