‘So Long, Bobby’: Ekspozita e re që do të kthej pamjet e funeralit të Robert Kennedy

Muzetë shpesh organizojnë ekspozita që festojnë përvjetorin e lindjes ose vdekjes së artistëve të mëdhenj. Muzeu i Artit Modern të San Franciskos po merr përsipër një organizim paksa të ndryshëm në pranverën e ardhshme.

Për të shënuar vrasjen e Robert F. Kennedy, 50 vjet më parë, muzeu ka organizuar ekspozitën “Treni: Udhëtimi i fundit i RFK-së”, duke sjellë një përzierje të pazakontë e fotografive historike dhe projekteve të fundit, shkruan The New York Times, përcjellë KultPlus.

Më 17 mars 2018, muzeu do të paraqesë portofolin që përbehet nga 26 fotografi të mëdha me ngjyra të marra nga një fotograf i Magnum, Paul Fusco, tani 87 vjeçar. Më 8 qershor 1968, duke punuar për revistën “Look”, Fusco udhëhoqi trenin që mbartte trupin e Kennedy nga qyteti i New York-ut, ku kishte qëndruar në katedralen e Shën Patrikut, në Uashington.

Udhëtimi mes dy qyteteve, zakonisht katër orë, mori tetë orë pasi që mijëra burra, gra dhe fëmijë të shqetësuar dhe të mërzitur, shumë prej të cilëve mbanin flamuj dhe simbole amerikane ku shkruhej “Shumë gjatë, Bobi”. Fusco shkrepi më shumë se 1.000 fotografi të kësaj ngjarje.

Disa vjet më parë, kur Rein Jelle Terpstra, një fotograf holandez, vuri re se shumë njerëz në fotografitë e Fusco mbanin kamera dhe ai vendosi t’i gjente disa prej tyre. Pas kërkimeve në Facebook, si dhe pasi kishte kontaktuar kishat lokale dhe qendrat e komunitetit, ai gjeti dhjetëra njerëz që ende kishin album me copa fotografish të ngjitura dhe filmat amatorë gjatë parakalimit të trenit për në funeral./KultPlus.com