Osmani: I hapëm dyert dhe zemrat për afganët

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se i kanë hapur dyert dhe zemrat për t’i pritur refugjatët afganë.

Ajo në një konferencë për media sonte pasi e ka pritur kontingjentin e parë me 111 afganë ka deklaruar se ata janë të sigurt në Kosovë.

“Ne jo vetëm që i kemi hapur dyert por i kemi hapur edhe zemrat. Sepse si njerëz që kemi qenë viktima të një pushteti gjenocidal e kuptojmë shumë mirë se çfarë do të thotë të detyrohesh të largohesh nga shtëpia jote.

Jemi krenarë që qëndrojmë pranë partnerëve tanë dhe kontribuojmë në një përpjekje të gjithë këtyre partnerëve nga SHBA-të deri tek shteti i fundit i NATO-s, në mënyrë që kjo tragjedi të pakësohet dhe këta që vijnë në Kosovë të ndihen se më në fund janë të sigurtë”,ka thënë Osmani./KultPlus.com