Princi Charles shërohet nga koronavirusi dhe i jep fund vetizolimit

Princi Charles i ka dhënë fund vetizolimit një javë pasi ishte diagnostikuar me koronavirus.

Princi 71-vjeçar kishte simptoma të lehta të koronavirusit dhe tashmë po qëndron së bashku me bashkëshorten Camilla, e cili kishte dalë negative në teste, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Express.

Zëdhënësi i princit tha: “Pas konsultës me mjekun e vet, princi i Uellsit tashmë ka dalë nga vetizolimi.” Ai shtoi se vetizolimi i figurës së njohur zgjati shtatë ditë dhe ishte në përputhje me udhëzimet e qeverisë dhe institucioneve shëndetësore.

Ndryshe, Britania e Madhe është një ndër vendet më të prekura nga koronavirusi në Evropë. Atje janë konfirmuar mbi 19 mijë raste të infektimeve dhe 1228 njerëz kanë vdekur.

Princi Charles më parë e ka vizituar Kosovën, me ç’rast është takuar me zyrtarët më të lartë shtetërorë të vendit tonë. / KultPlus.com

Princi Charles, i infektuar me koronavirus

Princi Charles ka rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Mbreti i ardhshëm ka shfaqur simptoma të lehta ditën e dielë dhe ka kryer testin të hënën. Aktualisht gjendja e tij shëndetësore është e mirë dhe princi ndodhet i vetë izoluar në shtëpinë e tyre në Skoci.

Edhe bashkëshortja e tij, dukesha iu nënshtrua testit, por edhe pse ka rezultuar negative po qëndron e vetë izoluar pranë princit Charles.

Eshtë e vështirë të mësohet prej nga u infektua princi, duke marrë parasysh numrin e lartë të takimeve apo daljet në publik të javëve të fundit.

Mjekët mendojnë se ai mund ta ketë marrë virusin që prej datës 13 mars.

Pas këtij lajmi, përfaqësues të pallatit mbretëror bëjnë me dije se mbretëresha Elizabeth është në gjendje të mirë shëndetësore dhe po ndjek këshillat e masat e marra. /KultPlus.com