Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit rikthen çmimin “Lumo Skëndo”

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizoi sot në mjediset e saj aktivitetin kushtuar prezantimit të çmimit “Lumo Skëndo”, si një çmim i përvitshëm që do të jepet për librin më të mirë studimor/eseistik/publicistik, përkatësisht për vitin 2021.

Drejtoresha e QKLL-së, Alda Bardhyli shprehu nderimin e saj ndaj figurës së Mid’hat Frashërit dhe kontributit të tij në letrat shqipe, në studimet historike dhe Albanologjike.

Bardhyli prezantoi edhe jurinë që do të ngrejë punën për përzgjedhjen e këtij çmimi, pjesë e së cilës janë Uran Butka, Drejtor i Institutit të Studimeve “Lumo Skëndo”; Piro Misha, Drejtor i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Prof. Dr. Dhurata Shehri, zv/Dekane e Fakultetit të Gjuhës dhe letërsisë, UT., Prof. Assoc. Belina Budini, Dekane e Fakultetit të Shkencave Humane, UET.; Dr. Dorian Koçi, Drejtor i Muzeut Historik Kombëtar.

Drejtori i Institutit të Studimeve “Lumo Skëndo”, Butka shprehu mirënjohjen e tij ndaj vëmendjes së figurës së Mid’hat Frashërit dhe rolit të tij në historinë dhe kulturën Shqiptare si një njeri që ka jetuar katër kohë historike të Shqipërisë, por gjithashtu foli edhe për kontributin e tij në fushën e letrave shqipe me shkrimet publicistike dhe me hapjen fillimisht të Bibliotekës “Lumo Skëndo” në Stamboll dhe pastaj të Librarisë “Lumo Skëndo” si një ndër më të njohurat dhe me më ndikim në Tiranë.

Ndërsa drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Piro Misha, përveç vlerësimeve, ndau lajmin e mirë të punës së madhe që Biblioteka Kombëtare ka bërë në mbledhjen dhe përgatitjen në një sallë të veçantë në mjediset e kësaj të fundit të bibliotekës personale të Mid’hat Frashërit, si një vlerë bibliofilike dhe historike.

zv/Dekania e Fakultetit të Gjuhës dhe letërsisë, Dhurata Shehri ndër të tjera u ndal edhe te puna që kjo juri do të ndërrmarrë, në seriozitetin dhe përkushtimin që vetë emri që përfaqëson Mit’hat Frashëri bën të ndikojë në trajtimin me profesionalizëm për veprat që do të përfshihen dhe kritereve që do të ndiqen./atsh/KultPlus.com

Publikohen emrat e 25 poetëve të cilët kandidojnë për çmimin “Poeti Laureat”

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka bërë të ditur emrat e 25 poetëve të cilët kandidojnë për të fituar çmimin “Poeti Laureat”, shkruan KultPlus.

Sipas Qendrës, ky çmim do i dhurohet një emri të njohur në fushën e letërsisë, gjegjësisht të poezisë më 30 tetor. Poeti laureat do të jetë në krye të një fushate publike me fokus poezinë shqip.

“Komiteti Drejtues i këtij projekti të rëndësishëm për botën letrare shqiptare, kryesohet nga shkrimtari dhe poeti Besnik Mustafaj dhe në përbërje të tij janë: botuesja Arlinda Dudaj, Agron Gjekmarkaj, zv.Dekan i Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë në UT, profesorja dhe poetja Viola Isufaj, dhe kritiku Agim Baçi”, thuhet në njoftimin e QKLL.

KultPlus ua sjell të plotë emrat e poetëve garues:

1. Flutura Açka 2. Natasha Lako 3. Arian Leka 4. Ilirian Zhupa 5. Parid Teferiçi 6. Lindita Arapi 7. Entela Tabaku 8. Ervin Hatibi 9. Rudian Zekthi 10. Entela Kasi 11. Visar Zhiti 12. Bardhyl Londo 13. Rudolf Marku 14. Luljeta Lleshanaku 15. Primo Shllaku 16. Krenar Zejno 17. Agron Tufa 18. Ledia Dushi 19. Gëzim Hajdari 20. Preç Zogaj 21. Mimoza Ahmeti 22. Skënder Rusi 23. Skënder Buçpapaj 24. Hamit Aliaj 25. Petrit Ruka. / KultPlus.com