Vepra arti të krijuara nga qentë dalin në ankand

Foto:SARA

Punimet e krijuara nga qentë do të dalin në ankand për të mbledhur para për një bamirësi për shpëtimin e kafshëve në Redcar, transmeton KultPlus.

SARA (Ruajtja dhe rivendosja e kafshëve) doli me idenë për të ndihmuar në mbledhjen e fondeve gjatë pandemisë, e cila tha se kishte një “ndikim të madh” në ngjarjet e mbledhjes së fondeve.

Punimet e kanavacës janë bërë në qendrën Redcar duke përdorur bojë jo toksike, fletë plastike dhe gjalpë kikiriku.

Menaxherja e qendrës, Abigail Armstrong tha se vullnetarët ishin “shumë të impresionuar” me rezultatin e veprave të artit.

“Asnjëherë nuk kemi pritur që ata të duken aq mirë sa dukeshin,” tha ajo.

Qentë dolën me emra artistësh si Jimmy da Vinci dhe Pepper Picasso.

Zonja Armstrong shtoi se Jimmy e Akita dhe Peanut e donin prodhimin e artit më së shumti sepse “ata e duan kohën e trajtimit, kështu që kur patën rastin të shijojnë pak gjalpë kikiriku, ata ishin mbi hënë”.

Bamirësia shpreson të mbledhë 500 £ me Ankandin e Artistëve të Kafshëve në qendrën e shpëtimit më 14 gusht./KultPlus.com

Nuk i vendosi qenit maskë, policia përdor sprej lotsjellës për të arrestuar një vajzë në rrugën B (VIDEO)

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës kanë përdorur sprej lotsjellës ndaj një femre për ta arrestuar sot në rrugën B në Prishtinë.

Mësohet se ajo në fillim nuk iu kishte bindur urdhrave të policisë që e kishin ndaluar pasi kishte nxjerrë në shëtitje qenin e saj pa maskë sigurie.

Në pamje shihet se e arrestuara ankohet se pa asnjë nevojë kanë përdorur sprej lotsjellës ndaj saj dhe se qeni saj nuk është agresiv ndaj njerëzve, prandaj nuk i kishte vendosur maskë.

Ajo po ashtu ka kërcënuar policët me padi për veprimin e tyre.

Ndër të tjera, ajo i është sulur njërit nga policët për ta sulmuar, duke bërtitur me zë të lartë dhe duke i ofenduar me terme të ndryshme policët, raporton Zëri.info.

Për rreth 30 minuta ajo ka qëndruar në rrugën B derisa ka ardhur ekipi mjekësor për t’i dhënë ndihmën e parë dhe është transferuar për në QKUK.

Qytetarja tha se punon në QKUK, ndërsa mjekëve u tha se është edhe e sëmurë nga astma./ KultPlus.com

Qentë që zbukuruan dasmën me pamjen e tyre të adhurueshme (FOTO)

Qentë e veshur bukur janë të adhurueshëm në festa të ndryshme e sidomos në dasmë.

Më poshtë janë fotografitë më të mira të dasmës në botë ku protagonistë janë qentë.

Këta këlyshë fotozhenikë na rrëmbyen zemrat me pamjen e tyre të ëmbël krahas të zotit në një ndër ditët më të rëndësishme të jetës./ KultPlus.com