Mbretëresha e Anglisë ndan një fotografi të rrallë me Princin Philip

Mbretëresha e Anglisë, Elizabetë, ka ndarë me publikun një fotografi të rrallë private të sajën dhe të Princit Charles, i cili ka ndërruar jetë të enjten e javës së kaluar. Këtë fotografi Mbretëresha e ka ndarë në ditën e varrimit të Princit Philip.

Nga Familja Mbretërore me anë të një postimi në rrjetin social Instagram thuhet se kjo fotografi ishte realizuar në vitin 2003 në majën Coyles of Muick në Skotlandë, fotografja është Kontesha e Wessex, Sophie, përcjell KultPlus.

“Madhëria e saj dhe Familja Mbretërore janë falënderues për të gjitha mesazhet e ngushëllimeve nga e gjithë bota, jemi të prekur sa shumë kemi parë dhe dëgjuar që njerëzit kanë ndarë kujtimet e tyre për Dukën”, thuhet tutje në njoftimin e Familjes Mbretërore. / KultPlus.com

Historia e veçantë dhe jetëgjatë e mbretëreshës Elizabeth dhe princit Charles

Dashuria më shumë se 70-vjeçare e princit Philip dhe mbretëreshës Elizabeth nisi që prej takimit të parë në 1939-ën dhe nuk përfundoi kurrë, pavarësisht largimit fizik të princit

Martesa në fjalë, konsiderohet sot si një prej martesave dhe dashurive më jetëgjata në historinë e mbretërisë angleze.

Për herë të parë, ata u panë në 1939-ën, kur mbretëresha ishte vetëm 13-vjeç, e ndërsa princi Philip 18. Asokohe, mbretëresha Elizabeth dhe motra e saj, Margaret ishin në një udhëtim në Dartmouth bashkë me prindërit e tyre, King George VI dhe Queen Elizabeth.

Elizabeth dhe Philip ishin të dy stër-stër nipërit e mbretëreshës Victoria, edhe pse nuk ishin takuar kurrë më parë. Philip ishte princi i Greqisë në atë kohë dhe sapo kishte nisur karrierën e tij në ushtrinë mbretërore.

Elizabeth i përkiste një familjeje shumë të lidhur me njëri-tjetrin, e ndërsa Philip kishte pak marrëdhënie me prindërit e tij.

Shkëndijat e para të dashurisë lindën nga mbretëresha, e cila u mahnit nga sytë e tij blu dhe fiziku i pashëm. Në 1943-in, kur Elizabeth ishte 17 vjeç, princi Philip, 22, kaloi Krishtlindjet e para me familjen mbretërore dhe u mahnit me ambientin e ngrohtë familjar që atij vetë, i mungonte prej një jete.

Pas shumë peripecive, çifti kurorëzoi dashurinë në 20 nëntor të 1947-ën dhe u bënë prindër të 4 fëmijëve. Pavarësisht se mbretërorët nuk e kanë zakon të shfaqin dashurinë e tyre publikisht, historia e veçantë e mbretëreshës përjashtohej nga çdo rregull.

Në shumë prej fjalimeve të saj, mbretëresha Elizabeth nuk kursehej të tregonte publikisht dashurinë dhe respektin që ndjente për të.

Mbretëresha Elizabeth për princin Philip:

“Ai është njeri i cili nuk gënjehet lehtë nga komplimentet, por po e them thjeshtë. Ka qenë forca dhe qëndrueshmëria ime gjithë këto vite. Unë, familja e tij dhe shumë vende të tjera i kemi atij një borxh shumë më të madh, të cilin ai s’do ta pretendonte kurrë, ose ne s’do ta dimë asnjëherë.”- mbretëresha Elizabeth në 1997, me rastin e përvjetorit të martesës.

“Është kaq i mirë Crawfie. Di të hidhet kaq lart!- Elizabeth drejtuar dados së saj, teksa shihte bashkëshortin e ardhshëm duke luajtur tenis në 1939-ën.”

“Shpesh trembem që princi Philip duhet të më dëgjojë duke folur. Përgjithësisht ne e kemi diskutuar fjalimin tim përpara dhe siç mund ta imagjinoni, pikëpamjet e tij janë shprehur në mënyrën më të drejtëpërdrejt të mundshme.”

Princi Philip për gruan e tij, mbretëreshën Elizabeth:

“Mendoj se mësimi më i madh që kemi marrë është toleranca. Toleranca është një prej përbërësve kryesor të një martese. Dëgjojeni këtë nga unë, mbretëresha, këtë cilësi e ka me bollëk.”

“Të jem kursyer në luftë dhe të kem shijuar fitore, të kem patur shansin të çlodhem dhe të ri-karikoj veten, të kem patur fatin të dashuroj plotësisht dhe pa rezerva…Kjo e bën jetën e dikujt dhe gjithë problemet e botës të duken fare të vogla.” – Princi Philip, në një letër dedikuar princeshës Elizabeth rreth vitit 1946. /anabel/ KultPlus.com

Princi Charles dhe Camilla e marrin vaksinën kundër koronavirusit

Princi Charles me gruan e tij Camilla kanë marrë vaksinën anti covid.

Sipas mediave britanike, dyshja u vaksinuan pasi princi ishte i nfektuar me koronavirus muaj më parë.

Aty thuhet se shumë se 12.6 milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë dozën e parë të një vaksine kundër Covid-19.

Çifti mbretëror suedez, mbreti dhe mbretëresha norvegjeze dhe mbreti jordanez Abdullah gjithashtu janë vaksinuar ditë më parë duke qenë një numër i madh që po e pranojnë këtë vaksinë./ KultPlus.com

Princi Charles shërohet nga koronavirusi dhe i jep fund vetizolimit

Princi Charles i ka dhënë fund vetizolimit një javë pasi ishte diagnostikuar me koronavirus.

Princi 71-vjeçar kishte simptoma të lehta të koronavirusit dhe tashmë po qëndron së bashku me bashkëshorten Camilla, e cili kishte dalë negative në teste, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Express.

Zëdhënësi i princit tha: “Pas konsultës me mjekun e vet, princi i Uellsit tashmë ka dalë nga vetizolimi.” Ai shtoi se vetizolimi i figurës së njohur zgjati shtatë ditë dhe ishte në përputhje me udhëzimet e qeverisë dhe institucioneve shëndetësore.

Ndryshe, Britania e Madhe është një ndër vendet më të prekura nga koronavirusi në Evropë. Atje janë konfirmuar mbi 19 mijë raste të infektimeve dhe 1228 njerëz kanë vdekur.

Princi Charles më parë e ka vizituar Kosovën, me ç’rast është takuar me zyrtarët më të lartë shtetërorë të vendit tonë. / KultPlus.com

Princi Charles, i infektuar me koronavirus

Princi Charles ka rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Mbreti i ardhshëm ka shfaqur simptoma të lehta ditën e dielë dhe ka kryer testin të hënën. Aktualisht gjendja e tij shëndetësore është e mirë dhe princi ndodhet i vetë izoluar në shtëpinë e tyre në Skoci.

Edhe bashkëshortja e tij, dukesha iu nënshtrua testit, por edhe pse ka rezultuar negative po qëndron e vetë izoluar pranë princit Charles.

Eshtë e vështirë të mësohet prej nga u infektua princi, duke marrë parasysh numrin e lartë të takimeve apo daljet në publik të javëve të fundit.

Mjekët mendojnë se ai mund ta ketë marrë virusin që prej datës 13 mars.

Pas këtij lajmi, përfaqësues të pallatit mbretëror bëjnë me dije se mbretëresha Elizabeth është në gjendje të mirë shëndetësore dhe po ndjek këshillat e masat e marra. /KultPlus.com