Ora: Titulli “Ambasadore Nderi e Kosovës” ishte një nga momentet më të mira të jetës sime

Këngëtarja e famshme shqiptare, Rita Ora përgjatë bisedës në konferencën virtuale “Diaspora Flet 2020” me Erion Veliajn, u shpreh se ndjehet krenare për prejardhjen e saj dhe titullin që Kosova ia ka dhënë, shkruan KultPlus.

Përgjatë bisedës me kryebashkiakun e Tiranës, Ora shtjelloi tema të ndryshme, ndër të tjera ajo foli edhe për nacionalitetin që ka.

Këngëtarja Ora nuk kursei së shprehuri se ndjehet krenare për titullin që Kosova ia ka dhënë.

“Kam qenë gjithmonë entuziaste e të folurit kaq hapur e të pasurit titullin Ambasadore Nderi e Kosovës sepse ishte një nga momentet më të mira të jetës sime”, u shpreh ajo.

Ndër të tjera ajo përmendi edhe mënyrën se si është rritur.

“Jam shumë krenare nga vij dhe prindërit e mi më kanë rritur duke folur shqip në shtëpi dhe me frymën e kulturës trashëgimisë dhe me këtë vjen krenaria, vendosmëria, disiplina dhe ti thjesht bëhesh më i vendosur nga ç’je, ndihem kaq e gëzuar që shoh artistë të famshëm që vijnë nga vendi im”, theksoj Ora.

Videon e plotë të bisedës mund ta shikoni në: https://www.facebook.com/watch/?v=370470467351771 . / KultPlus.com

Rita Ora, tash e tri vite Ambasadore Nderi e Kosovës (FOTO)

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, në një pritje të veçantë organizuar në ambasadën e Kosovës në Londër, më 10 korrik të vitit 2015, i dorëzoi artistes me famë botërore, Rita Ora, Medaljen Presidenciale “Ambasadore e Nderit”, e Republikës së Kosovës në botë, shkruan KultPlus.

Në ceremoni morën pjesë edhe ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Blair, ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, George Robertson, ish-komandanti i KFOR-it, gjenerali Michael Jackson, përfaqësues diplomatikë në Londër dhe miq të Kosovës.

Këtë ngjarje e ka kujtuar sot edhe ambasadori i Kosovës në Londër, Lirim Greiçevci, i cili ka shpërndarë edhe fotografitë e këtij momenti e të cilat i ka shoqëruar me mbishkrimin “Kujtim i bukur nga shpallja e superyllit, Rita Ora, ambasadore nderi e Kosovës”.

Ky titull u jepet shtetasve të huaj dhe qytetarëve me origjinë kosovare, të cilët kanë kontribuar dhe kontribuojnë për interesin kombëtar të Kosovës. Sot, vetëm 3 vite pas kësaj ngjarje, yje të tilla si Rita Ora i janë shtuar listës, Dua Lipa, Era Istrefi e shumë të tjerë po vazhdojnë të na bëjnë krenarë çdo ditë e më shumë. /KultPlus.com