Beteja 450 milionë dollarëshe për “Salvator Mundi” mes oligarkut rus dhe tregtarit zviceran

Është lufta më e madhe ligjore që ka parë bota e artit: një oligark rus, i cili pretendon se ishte mashtruar për të blerë kryevepra shumë milionëshe, nga një tregtar arti zviceran që thotë se ishte thjesht biznes.

Pas gjashtë vitesh betejë gjyqësore në juridiksione të shumta, letrat duket se po kthehen edhe një herë në një sagë kaq dramatike sa i është dhënë një emër i denjë për një skenar filmi: “Çështja Bouvier”.

Manjati rus Dmitry Rybolovlev ka ndjekur tregtarin zviceran të artit dhe manjatin e magazinimit të freeport Yves Bouvier përreth botës për vite me radhë në gjykata të ndryshme, duke pretenduar se ishte mashtruar për 1 miliard dollarë në 38 vepra arti me çmime të tepruara që i ishin shitur nga Bouvier gjatë një dekade.

Por në një kthesë të re, Bouvier i ka thënë CNN se ai po përgatit kundër padinë e tij miliarda dollarëshe kundër Rybolovlev, pasi ndërmori veprime ligjore në Singapor në shkurt, duke pretenduar se një betejë e gjatë gjyqësore me Rybolovlev i ka prishur bizneset dhe reputacionin.

Çështjet e deritanishme kanë punësuar deri më tani një ushtri avokatësh dhe menaxherësh në të dyja palët.

Mashtrimi përfshin edhe blerjen në 2013 të asaj që tani është piktura më e shtrenjtë dhe enigmatike në botë: “Salvator Mundi”, që mendohet nga disa të jetë vepër e Leonardo da Vinci përkundër viteve të debatit mbi vërtetësinë e saj, një vepër në të cilën Bouvier bëri një vlerësim prej më shumë se 50%.

Me kohë besohej që ishte një kopje ose vepër e studios së Leonardos, “Salvator Mundi” u ble në 2005 nga një konsorcium i tregtarëve spekulativë të artit nën 10,000 dollarë. Tetë vjet më vonë, pasi piktura ishte restauruar dhe deklaruar puna e mjeshtrit të Rilindjes, Bouvier e bleu atë për 80 milionë dollarë. Tregtari me shpejtësi ia shiti atë për 127.5 milionë dollarë klientit të tij të atëhershëm, Rybolovlev, sipas një fature të referuar në letrat e gjykatës, dhe duke marrë një komision prej 1%. Dhe ndërsa oligarku më vonë e dha në ankand pikturën për një 450 milionë dollarë në 2017, për një blerës sekret që tani besohet se është Princi i Kurorës i Arabisë Saudite Mohammed bin Salman, ai megjithatë pretendon se Bouvier e mashtroi atë. Një pretendim ky që Bouvier e mohon.

Rybolovlev nuk pranoi të intervistohej për këtë histori, por një zëdhënës i familjes së Dmitry Rybolovlev tha për CNN: “Këto çështje po luftohen në gjykata ku ne presim të provojmë se çfarë ka ndodhur dhe se historia fantastike e Bouvier është e rremë. Tani për tani, çfarë është më e dukshme është ajo që Bouvier nuk e konteston: si këshilltar arti, ai bëri sikur i ndihmoi klientët e tij të mblidhnin një koleksion arti me një kosto prej 2 miliardë dollarësh, ndërsa korrte fshehurazi gjysmën e këtij çmimi për veten e tij”.

Megjithatë Bouvier kundërshton se ai ishte një “këshilltar arti”, një çështje që ka qenë në zemër të çështjeve gjyqësore dhe akuzave nga Rybolovlev për shkelje të besimit.

“Unë jam një tregtar arti. Kontratat e përgatitura nga avokatët e Rybolovlev dhe të gjitha faturat e mia në mënyrë të qartë më përshkruajnë si “shitësin”. Rybolovlev kurrë nuk ka arritur të bindë një gjykatës ose prokuror të vetëm përndryshe, në ndonjë juridiksion, për arsyen shumë të thjeshtë se pretendimet e tij nuk përputhen me realitetin e marrëdhënieve tona kontraktuale”, i tha ai CNN.

Saga e betejës ligjore përfshin shumë nga problemet që rregullatorët kanë identifikuar me tregun global të artit në rritje. Arti, në duar të gabuara, është bërë një tjetër mall për të lëvizur para me pak përgjegjësi.

“Salvator Mundi”, ndërkohë, nuk është parë që nga shitja rekord. Por është rikthyer në tituj pasi një dokumentar francez pretendoi në prill se piktura kishte qenë në qendër të një përplasjeje diplomatike midis Parisit dhe Riadit, mes dyshimeve mbi vërtetësinë e saj dhe një kërkese nga mbretëria që ajo të shfaqej në Louvre.

Pyetja prej 450 milionë dollarëshe: Ku është ‘Salvator Mundi’ e Leonardo da Vinçit?

CNN u drejtua për Mbretërinë e Arabisë Saudite për koment, por ende nuk ka marrë një përgjigje./a2/ KultPlus.com

Historia e pikturës më të shitur në botë, shndërrohet në shfaqje teatrore

Një tregim i ri i dramës dhe misterit që rrethon pikturën më të shtrenjtë në botë është vendosur të shfaqet në New Yourk në vitin 2022, si një nga shfaqjet muzikore të Broadway.

“Salvator Mundi!”, titullohet shfaqja që do të realizohet nga kompania “Caiola Productions”, fituese e çmimit “Tony Award”. Kjo shfaqje do bëjë kronikën e portretit të Jezusit të periudhës së Renesancës, që është realizuar nga Leonardo da Vinçi.

Vepra konsiderohej e humbur për qindra vite dhe u rizbulua gjatë këtij shekulli, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

Skenaristja e “Salvator Mundi!”, Deborah Grace Winer, beson se vepra e Da Vinçit i ka të gjithë përbërësit e nevojshëm për të bërë një narrativë historike për skenën.

“Ka një cilësi epike në lidhje me këtë histori për të cilën unë mendoj se shkon shumë mirë me muzikalet. Është pothuajse Sheksperiane, me përzierje të elementeve të operës”, ka thënë ajo përmes telefonit nga Manhattan.

Piktura ishte realizuar me kërkesë të Louisit të XII të Francës rreth vitit 1500, por pasi u dëmtua dhe u mbulua me ngjyrë të errët, besohej që me shekuj që është një kopje nga një artist më pak i njohur. Në vitin 2005 piktura u shit në një ankand si kopje e origjinalit, për më pak se 10,000 dollarë një shoqërie që bënte tregti me artin. Teknologjia me rreze infra të kuqe, që më herët ka zbuluar ripërpunime të dorës së Jezusit, sinjalizoi që ka shumë të ngjarë që vepra është realizuar nga vetë Da Vinçi.

 Piktura pati një ekspozitë të madhe në Galerinë Kombëtare në Londër në 2011, dhe çmimi i saj u rrit shumë. Piktura “Salvador Mundi!” qarkulloj mes koleksionistëve privatë deri në vitin 2017, ku u shti në ankand për 450.3 milion dollarë. / KultPlus.com