Vaksina me potencial të “ndryshimit të botës”, zhvillohet nga shkencëtarët e Oksfordit

Një vaksinë kundër malaries me potencial të “ndryshimit të botës” është zhvilluar nga shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit, shkruan BBC.

Ekipi pret që ai të dalë në treg vitin e ardhshëm pasi provat treguan deri në 80% mbrojtje kundër sëmundjes vdekjeprurëse.

Më e rëndësishmja, thonë shkencëtarët, vaksina e tyre është e lirë dhe ata tashmë kanë një marrëveshje për të prodhuar më shumë se 100 milionë doza në vit, transmeton KultPlus.

Është dashur më shumë se një shekull për të zhvilluar vaksina efektive pasi paraziti i malaries, i cili përhapet nga mushkonjat, është kompleks dhe i pakapshëm.

Është një objektiv vazhdimisht në lëvizje, duke zhvendosur forma brenda trupit, të cilat e bëjnë të vështirë imunizimin kundër.

Vitin e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë dha miratimin historik për vaksinën e parë – të zhvilluar nga gjiganti farmaceutik GSK – që do të përdoret në Afrikë.

Megjithatë, ekipi i Oksfordit pretendon se qasja e tyre është më efektive dhe mund të prodhohet në një shkallë shumë më të madhe. /KultPlus.com

Dua Lipa anulon një tjetër koncert për shkak të problemeve me fyt, ka një lajm për fansat e saj

Ylli i muzikës pop, Dua Lipa, ka anuluar një tjetër koncert për shkak të problemeve të saj me fytin, transmeton KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur 26 vjeçarja përmes llogarisë së saj në “Instagram”, ku ka treguar se nuk do të shfaqej në koncertin e fundvitit për shkak të urdhërit të mjekut.

“Siç e dini shumica prej jush, unë aktualisht vuaj nga laringiti dhe kam qenë në pushim vokal sipas udhëzimeve të mjekut tim,” tha fillimisht këngëtarja.

The usual: The Don't Stop Now singer first announced that she wouldn't be able to perform at the iHeartRadio KIIS FM Jingle Ball in Los Angeles due to her ailment last week;  photographed on September 17 at the iHeartRadio Music Festival

Tutje, Lipa deklaroi se prishte një rikuperim të shpejt, por për fakt të keq, ajo është në gjendje të keqe akoma dhe nuk do të mund të performojë në iHeartRadio Z100 Jungle Bell.

“Më vjen shumë keq që nuk jam atje për të festuar sezonin me të gjithë fansat e mi, por shpresoj që të shijoni pjesën tjetër të formacionit të jashtëzakonshëm që shfaqja ka planifikuar për të gjithë ju”, shtoi tutje këngëtarja me origjinë shqiptare.

Dua Lipa ka njoftuar së fundmi se planifikon që të udhëtojë në një “Tour” vitin e ardhshëm. /KultPlus.com